statystyki

Zmiany w Kodeksie Pracy: dłuższe urlopy, łatwiej o pensję

autor: Łukasz Guza14.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.01.2011, 09:42
 • Wyślij
 • Drukuj

W tym roku zmienią się zasady przeprowadzania wstępnych badań lekarskich i wydawania świadectw pracy. Pracownikom może też być łatwiej odzyskać zaległe pensje.

Ograniczenie możliwości korzystania z urlopów na żądanie oraz wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy to jedne z najważniejszych zmian w kodeksie pracy, które mogą zostać uchwalone w tym roku. Choć Sejm pracuje obecnie tylko nad jedną nowelizacją k.p., zmian w prawie pracy w 2011 r. może być znacznie więcej.

Rząd ma przedstawić partnerom społecznym projekt nowego rozdziału VI kodeksu, czyli całkowicie zmienionych przepisów o czasie pracy. Komisja Trójstronna (KT) pracuje z kolei nad wnioskami legislacyjnymi Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która domaga się m.in. doprecyzowania przepisów o dobie pracowniczej. Do końca lutego mają być też gotowe wspólne wnioski legislacyjne PIP i ogólnopolskich centrali związkowych, które mają ułatwić walkę z firmami zalegającymi z wypłatą pensji.

Jednocześnie sejmowa komisja Przyjazne Państwo na wniosek pracodawców pracuje nad ograniczeniem możliwości korzystania z urlopów na żądanie.

Zmiany, które na pewno wejdą w życie

W tym roku pracownicy powinni rozważnie korzystać z uprawnień rodzicielskich. Od 1 stycznia 2012 r. wydłużone zostaną dodatkowy urlop macierzyński i urlop ojcowski. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie cztery tygodnie (obecnie 2 tygodnie), jeśli kobieta urodzi jedno dziecko, przy porodzie lub sześć tygodni w razie urodzenia co najmniej bliźniaków (obecnie 3 tygodnie). Takie dni wolne trzeba wykorzystać tuż po zwykłym urlopie macierzyńskim.

– Z dłuższego, dodatkowego macierzyńskiego będą mogli zatem skorzystać rodzice dzieci urodzonych w drugim półroczu tego roku – tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

Jeżeli 1 stycznia 2012 r. będą jeszcze korzystać ze zwykłego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego (w wymiarze 2 lub 3 tygodni), ich dodatkowy urlop wydłuży się do czterech lub sześciu tygodni.

Z kolei urlop ojcowski od 1 stycznia 2012 r. wyniesie dwa tygodnie. Obecnie trwa 1 tydzień. Trzeba go wykorzystać w ciągu roku od urodzenia dziecka (z wyjątkiem rodziców adopcyjnych). W praktyce z dłuższego urlopu będą mogli skorzystać już ojcowie dzieci urodzonych po 8 stycznia 2011 r. Jeśli tydzień urlopu rozpoczną 26 grudnia 2011 r. (dziecko nie ukończy jeszcze pierwszego roku życia), ostatni dzień ich jednotygodniowego urlopu wypadnie 1 stycznia 2012 r. A wtedy obowiązywać już będą przepisy wydłużające ten urlop do dwóch tygodni.

– Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji urlop można wydłużyć o kolejny tydzień, od 2 do 8 stycznia 2012 r. – tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka.

W 2011 r. na pewno zmienią się także przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy i przeprowadzania badań lekarskich. Firmy nie będą już musiały każdorazowo wydawać tych świadectw, jeśli zawierają z tym samym pracownikiem kolejne umowy w krótkich odstępach czasu. Jeżeli pracownik sam nie zażąda świadectwa po upływie kolejnych umów łączących go z pracodawcą, firma będzie musiała wydać je raz na dwa lata. Tak wynika z ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, która trafiła już do Senatu.

Przewiduje też, że pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeśli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę. Obecnie badaniom wstępnym nie podlegają wyłącznie osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej. Jeżeli między okresami zatrudnienia na podstawie kolejnych umów wystąpiła choćby jednodniowa przerwa, konieczne jest ich przeprowadzenie.

– To niepotrzebny biurokratyczny obowiązek, który utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej i zatrudnianie pracowników – ocenia Stanisław Rydzoń z SLD, poseł sprawozdawca projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

 • 1: zdruzgotany z IP: 83.6.215.* (2013-01-03 11:04)

  Zaświadczenie o przydatności do pracy w mojej firmie może wydać tylko jedna lekarka w Warszawie w prywatnej przychodni. Jesienią kilka osób dostało skierowania na badanie i przeżyliśmy szok.Czepiała się absolutnie każdego.Z góry wiedziała,że nikt się nie nadaje,że ma złe wyniki.Dawała z wielkim problemem zaświadczenie na pół roku ludziom niespełna 50 letnim.Kobieta wyraźnie działała na polecenie firmy.Jaki kraj,tacy ustawodawcy i takie przepisy.

 • 2: frida z IP: 212.77.105.* (2012-01-04 10:55)

  to jakieś bzdury ! Przepisy o świadectwach pracy i badaniach obowiązywały już w roku ubiegłym. Jak odświeżacie teksty to trzeba robić to z głową!

 • 3: wanda z IP: 93.159.131.* (2012-01-03 08:32)

  Dlaczego chcielibyście przywiązać pracownika do pracodawcy tak jakby wziął z nim ślub.Każdy ma wolną rękę jak mu żle w danej pracy to może się zwolnić.Przecież pracownicy są różni ,jest część ludzi którzy pracują jak pszczółki, nie chodzą na lewe zwolnienia i nie ma z nimi kłopotu,ale jest spora część takich co się obijają ,bez przerwy są na lewych zwolnieniach -pracodawca nic nie moż
  e z tym zrobić choć wie że są lewe.Kradną,przychodzą do pracy jak chcą.pracodawcy nie będą chcieli nikogo zatrudnić jak pracownik będzie tak przywiązany do pracodawcy.

 • 4: mala.. .. z IP: 82.145.216.* (2012-01-02 08:57)

  mam pytanie co z pracą przez agencję?!Praca ta zabiera możliwość urlopu wypoczynkowego ponieważ urlop mozna wykorzystać albo w ciagu przepracowanego miesiąca jesli sie nie wykorzysta to automatycznie jest wyplacany ekwiwalent lub jeśli jest możliwość zbieraniaq sobie tych dni to zawsze trafi sie wolne lub przestuj w firmie gdzie nie ma imię i kolo sie zamyka a nie mowie już otrzymaniu normalnej umowy przez pracodawcę wiadomo ze agencjani pracownicy moga byc emsjetymi pracownikami określoną ilość godzin pracodawca albo rezygnuje z pracownika lub powinien go przejąc wiadomo ze dla pracodawcy lepiej jest zatrudnić i przyczync nowego pracownika choc agencje wymyslily ze zmienią nazwę i ral pracownik moze byc zatrudniony nawet 1,5 roku a my jak zwykle dostajemy z każdej strony kazdy dzień bez umowy to dla nas brak ciągłości w pracy no i nie mamy takich praw jak pracownik zatrudniony bezpośrednio przez pracodawcę przecież na moje miejsce jest tylu chętnych to słyszalne nie raz kiedy staralam sie zwalczyć o swoje prawa.

 • 5: Mag z IP: 85.222.69.* (2012-01-01 18:28)

  Jestesmy jedynym krajem w Zachodniej i Centralnej czesci Europy gdzie tak latwo jest zwolnic pracownika, gdzie na termin sprawy sadowej z zakresu prawa pracy czeka sie w sadach najdluzej. Gdzie ograniczone sa wysokosci odpraw oraz czlowiek po bezpodstawnym zwolnieniu zostaje pozostawiony sam sobie. Uwazam ze czas najwyzszy wprowadzic zmiany, ktore przybliza nas do Niemcow, Francuzow, Wlochow tak abysmy stali sie traktowani na rowni z innymi naszymi kolegami z krajow UE. Tego zycze Wam wszystkim oraz kieruje ten pomysl do naszych politykow i ustawodawcow.

 • 6: Kleopatra z IP: 62.152.129.* (2011-01-19 10:03)

  Czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć, czy pracownik zatrudniony w Agencji Pracy Tymczasowej pracujący we Francji od stycznia 2011 roku musi odprowadzać podatek dochodowy we Francji pomimo, że jest zameldowany w Polsce. Do roku 2010 rozliczenia podatkowe dokonywane były z ulgą podatkową na5 dzieci i ulgą na internet co nie przysługuje we Francji.Zakład pracy twierdzi, że od 2011 roku nie rezydenci pracujący we Francji zobowiązani są do odprowadzania podatku we Francji, zgodnie z art.182 Ogólnego Kodeksu Podatkowego.Proszę o komentarz i z góry dziękuję.

 • 7: zeitgeist moving forward z IP: 79.186.54.* (2011-01-18 20:56)

  zeitgeist moving forward - gospodarka oparta na zasobach, odejscie od systemu monetarnego pozwoli na skonczenie z wyzyskiem

 • 8: shr z IP: 77.255.88.* (2011-01-18 08:42)

  Kodeks pracy wymaga zmian przez jego uchylenie. Zamiast zgodnie z założeniem chronić tę najsłabszą grupę społeczną (pracowników) staje się narzędziem korporacji do ich gnębienia, a i tak nie jest przestrzegany. Żadne kolejne modyfikacje tego raczej nie zmienią. POdobno od walki o prawa pracowników są związki zawodowe, więc likwidacja kp albo je zniesie, jako pasozytnicze w istocie instytucje, albo wymusi ivch konsolidację będącą przeciwwagą dla Konfederacji Pracodawców Polskich. Ale nalezy to pozostawić wolnemu rynkowi i dać mu szansę. Bo ludzie sami nie zrobią nic, jeśli będą mieli nad sobą parasol ochronny, nawet jeśli będzie on pozorny.

 • 9: Zgryźliwy z IP: 80.54.138.* (2011-01-16 08:09)

  Chcieliście solidarności i wolności oraz kościoła katolickiego to klechy pokazały wam gdzie was teraz mają.

 • 10: Niewolnica Isaura z IP: 194.146.216.* (2011-01-15 22:25)

  Cztery dni urlopu na żadanie tak dezorganizuje pracę firmy? To może została zbyt odchudzona i w zapale redukcji etatów pracodawca nie wziął pod uwagę, że zatrudnia żywych ludzi, którzy mogą np. zachorować albo mieć ważne, o s o b i s t e sprawy do załatwienia. Juz nie mówiąc o prawie do urlopu wypoczynkowego.
  Proszę bardzo organy ustawodawcze, żeby nie traktowały pracownikow jak dzieci w krótkich majtkach. To niby pracodawca ma decydować, co jest ważną sprawa pracownika? Czyli pracownik najpierw powinien sie szefowi wyspowiadać, a potem ewentualnie ów bóg oceni, czy dać wolne, czy nie? Co to za pomysły? Rodem skąd?

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP