statystyki

Komu przysługuje dodatkowy urlop macierzyński

autor: Łukasz Guza04.01.2010, 03:00

Pracownicy mają już prawo do dwóch lub trzech tygodni fakultatywnego urlopu macierzyńskiego.

Reklama


Reklama


Z początkiem nowego roku pracownicy oraz osoby prowadzące firmy i opłacające składkę na ubezpieczenie chorobowe uzyskali nowe uprawnienie rodzicielskie. Mogą wydłużyć swój urlop macierzyński (lub okres pobierania zasiłku macierzyńskiego) o dwa lub trzy tygodnie. Jeżeli pracownicy zdecydują się na skorzystanie z tego uprawnienia, pracodawca nie będzie mógł odmówić wydłużenia urlopu, o ile rodzice spełnią warunki określone w przepisach kodeksu pracy. Muszą oni m.in. odpowiednio wcześniej powiadomić o tym firmę, a osoby prowadzące firmy – Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z dodatkowego wolnego na opiekę nad dzieckiem mogą skorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego lub okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje też rodzicom adopcyjnym (więcej na ten temat w środowym wydaniu DGP).

Przykład 1

Długi urlop ojca

Po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego matka bliźniaków zrezygnowała z pozostałej części urlopu na rzecz ojca dziecka. W takiej sytuacji mężczyzna będzie mógł przebywać na urlopie związanym z narodzinami dziecka dłużej niż matka. Najpierw wykorzysta on 17 tygodni urlopu macierzyńskiego, z których zrezygnowała kobieta. W przypadku urodzenia dwójki dzieci przy jednym porodzie pracownicy przysługuje bowiem 31 tygodni takiego urlopu. Następnie będzie mógł on złożyć wniosek do pracodawcy o udzielenie fakultatywnego urlopu macierzyńskiego. W przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci przy jednym porodzie jego wymiar wynosi trzy tygodnie. Jeśli więc pracownik skorzysta z maksymalnego wymiaru dodatkowego urlopu, łącznie będzie mógł skorzystać z 20 tygodni na opiekę nad dzieckiem.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Komu przysługuje dodatkowy urlop macierzyński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Betinka(2010-01-05 08:25) Odpowiedz 00

  Czy jeśli wykorzystam 20 tygodni macierzyńskiego i napiszę wniosek o kolejne 2 tygodnie , to oprócz tego mojemu męzowi przysługiwać będzie ten 1 tydzień tacierzyńskiego ? Czy działa to tak , że albo ja dodatkowe 2 tygodnie albo on tydzień? Bardzo dziękuję za odpowiedz.

 • Piotr Adamski(2010-01-04 12:57) Odpowiedz 00

  Nieco obok tematu.
  Od 1 kwietnia 2009 UE wprowadzila ustawe o minimalnych urlopach pracowniczych. Jest to 28 dni. Na stronie PIPu jest to 20 lub 26 w zaleznaosci od stazu pracy. Czy ta ustawa w Polsce nie obowiazuje?

 • realista(2010-01-04 14:23) Odpowiedz 00

  zastanawiam się nad tym, kto będzie pracował w tej naszej umęczonej Polsce?

 • DevilHell(2010-01-06 15:38) Odpowiedz 00

  witam. mam pytanie co do urlopu tacierzynskiego. czy ten owy urlop mi przysluguje jesli zona wogole nie prcuje, tylko ja i mamy oczywiscie 7 miesieczne dziecko. jesli tak to ile takiego urlopu moge uzyskac. za odpowiedz z gory dziekuje

 • zzz(2010-01-09 12:29) Odpowiedz 00

  Jak to się ma do art.182 z 1 KP, gdzie jest napisane do 6 i do 8 tygodni?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane