PJN: ustawę o wyborze pomiędzy emeryturą a etatem powienien zbadać TK

27.12.2010, 15:48; Aktualizacja: 27.12.2010, 16:04

Przepisy zakładające, że część emerytów będzie musiała wybierać między pracą a emeryturą, powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny. Będziemy się tego domagać - powiedziała przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak powiedziała, PJN chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność przepisów z konstytucją.

Reklama


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Komentarze (29)

  • eva(2010-12-27 22:37) Zgłoś naruszenie 00

    Mysle ze PJN ma glosy 60tys pracujacych emerytow

    Odpowiedz
  • beta(2010-12-28 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Iskierko! Twoja chciwość i pazerność wprost poraża. A co powiesz o sytuacji emerytów, którzy "dobrowolnie" odeszli na wcześniejsze emerytury? Ile stracili? Sąd Najwyższy jeszcze kilka lat temu uważał, że można zwolnić pracownika mającego uprawnienia emerytalne. Obecnie uważa, że to dyskryminacja. Przeżyłam 60 lat i nic nie jest w stanie mnie zadziwić. Nie ma co marzyc o tzw. sprawiedliwości społecznej. I jedyne co mi się nasuwa to stwierdzenie stare jak świat- punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

    Odpowiedz
  • ewa(2011-02-01 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    osoby prowadzace dzialalnosc gospodarcza zatrudnily sie ficyjnie na poł roku i przeszly na wczesniejsze emerytury i teraz mają emeryturę i dalej prowadzą działalnosć nie odprowadzając składek do zus a pracujący emeryt płaci składki z pracy i emerytury

    Odpowiedz
  • maja(2011-01-19 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem osobą bezrobotną zwolnioną z pracy ponad rok temu.Już nie młoda jeszcze nie stara po czterdziestce. Dostałam doceniona przez mściwego prezesa za ponad dwudziestoletni staż pracy.Mieszkam w malej miejscowości i podjęłabym pracę nawet za 600 zł . Córki jeszcze studiują!!! o zgrozo jak tu myśleć o emeryturze jak już teraz brakuje na podstawowe artykuły. Nie glosowałam na Tuska . Zgadzam się - Syty głodnego nie zrozumie !!!

    Odpowiedz
  • emeryt pracujacy st...(2011-01-19 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    miejsca pracy sa a mlodzi nie pracuja przez muj zaklad mlodzi przelecieli to bzdura oni nie beda pracowac a emeryci pracuja tylko z nich jest korzysc./

    Odpowiedz
  • Do EO(2010-12-30 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytałaś tylko jedno zdanie z mojego wpisu. Nie ustosunkowałaś się do mojego pytania. Gdybyś to zrobiła mogłybyśmy podyskutować. A ja chciałam Ci tylko uświadomić, że żyjemy w takim świecie w którym nikt nie martwi się maluczkimi i dałam Ci na to przykład a Ty się obruszasz bo wydaje Ci się, że jesteś bardzo skrzywdzona. Ja też czuję się baaardzo skrzywdzona bo nie mam pracy pomimo przepracowania u jednego pracodawcy 36 lat. Do kogo mam mieć pretensje ? Napewno nie ucieszy mnie jak Ci zabiorą dom bo nie mam w tym żadnego interesu. Wszystkim życzę dobrze ale Twój argument, że musisz pracować bo nabrałaś kredytów jest nie do przyjęcia. W takiej sytuacji jak Ty pracująca emerytko jest tysiące ale oni często nie mają żadnej pracy i to jest właśnie ta niesprawiedliwość. Zgadzam się z Tobą, w naszym kraju prawo nic nie znaczy.
    Pozdrawiam i w Nowym Roku życzę Ci żebyś jednak mogła pracować.

    post 23

    Odpowiedz
  • EO(2010-12-30 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do 23 i o czym Ty piszesz potwierdzasz ,że nie żyjemy w państwie prawa . Rozumiem wszystkich i młodych i starszych . Moje dzieci aby się usamodzielnić też zaciągnęły kredyty hipoteczne ( we frankach który teraz idzie mocno w górę ) ale są jeszcze młode i mam nadzieję ,że sobie poradzą . Mi w tym wszystkim najbardziej chodzi o przestrzeganie prawa w moim kraju . Skoro OPZZ , Prezes Sądu Najwyższego i grono innych prawników stwierdza ,że wprowadzony art. 103 a nie jest zgodny z prawem i konstytucją a mimo to się go uchwala to czegoś nie rozumiem . Jak mam coś zaplanować w tym swoim już krótkim życiu . Czy będziesz usatysfakcjonowana jak bank zabierze mi dom ? Czy o to Ci chodzi . W myśl zasady jak ja nie mam to tobie niech też zabiorą . Myślę ,że zdrowsze by było myślenie ty masz i mi też niech dadzą . I tego Ci życzę z całego serca .

    Odpowiedz
  • Do EO(2010-12-29 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zaciągnięte kredyty to nie jest argument, żeby pracownicy pobierający świadczenie emerytalne protestowali przeciw nowej ustawie.

    Moją intencją nie było obrażanie kogokolwiek.
    A co powiesz młodym ludziom, którzy zaciągneli kredyt na mieszkanie na 30 lat. Sytuację mają stabilną, oboje pracują i raptem przychodzi kryzys, pracodawca redukuje etaty... Do kogo mają iść ze swoim problemem do pana Prezydenta a może do pani Rostkowskiej, która postuluje zabranie świadczeń przedemerytalnych ? Biorąc kredyt trzeba mieć świadomość w jakim kraju żyjemy.
    A teraz mam pytanie do Ciebie: jaką drogę wskażesz nam, osobom ze stażem pracy 35+, bez prawa do emerytury, żyjących z zasiłku dla bezrobotnych (611,00 zł.) bądź ze świadczenia przedemerytalnego (725,00 zł.) często z niespłaconymi kredytami, zaciągniętymi w czasie aktywności zawodowej ??? My też chcemy, żeby nas zrozumiano ale niestety nikt nas nie słucha.

    post 14

    Odpowiedz
  • EO(2010-12-29 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Do 14 a ja zaciągnęłam kredyt hipoteczny na remont domu ( naprawa dachu , przystosowanie domu dla osoby niepełnosprawnej ) . Mierzyłam siły w majestacie przepisów obowiązujących od 2009 r. . Wcześniej nie mogłam pozwolić sobie na kredyt ( jestem matką samotnie wychowującą dzieci ).
    Spłatę kredytu zaplanowałam na okres 4 lat tj. do roku 2013 . W obecnym stanie prawnym , który ma obowiązywać od 1 stycznia 2011 nie będę miała z czego spłacić reszty kredytu . Zaznaczam ,że jest to kredyt hipoteczny pod zastaw domu . Wypowiedź 14 mnie porostu obraża . Wierz mi mierzyłam siły na zamiary ( decyzję ZUS mam w domu i na tej podstawie bank przyznał mi kredyt ) . W takiej sytuacji jest bardzo dużo pracujących emerytów . Wierzę ,że Pan Prezydent i tacy ludzie jak Pani Rostkowska zrozumieją nas . My niczego nie chcemy wyłudzić . Chcemy tylko aby nas zrozumiano i nie odbierano praw nabytych . Pozdrawiam i liczę na wiece zrozumienia młodych ludzi , którym życzymy znalezienia pracy ale nie kosztem osób które nabyły prawa do emerytury . Nie tędy droga .

    Odpowiedz
  • Sm(2010-12-28 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    Problem polega na tym, że system emerytalny jest niejasny i niespójny.

    Zgadzam się co do zasady, że jeśli ktoś przepracował 35-40 lat, to na pewno zgromadził środki pozwalające na wypłacenie choćby niewielkiej emerytury i dalszą pracę. Z drugiej jednak strony, póki co nasz system nie ma charakteru składowego, a pieniądze pobrane od pracowników na składki nie stanowią ich własności. W takim systemie emerytury (jak wszelkie świadczenia socjalne) powinny być wypłacane tym, którzy nie są w stanie uzyskiwać stałych dochodów z pracy- taki jest sens zabezpieczenia społecznego.

    Uważam natomiast, że nowelizacja jest nie fair z tego względu, że dopuszcza zwolnienie się na 1 dzień i powrót do pracy. Rząd powinien się zdecydować- albo każdemu kto pracuje zawiesza się wypłatę emerytury (po to, żeby zaoszczędzić), albo zostawia się dotychczasowe zasady. Taki model, w którym grupa szczęśliwców może porozumieć się z pracodawcą, zwolnić na 1 dzień, po czym w najlepsze łączyć etat z emeryturą, w sposób całkowicie nieuzasadniony uprzywilejowuje część pracowników.

    Odpowiedz
  • Iskierka(2010-12-28 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie też puszczają nerwy jak czytam posty o tym, że pracujący emeryci powinni "odpoczywać" delikatnie to ujmując. Że maja swoja emeryturę i mają siedzieć cicho i robic na drutach sweterki dla wnuczat. Jest wielu emerytów, którzy maja tyle energii, że mogliby obdzielić nią wielu młodych, którzy płaczą, ze nie maja pracy. Praca jest, tylko musi być jeszcze chęć do niej.

    Do 14: nie ja zaciągnęłam te kredyty. Cytowałam ludzi, którzy znaleźli się w takiej patowej sytuacji przez to, że zaufali rządowi.

    Odpowiedz
  • beta(2010-12-28 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nie było moja intencją nikogo obrażać - to tylko stwierdzenie faktu. Iskierko, jeśli Cię obraziłam to przepraszam, ale wyprowadził mnie z równowagi Twój złośliwy post Nr 11.

    Odpowiedz
  • Iskierka(2010-12-28 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Pracujący emeryci, przeczytajcie:

    praca.gazetaprawna.pl/artykuly/474567,prezydent_przygotuje_ustawe_ktora_pozwoli_laczyc_emeryture_z_etatem.html

    Odpowiedz
  • Iskierka(2010-12-28 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 15: beta z IP: 79.185.29.* (2010-12-28 11:40)

    Jak śmiesz wytykać mi "chciwość i pazerność". Co upowaznia Cię do takich stwierdzeń? Że wyrażam się o chwiejności naszego rządu i manipulowania ludźmi? To forum jest dla wszystkich, równiez takich jak Ty. Moje wypowiedzi jednak nikogo nie obrażają, Twoje tak.

    Odpowiedz
  • Do iskierki(2010-12-28 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    To trzeba było się nie zadłużać. Mierz siły na zamiary. Powinnaś o tym wiedzieć bo swoje lata masz.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-12-27 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    Porażka...

    Odpowiedz
  • MK(2010-12-28 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Co za obłuda ! Może pochylą się nad pracownikami z 40-45-letnimi stażami pracy ,których okradli z wypracowanych emerytur . Czy tutaj prawo nie sięga ?

    Odpowiedz
  • Jan(2010-12-28 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    ja też mówię PJN macie głosy całej naszej rodziny

    Odpowiedz
  • Pracujacy emeryt(2010-12-28 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo PJN. Będę na Was głosować.

    Odpowiedz
  • Iskierka(2010-12-28 01:17) Zgłoś naruszenie 00

    Oj, wzruszyłam się Twoją dobrocią... Co za szlachetność. To może pochylisz się nad emerytami, którzy zaufali rządowi, chcąc poprawić swoje życie lub życie swoich dzieci, zaciągnęli kredyt a teraz zostaną sami z takimi problemami? Czy tutaj juz Twoja dobroc nie sięga?

    Odpowiedz