statystyki

Nowe uprawnienia dla nauczycieli: Trzy świadczenia kompensacyjne z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska16.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 16.12.2009, 10:36
  • Wyślij
  • Drukuj

Nauczyciele złożyli do ZUS tylko 23 wnioski o przyznanie świadczeń kompensacyjnych. Ich przeciętna wysokość wynosi 1540 zł.

reklama



reklama


– Jestem zaskoczony dużą wysokością świadczeń kompensacyjnych. Z naszych wcześniejszych wyliczeń wynikało, że nauczyciele pragnący z nich skorzystać otrzymają około 800 zł – mówi Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Z danych ZUS wynika, że od 1 lipca tego roku, czyli daty, od kiedy weszła w życie ustawa dająca prawo do ubiegania się o świadczenia kompensacyjne (specjalne wcześniejsze emerytury dla nauczycieli), do oddziałów ZUS w całej Polsce wpłynęły zaledwie 23 wnioski o takie świadczenia. Otrzymują je trzy osoby, które średnio pobierają 1540 zł. Natomiast decyzje odmowne zostały wydane w 11 przypadkach.

Według Agnieszki Orłowskiej z Centrali ZUS świadczeń nie otrzymały wyłącznie osoby, które nie spełniły wymogów formalnych określonych w ustawie z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800). Równocześnie pod wpływem korzystnej dla nauczycieli interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ZUS może wydawać pozytywne decyzje także tym nauczycielom, którzy (bez względu na płeć) ukończyli 55 lat także przed 1 stycznia 2009 r. Teoretycznie zmiana ta powinna zwiększyć liczbę wniosków. Tak się jednak nie stało.

– Nie ma chętnych na przechodzenie na świadczenia kompensacyjne. Nauczyciele korzystają z takiego rozwiązania, jeśli nie przysługuje im prawo do wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela. Problem ten dotyczy osób, które nie miały odpowiedniego stażu pracy przy tablicy, a teraz kończą 55 lat – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: gucio z IP: 77.253.68.* (2010-08-05 11:43)

    Do Realistki. Może by tak do Czech. Wszędzie lepiej, a tu tak żle. Proszę zmienić zawód lub wyjechać poza granice kraju. Do pracy w szkole nie tak łatwo się dostać. Miejsc wolnych brak. Tak jak w policji, 60-u chętnych na jedno miejsce, a tam też bardzo żle i biednie.!! Może by tak wydłużyć wakacje ? Jestem za. Bardziej będziecie wypoczęci. Zagładajcie jednak kapelusze, bo za mocno grzeje.

  • 2: Olo z IP: 83.18.215.* (2010-01-26 09:53)

    do DC i Realistki: sprawy w urzędzie można zazwyczaj załatwiać przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, a nauczyciel w szkole jest najczęściej 4 godziny dziennie, więc nie wiem o jakich zastępstwach piszesz. Pani Realistko prac nie sprawdza Pani codziennie i rady pedagogiczne i spotkania z rodzicami też nie odbywają się codziennie. Czy nauczyciele myślą że nikt nie zna charakteru ich pracy?? I sama Pani mówi że nauczyciel to nie wykładowca na uczelni, to teraz proszę przyjrzeć się pracy wykładowcy, który pracuje najczęściej cały tydzień i ma do sprawdzenia o wiele trudniejsze i obszerniejsze prace, musi także prowadzić badania naukowe itd. To czyja praca jest cięższa, a jeśli taki wykładowca pracuje tylko w jednej uczelni to też kokosów wielkich nie zarobi, ale tak zazwyczaj nie jest bo podobnie jak nauczyciel wykładowca też ma dodatkowe miejsce pracy.

  • 3: Walica Jan z IP: 80.54.10.* (2010-01-22 18:19)

    W Rządzie ,zarabiają mało ,Nauczyciele mało, Policja mało ,Górnicy mało,Kolejarze,mało ,A Proszę mi powiedzieć ,ten który otrzymuje 450zł ,na miesiąc jak ma żyć ,Z Poważaniem

  • 4: Te, magister z Spotu, ale mosz studia!!!!!!!!!!!!! z IP: 80.55.218.* (2010-01-22 16:51)

    Te, magister z Spotu, ale mosz studia!!!

  • 5: MAGISTER Z SOPOTU z IP: 87.206.112.* (2010-01-18 16:01)

    J TO PRAWDA ZE BELFRY ZA PIERDZENIE W STOŁEK NIERÓBSTWO BJORĄ OGROMNĄ KASĘ PÓŁ ROKU WOLNE PŁATNE OBRYWY OD UCZNI SANATORIA BEZPŁATNE EMERYTURY PO 20 LAT BO TYLKO RYZA MAŁPA P[O WCYUBOWCY INNYCH GNOJĄ A IM DAJE ZA AGITACJE NAMAWIANIE UCZNI NA PO PSL JA MAM STUDIA I MUSZĘ ROBIC BO NAM ZABRAŁ DO 65 LAT HAŃBA ODRAZA

  • 6: emerytowana nauczycielka biologii z IP: 83.26.19.* (2010-01-18 11:41)

    Tak jest Broniarz to pieniacz i mieszacz w głowach. Ja pracowałam 40 lat,jestem już na emeryturze. Z uczniami zdolnymi i przygotowującymi się do konkursów zawsze umawiałam się na kółka w soboty. Z dwoch względów- Oni byli wypoczęci i ja. Mogłam w spokoju realizować to co dawało mi satysfakcję. A teraz p.Broniarz wytyka palcami tych nauczycieli. Wstyd mi. / A tak na marginesie wychowałam 15 finalistów i 3 laureatów z biologii.

  • 7: ewa z IP: 195.189.54.* (2010-01-09 22:09)

    Nauczyciel to najgorszy zawód świata. " Obyś cudze dzieci uczył" to przekleństwo dla największego wroga . U mnie to trwa ponad 20 lat. Ale cóż - powołanie i pasja !

  • 8: 40 letni stażem Belfer z IP: 83.27.146.* (2009-12-25 14:01)

    Ja już dość mam napuszczania maluczkich na nauczycieli, a tym samym odwracania uwagi od spraw istotnych i mylenia skutków z przyczynami!
    Do zazdroszczących nauczycielom: to nie jest zawód korporacji adwokackich i każdy kto zazdrości nauczycielom nicnierobienia, krótkiego dnia pracy i dłuuuuuuuuuuuuuuuugich wakacji mógł/może zostać nauczycielem!
    Znam tych co odeszli z zawodu i twierdzą, że nie powrócą za ŻADNE PIENIąDZE! Więc już przestańcie!
    Przysłowia mówią: żeby kogoś poznać/zrozumieć trzeba przejść 200 mil w jego butach lub zjeść z nim beczkę soli...
    Poszukajmy przyczyn dzisiejszych sytuacji, wymagajmy od polityków i ministrów, korzystajmy z wyborczej kartki i obywatelskich praw.
    Nie dajmy się napuszczać i nie cieszmy się igrzyskami [ czytaj: komisjami sejmowymi np. ].

  • 9: konkret z IP: 83.30.105.* (2009-12-17 09:06)

    Broniarzu, wysokość emerytury zawsze była i jest uzalezniona od wynagrodzenia. Zawsze też było i jest, że wyższe wynagrodzenie otrzymuje nauczyciel z wyższym wykształceniem - proste, i nie zamulajcie prezesie.
    Do 4-realisty- realista a ignorant to dwie różne sprawy. Problem jest jednak w tym że Ty jesteś po prostu leniem i nie chcesz sprawdzić dokładnie realnej pracy nauczyciela a to jest ignoranctwo.

  • 10: aaa z IP: 83.24.16.* (2009-12-16 17:17)

    Al. Nie obrażaj SN - owców . To ludzie z solidnym przygotowaniem i doświadczeniem a zarabiający grosze./ i zapewniam cię, ze potrafią czytać nową literaturę fachową, chodzą na kursy, szkolenia.../ Jeśli chodzi o TO "Uzupełnianie kwalifikacji" to kolejna prowizorka polskiej oświaty. Znane z autopsji.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie