statystyki

Warto teraz złożyć do ZUS wniosek o emeryturę

autor: Bartosz Marczuk06.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 06.01.2010, 08:05

Szacujemy, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca o około 100 zł. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.

reklama


reklama


Po dwóch latach dużych wzrostów kwoty bazowej – wynosiły one w latach 2008–2009 ponad 10 proc. – w tym roku wzrośnie ona, jak szacujemy, o około 3,9 proc. To ważna informacja szczególnie dla tych osób, które już obecnie mają prawo do emerytury i zastanawiają się, czy poczekać do marca, aby mieć ją obliczoną z nową, wyższą kwotą. Z naszych wyliczeń wynika, że lepiej dla nich, aby od razu złożyły wnioski do ZUS. Dzięki temu otrzymają emeryturę za styczeń i luty, a marcowy wzrost kwoty bazowej zostanie im zrekompensowany przeprowadzoną w tym samym miesiącu waloryzacją.

Kwota bazowa wynosi tyle co przeciętna płaca, pomniejszona o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne. GUS, ogłaszając co roku jej wysokość (do 7 dnia roboczego lutego), odejmuje – biorąc pod uwagę poprzedni rok kalendarzowy – od średniej płacy faktycznie opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, które finansuje za siebie pracownik. Ostateczna wysokość kwoty bazowej zależy więc głównie – w niezmieniających się warunkach związanych z wysokością opłacanych składek – od tempa wzrostu płac.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • emerytka 2014r.(2010-01-06 08:08) Odpowiedz 00

    A moja emerytura będzie od uzbieranych składek i to dopiero za 5 lat. Mam 35 lat opłacanych składek i moje zarobki z 10 lat mogę włożyć miedzy bajki bo kapitał początkowy naliczono mi z małych zarobków a teraz mam g...ne składki. Nic wybrać sobie nie mogę. Dołożono mi 5 lat przymusowej pracy. będę miała 40 lat jak dożyję do tej cholernej emerytury. Na razie to muszę ratować budżet i płacić podatki na emerytury z KRUS, górników i służb mundurowych. ALE PARANOJA !!! Będę miała większą liczbę lat pracy a mniejsza emeryturę. To zasługa Rządu premiera Tuska i Pana Olejniczaka który pomógł w oddaleniu weta Prezydenta w tej sprawie. Gdzie sprawiedliwość dla ludzi z długoletnim stażem ubezpieczeniowym ? Pytam się Rządu gdzie ? Dokąd na naszych plecach będą sie ślizgali inni.

  • KCz(2010-01-09 05:34) Odpowiedz 00

    Skoro emerytura będzie liczona ze wszystkich składek, to kiedy na nią odejść powinien decydować emeryt po np. 25 latach pracy - wiadomo, że nie każdy ma w genach zapisane zdrowie na wiele lat. Jeśli ktoś zdecyduje się na przejście na emeryturę zbyt wcześnie to będzie ją miał bardzo małą, zatem chętnych przy nowych zasadach na wcześniejszą emeryturę za wielu nie będzie. Powinien być obowiązek "wypracowania" składek przez ww. np. 25 lat, a po spełnieniu tego obowiązku decydować kiedy przejść na emeryturę powinien każdy sam.

  • krus(2010-01-26 14:09) Odpowiedz 00

    Martwi mnie zus

  • janek(2010-01-22 20:31) Odpowiedz 00

    DO17: SOLIDNIE pracowalem i na D nie zarabialem i tyle lat mi wyszlo 14+46=60i o Z sie nieczepiam pozdrowienia

  • hanka(2010-01-21 19:44) Odpowiedz 00

    Janek a gdzie ten staŻ odrabiałeś? I dlaczego tak długo?Ja stażu miałam tylko rok.pa,pa.

  • OBWATEL(2010-01-21 08:31) Odpowiedz 00

    I CO PIS ŻLE RZĄDZIŁ? NAWET TERAZ LEPIEJ PRZYJĄĆ ICH KWOTĘ BAZOWĄ- TUSK ROZWALIŁ POLSKĘ !!!

  • ja(2010-01-19 16:16) Odpowiedz 00

    Do 2: Trzeba czytać artykuł ze zrozumieniem. Dotyczy to osób, które emeryturę dostają na starych zasadach.

  • ZM(2010-01-12 22:21) Odpowiedz 00

    zgadzam się z KCz każdy powinien sam decydować kiedy przejść na emeryturę po wypracowaniu składek ustalonych przez ustawę

  • ZM(2010-01-12 22:17) Odpowiedz 00

    mnie również rząd dołożył jednym podpisem 5 lat i tylko dlatego, ze urodziłam się o tydzień za późno. Mam 39 lat pracy czy to za mało by przejść na emeryturę, chyba tak bo muszę pracować jeszcze cztery lata - o ile dożyje.Pisałam do Premiera ale odpowiedź dostałam z kancelari, pisałam do Pani minister pracy ale odpowiedż dostałam również od jakiegoś specjalisty - to samo mogłam przeczytać w internecie. Koszmar

  • ArnoldUPR(2010-01-06 15:16) Odpowiedz 00

    bierzcie sie do roboty pasozyty a nie tylko myslicie jak tu najwczesniej przejsc na emeryture (najlepiej przed 60-tka). dobrze sie okrada mlodych nie?

  • Ewa(2010-01-06 10:29) Odpowiedz 00

    dlaczego nie można wypisać się z tego cholernego OFE i wrócić do ZUS (przynajmniej osoby które ewidentnie tracą - z uwagi na naliczany kapitał początkowy z pierwszych lat pracy).Co innego rząd obiecywał a co innego jest.Odpowiedzialności nie ma.
    Czy będzie możliwość powrotu do ZUS po 2013r? np.2014,2015,2016,2017.

  • realistka(2010-01-06 18:23) Odpowiedz 00

    Do7
    Zastanów się dwa razy co napiszesz .Jak przepracujesz 37 lat to zobaczysz co będziesz mówił ,jeśli dożyjesz.Nikt nam łaski nie robi,bo tylu latach pracy rząd daje w razie utraty pracy przez taką osobę jałmużnę w wysokości na rękę 532 zł i wyżyj człowieku.Żona jednego z prezydentów RP nie potrafiła wyżyć za kwotę 6000 a ty człowieku rób ,stawaj na głowie a musi ci starczyć.Nie pisz człowieku głupot bo widzę ,że albo jesteś na garnuszku mamusi albo cwaniakujesz i piszesz nie zastanawiając się nad realiami i nad losem tych właśnie pokrzywdzonych przez system ludzi.
    Nikt nam łaski nie robi .Nowa ustawa przewiduje tylko 20 lat przepracowanych i wiek 60 lat ,my mamy prawie podwójną ilość i co za mało???

  • GRAZA(2010-01-06 16:50) Odpowiedz 00

    do 7 ARNOLDUPR przepracuj 32 lata i idz na emeryturę i wyżyj za 670 zl.netto to zobaczymy jak bedziesz wowczas mowil o nierobach i o tym ze okradamy mlodych.Ja przepracowalam 32 lata i mam 670 zl.na reke zeby nie dzieci to bym nie miala na przezycie.Najpierw pomyśl czym cos napiszesz

  • Janek(2010-01-06 20:50) Odpowiedz 00

    Arnold ty to jestes chyba niepelnosprytny , mam 46 lat pracy bez dnia przerwy i bez prawa do emerytury ,jak zrobisz taki starz jak ja to policz ile bedziesz mial lat zycia i tego ci zycze pozdrowienia!!!

  • Ludzie powinni wiedziec....(2010-01-06 10:26) Odpowiedz 00

    Ludzie powinni wiedziec, ze 80% z /24% od 2578zl/ jest wieksze od 60% z /24% od 2681 zl/.
    Ale biorac pod uwage wysoki stopien analfabetyzmu ekonomicznego, prawnego i funkcjonalnego naszego spoleczenstwa uwazam, ze artykul jest dobrym gestem spolecznym.

  • ANNA(2010-01-06 13:03) Odpowiedz 00

    do emerytki 2014. POjdziemy razem na emeryturę. Od kogoś trzeba było rozpocząć reformę, Trafiło na nas. Ale pocieszam się tym , że moje dzieci będą wówczas lepiej zarabiać-tego jestem pewna. Cóż dzisiejszym emerytom z tak wysokich emerytur, skoro i tak je oddają swoim dzieciom. pracującym.

  • ala56/rówieśnica(2010-01-06 13:00) Odpowiedz 00

    ala56 /rówieśnica/ w przeciwieństwie do Ciebie , uważam że dzięki rządowi Tuska jest całkiem nieżle.Pis nawet nie majoęcia o rządzeniu. Po p. Gęsicką i kluzik rostowską/ które przecież wspierały kampanię PO/ nikogo nie ma do rzadzenia krajem.Rządzenie nie polega na robieniu konferencji prasowych i wysyłaniu agentów.Dobrze się działo PiSowi w czasiedobrej koniunktury.Zjeść zerwane owoce to nie jest sztuką, ale je zerwać z wysokiego drzewa.

  • ala56(2010-01-06 10:30) Odpowiedz 00

    "Sprawiedliwość" to jest w nazwie pewnej partii. Rząd Tuska to rząd cwaniaków ( dużo szumu, mało korzystnych zmian). Możemy mieć jakiś tam wpływ na to co się dzieje przez głosowanie i trzeba to wykorzystać. Pora na zmiany, zasiedzieli weterani. Tyle się nawalczyli, nazdobywali a dług urósł niebotycznie, tak dobrze gospodarowali naszym wspólnym majątkiem że tylko usiąść i płakać. Mam wrażenie że jedynym kierunkowskazem jest teraz pełne koryto, reszta się nie liczy.

  • Anka(2010-03-26 08:37) Odpowiedz 00

    Jak mozna dopuscic do tego zeby osoby ktore maja naliczona emeryture pracowali do smierci w swoich firmach,a mlodzi ludzie po studiach ,sie marnuja,.Po pierwsze Biura Pracy traeba zlikwidowac bo tu nic sie nie robi np.w Tomaszowie Lubelskim.Pan premier nie ma pojecia o co w tym wszystkim chodzi ,nie wie jak zyja ludzie w takich malych miejscowosciach jak Tomaszow Lubelski .