statystyki

Na odbiór zaległego urlopu będzie 8 miesięcy

autor: Łukasz Guza02.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.06.2010, 12:44

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie dotychczasowego trzymiesięcznego terminu wykorzystywania zaległych urlopów pracowniczych

reklama


reklama


Pracownicy mogą zyskać więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Państwowa Inspekcja Pracy chce, aby firmy mogły udzielać go podwładnym do końca sierpnia następnego roku. Obecnie muszą wysyłać pracowników na niewykorzystany urlop do końca marca kolejnego roku. PIP złożyła wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przygotowanie takiej zmiany przepisów. Potwierdza, że resort pracy przychylił się do tej propozycji, bo jest ona spójna z innymi zmianami w kodeksie pracy, nad którymi pracuje komisja trójstronna.

– Takie rozwiązanie powinno wejść w życie, bo obecne przepisy o udzielaniu zaległego urlopu to czysta fikcja. Niemalże w każdej firmie pracownicy mają zaległe urlopy i wykorzystują je często po 31 marca następnego roku – mówi Janusz Łaznowski z NSZZ „Solidarność”.

Dzieje się tak, bo podwładni nie chcą korzystać z urlopu w styczniu, lutym lub marcu. Wolą, aby firma udzieliła im zaległych dni wolnych w bardziej atrakcyjnym okresie, np. w połączeniu ze świętami majowymi lub w lecie, gdy mogą połączyć je z urlopem wypoczynkowym przysługującym już za kolejny rok kalendarzowy.

– Wielokrotnie spotykałam się z przypadkami, gdy pracownikom przysługuje nawet kilkadziesiąt dni urlopu wypoczynkowego. Rekordzista miał wykorzystać 51 dni wolnych – mówi Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc – Doradztwo Personalne i Kadrowe.

Resort pracy zaakceptował też inne propozycje zmian w przepisach wskazane przez PIP, w tym również te dotyczące urlopów na żądanie.

49 tys. pracowników otrzymało w ubiegłym roku zaległy urlop po interwencji PIP

30 tys. zł grzywny grozi pracodawcy za nieudzielanie urlopu pracownikowi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • keyek(2010-06-07 13:35) Odpowiedz 00

    urzędnicy wymyślili dla siebie wakacje
    tylko takie przemawiają za pomysłem racje
    w wakacje cała Polska stanie
    a zacznie się do pensji dorabianie
    nad morzem, jeziorami i w górach
    w smażalni, barze i klubach na rurach

  • normalny(2010-06-06 09:30) Odpowiedz 00

    Takich zapisów z epoki prl-u jest więcej, przypomnę że rywalizację socjalistyczną wykreślono z kp w 1997r. Kolejne Rządy zapowiadały zmianę ustawy Kp. i co kodyfikacja Kp leży w biurku Premiera, która została przedstawiona jeszcze Belce pod koniec kadencji. Ś.P. Prezydent zapowiadał inicjatywę złożenia nowego Kp. niestety zagadnie go przerosło w prl-u był prawnikiem prawa pracy co było nie skomplikowane Kp się nie zmieniał a ogólne przepisy bhp określono na 1,5 strony w rozporządzeniu 1947 r. I tak brniemy już 20 lat w wykreślaniu i dopisywaniu, życzę następnego 10 lecia i obchodów 46 rocznicy uchwały zasadniczej prawa pracy !!!

  • zbych(2010-06-05 00:08) Odpowiedz 00

    Od sierpnia ubiegłego roku TYLKO PROPOZYCJE zobaczycie ile uchwalą minimalną w lipcu PEWNIE znowu!!! tyle samo co w ubiegłym roku 40zł PARANOJA

  • cyr(2010-07-05 21:46) Odpowiedz 00

    na obiecankach się kończy...i znowu będą stare przepisy...

  • qwert(2010-07-13 21:24) Odpowiedz 00

    "Wielokrotnie spotykałam się z przypadkami, gdy pracownikom przysługuje nawet kilkadziesiąt dni urlopu wypoczynkowego. Rekordzista miał wykorzystać 51 dni wolnych – mówi Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc – Doradztwo Personalne i Kadrowe".

    He, he...
    Szanowna Pani Małgorzato powinna się Pani (a może bardziej PIP) zainteresować tym, jak wygląda sytuacja w samych sądach powszechnych. Znam niejednego sędziego, który słysząc o tych ponoć "rekordowych" 51 dniach zaległego urlopu uśmiechnąłby się smutno...

  • jaga(2010-08-09 12:55) Odpowiedz 00

    Pomysł niezły. Należałoby jeszcze wprowadić zapis , że po tych 8 miesiącach urlop przepoda bezpowrotnie. ( oczywiście z jednym wyjątkami długotrwała choroba)

  • stasia(2010-07-25 18:37) Odpowiedz 00

    Trudno mi zrozumiec te dyskusje o urlopach ,gdyz pracownicy polo maja ponad 50 dni do wybrania! Oczywiscie chcemy isc na urlop !Tyle,ze kto bedzie wtedy pracowal? W styczniu dokonano redukcji pieciu etatow a pozostali traca wydajnosc a wymagania rosna! Pozdrowienia dla AUDYTOROW,ktorych czlowiek zupelnie nie obchodzi byle sami wyszli calo!

  • Szczery(2010-06-02 23:15) Odpowiedz 00

    U mnie w firmie nikt nie chce urlopu , proszą się żeby móc pracować .

  • Pracownik(2010-06-02 23:05) Odpowiedz 00

    BRAWO urlop tylko dla wybranych- pracodawca niech wybiera komu należy się urlop i kiedy . 10 DNI na 25 lat pracy i tak te matoły za długo się lenią .

  • gość(2010-06-02 08:11) Odpowiedz 00

    W szpitalu chojnickim musisz wybrać urlop do 31 grudnia , i to na siłę . W listopadzie czy chcesz czy nie to pracownik wyląduje na urlopie , bo w grudniu to jeszcze pół biedy , kiedy go dostanie .

  • Nareszcie jakieś rozsądne myślenie...(2010-06-02 08:03) Odpowiedz 00

    Przepis o zaległym urlopie tylko do marca już dawno powinien być zniesiony!!

  • aldona(2010-06-02 07:11) Odpowiedz 00

    Czemu inspekcja pracy nie reprezentuje pracowników w sądach? Pracodawca dał mi wadliwe źle wypełnione świadectwo pracy, teraz muszą z tym iść do sądu, ale nic na temat sądzenia się nie wiem. Byłam na poradach w pip, ale tam tylko poradzili mi co mam napisać i gdzie złożyć, ale ja potrzebuję pomocy w sądzie.
    Na adwokata mnie nie stać, a z urzędu go nie dostane bo jakiś dochód mam. Czemu prawnicy z pip nie mogą pomagać nam w sądzie.

  • Ja zawsze mam do pracodawcy propozycje...(2010-06-02 09:27) Odpowiedz 00

    Ci co nie potrafią wykorzystać na bieżąco Urlopu powinni się go zrzekać na rzecz takich co zawsze Go potrafią zużytkować . W końcu taki jeden maruda które my cały rok nie wystarcza na wzięcie urlopu a robi to systematycznie nauczył by się cieszyć urokami -mam takich w pracy - przez cały rok ,nawet w lato nie chcą korzystać a potem na święta Bożego Narodzenia próbują notorycznie wymusić .

  • per(2010-06-02 11:18) Odpowiedz 00

    A ja jestem zdania, że urlop powinien być wykorzystany w danym roku.Po to są plany urlopów!Jak pracownik nie mając ani jednego dnia urlopu w roku może pracować wydajnie i bez wypadku? PIP to klakierzy Lewiatana!!! Rząd to POpaprańcy, są za biznesmenem a nie robolem! O zgrozo jak już człowiek z Solidarności wypowiada się za takim rozwiązaniem!!! Ciężkie czasy są dla pracownika najemnego! ROBOTNICY!- WYRZUĆMY TYCH POpaprańców RZĄDU!

  • Max(2010-06-02 16:26) Odpowiedz 00

    Nic nowego. Propozycja jest już prawie od roku, a w styczniu pisała o tym właśnie GP. Powtarzacie się.

  • n(2010-06-02 13:45) Odpowiedz 00

    Powinno byc 8 miesiecy na wykorzystanie zaleglego urlopu, ale rowniez musza pracowac tacy pracownicy zeby byla rownowaga ze czasem moga z urlopu zostac odwolani do wykonywania swoich obowiazkow u danego pracodawcy.

  • Ula(2010-06-02 12:11) Odpowiedz 00

    Znowu tylko propozycja? Rok temu też była propozycja...