statystyki

Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych pracownika

autor: Ryszard Sadlik16.01.2010, 03:00

Pracodawca ma obowiązek szanować dobra osobiste pracownika, zwłaszcza jego zdrowie, wolność, cześć czy swobodę sumienia. W razie ich naruszenia pracownik może dochodzić zasądzenia od pracodawcy zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego.

Reklama


Reklama


Dobra osobiste pracownika podlegające ochronie to w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Według prawa cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie naruszenia dóbr można także żądać, aby osoba, która tego się dopuściła, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Naruszenie dóbr osobistych

Poszkodowany pracownik musi udowodnić, że pracodawca naruszył jego dobra osobiste. Pracodawca natomiast ma obowiązek udowodnienia, że jego działanie nie było bezprawne. Przyjmuje się, że działaniem bezprawnym jest każde działanie sprzeczne z normami prawnymi, a także z porządkiem prawnym oraz z zasadami współżycia społecznego. Podobnie też wypowiadał się Sąd Apelacyjny w Warszawie (wyrok z 14 maja 1998 r., sygn. akt III APa 18/98 Apel.-W-wa 1998/4/17), stwierdzając, że o naruszeniu dobra osobistego można mówić jedynie wtedy, gdy działanie drugiej strony było bezprawne. Natomiast działanie w ramach porządku prawnego, wykonywanie prawa podmiotowego, działanie podjęte w obronie uzasadnionego interesu społecznego lub prywatnego wyłącza istnienie bezprawności w postępowaniu pracodawcy. Dlatego np. wydawanie przez pracodawcę zgodnych z prawem poleceń dotyczących pracy co do zasady nie stanowi naruszenia godności (dóbr osobistych) pracownika, nierównego traktowania lub dyskryminacji czy mobbingu (wyrok Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2005 r., sygn. akt I PK 103/05 OSNP 2006/21-22/321).

Podobnie rozwiązanie (także wadliwe) umowy o pracę przez pracodawcę wyklucza możliwość stosowania przepisów prawa cywilnego o ochronie dóbr osobistych, chyba że w związku z tym rozwiązaniem pracodawca naruszy dobro osobiste pracownika poza zakresem stosunku pracy, podejmując działania niemieszczące się w ukształtowanej przez ustawodawcę formie i treści czynności prawnej rozwiązującej stosunek pracy (por. wyrok SN z 16 listopada 2000 r., sygn. akt I PKN 537/00 OSNP 2002/11/269).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Anula(2010-01-16 13:31) Odpowiedz 00

  Witam pracuje w ochronie od 7 miesięcy na umowie zlecenie dostałam od pracodawcy mundur który zaginął mi w pracy czy mam obowiązek za niego oddać pieniądze??

 • j(2010-01-16 20:05) Odpowiedz 00

  Jak to zaginął? nie rozumiem-uciekł? albo ci go ktoś skradł, albo go sobie "pozyczyłęś".Jeśli miałeś podpisana umowe uzyczenia mienia to musisz oddac kase za mundur.

 • mennel(2010-01-17 16:13) Odpowiedz 00

  Chyba pieniądze, a nie kasę. Naucz się pisać po polsku.

 • dzidzia(2010-01-21 19:39) Odpowiedz 00

  pRZEPRACOWALAM W FIRMIE 33 LATA BEDAC NA CHOROBOWYM PO 6-CIU MIESIACACH ZOSTALAM ZWOLNIONA .ZWOLNIENIE ZOSTALO MI WYSLANE PRZEZ POCZTE BYLAM W SZPITALU JESZCZ JEDEN MIESIAC.PRACODAWCA MNIE ZWOLNIL a zus przez sad pracy uznal miesiac chorobowego i za ten okres zaplacil.odwolywalam sie do Sadu Pracy lecz Sad zabawial sie moja sprawa.Nie bylam w stanie sama walczyc a nie bylo adwokata ktory by w mojej sprawie chcial brac udzial .Adwokat powiedzial Sad sie bawi a to sa sprawy ze nikt nie chce brac bo na tym sie nie da zarobic.Jest to przykre.Moze ta zmiana zmieni ale teraz jest bardzo malo firm ktore zatrudniaja na staly etat.

 • dzidzia(2010-01-21 19:43) Odpowiedz 00

  .Kiedy przedawnia sie roszczenie dochodzdenia.

 • ewa(2010-01-22 00:43) Odpowiedz 00

  jestem na zwolnieniu lekarskim od 3 miesięcy pracodawca otworzył moją szafke bez mojego udziału wywlukł rzeczy na środek firmy nie zwracając uwagi ze są to moje osobiste rzeczy czy postąpił zgodnie z prawem co mogę z tym zrobic

 • mariola i piotr ryczan(2010-05-14 14:21) Odpowiedz 00

  Jakie sady przestrzegaja prawa w chwili utraty dobr osobistych skoro w miescie Przemysl w roku 2007 odrzucowno POZWY w ktorych byly podane dobra osobiste, program Autorski przywlaszczony , diagnostyki badan , terapie i efekty w szkole, zniewagi slowne, nagminne utrudnienienia w parcy terapeutycznej w klasie, wykorzystywanie Raportu pracy od uzyskania awansu naucz.dyplomowanego. NIe wyplacono odszkodowan , ktore byly ujete w pozwie przez radce prawnego ...

 • Krzysiek M.(2010-11-15 12:31) Odpowiedz 00

  proszę o pomoc, otrzymałem ZUS RMUA w kopercie gdzie widoczne jest moje imię nazwisko adres i wysokość wynagrodzenia. Czy w takich oklicznościach należy mi się odszkodowanie od pracodawcy jesli tak to w jakiej wysokośći?

 • pi(2011-03-18 07:08) Odpowiedz 00

  Wynagrodzenia najemników powinny być jawne. Oferty pracy nie zawierają tej podstawowej informacji. To dopiero skandal. Wyobraź sobie sklep w którym nie ma cen na artykułach. Kpina, kpina...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane