statystyki

Wiecej osób ubiega się o zasiłki z pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska12.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.11.2009, 09:44
  • Wyślij
  • Drukuj

Więcej osób zgłasza się do gmin z wnioskami o przyznanie wsparcia z pomocy społecznej. Jednak zamrożone kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy blokuje dostęp do tych świadczeń.





Coraz więcej osób ubiega się o świadczenia z pomocy społecznej. W zależności od konkretnego zapotrzebowania niektóre ośrodki pomocy społecznej muszą występować o dodatkowe środki. Są one potrzebne na zasiłki stałe, które finansowane z dotacji rządowej, a przede wszystkim na zasiłki okresowe i celowe finansowane przez gminy z własnych środków.

– Udało się nam uzyskać od wojewody dodatkowe 120 tys. zł na dożywianie oraz z budżetu miasta 600 tys. zł na zasiłki okresowe dla osób bezrobotnych, które straciły pracę. Dzięki temu wystarczy nam pieniędzy na wypłaty świadczeń do końca tego roku – mówi Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Danuta Stanilewicz, wicedyrektor MOPS w Stalowej Woli, dodaje, że w porównaniu z wrześniem 2008 r., do jej ośrodka zgłosiło się prawie 300 zupełnie nowych rodzin.

– Spodziewamy się, że ta liczba może wzrosnąć w następnym roku, bo część osób, które zostały zwolnione z pracy, otrzymała odprawy lub pobiera zasiłek dla bezrobotnych i do nas zgłosi się dopiero, gdy wygasną uprawnienia do tych świadczeń – mówi Danuta Stanilewicz.

Z kolei w Nisku (woj. podkarpackie) gmina wydaje więcej na zasiłki celowe na pokrycie opłat mieszkaniowych, energii elektrycznej oraz zasiłki okresowe. Natomiast w Krośnie, jak podkreśla Joanna Matys, dyrektor tamtejszego MOPS, od nowego roku potrzebnych będzie więcej pieniędzy na usługi opiekuńcze dla osób starszych, dla których brakuje miejsc w domach pomocy społecznej.

Zdaniem Piotra Zajączkowskiego, dyrektora MOPS w Świdniku (woj. lubelskie), gminy nie ograniczają świadczeń z pomocy społecznej, bo nie chcą pogorszyenia sytuacji najuboższych. Dlatego szukają oszczędności np. w inwestycjach lub nie tworzą nowych etatów w urzędach.

– Z informacji, jakie przekazała nam gmina, wynika, że w przyszłym roku będziemy mieli zapewniony budżet w podobnej wysokości jak obecnie. Co więcej, jeżeli nie zostanie przedłużony rządowy program dożywiania na kolejne lata, gmina ma zarezerwować dla nas środki na ten cel – mówi Bogusława Miernik, dyrektor MOPS w Bieruniu (woj. śląskie).

Większość ośrodków zwraca uwagę, że to zamrożenie w tym roku kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej spowodowało, że nie doszło do lawinowego wzrostu liczby wypłacanych zasiłków. Przez kolejne trzy lata, aby ubiegać się o świadczenia, dochód nie może przekraczać 351 zł na osobę w rodzinie oraz 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej.

– Powoduje to, że wiele osób, którym znacznie pogorszyły się warunki życia, nie może skorzystać z pomocy społecznej, bo tak niski próg dochodowy nie pozwala nam na przyznanie innego niż jednorazowego wsparcia – tłumaczy Bogusława Miernik.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

  • 1: dupa z IP: 87.239.181.* (2009-11-12 07:18)

    bez komentarza, to jest polski socjal - "radź sobie sam kretynie"

  • 2: Tak im dobrze !!!!!!!!!!! z IP: 80.48.145.* (2009-11-12 07:25)

    zgłaszają się osoby które przepracowały w PRL i RP kobiety po 35 lat pracy i mężczyźni z stażem powyżej 40 lat pracy.

  • 3: niepelnosprawny. z IP: 188.146.196.* (2009-11-12 08:42)

    polxka to syf dzieki tuskowi ostatnia. kadencja temu panu juz dziekujemy...

  • 4: GOSC z IP: 95.41.140.* (2009-11-12 08:59)

    Interesuję śię ludzmi i rodzinami które są zmuszone korzystać z takiej pomocy MOPS, ogromna ilosc tych ludzi wolała by pracować zarobić tyle żeby starczyło na życie i opłatę świadczeń od 1 do 1 każdego miesiaca. Tyle że Panstwo Polskie Nie jest w stanie im tego zapewnić !!! ci ludzie b, często chorzy muszą !! iść i żebrać, do MOPS dużej częśći tych ludzi jest żal i rozgoryczenie że muszą brać taką pomoc gdyż przepracowali w PL tyle lat i są schorowani a Rządy w PL nie są w stanie ani przyznać im rent, ani zapewnić im pracy, więc idą po te często ochłapy bo zapewniam was że nie da się z tej pomocy żyć i być szczęśliwym że śię tam idzie. a są i tacy co im na rękę tylko brać i za to PIC ! To jest grupa patologji oni poprostu idą żeby było za co pić, tej grupie MOPS stanowczo powinien zaprzestać pomagać, są rodziny z dziecmi i im można by było dołożyć to co dostają ci pijący, ich należało by wywieś z Miast na peryferje tam niech by sobie radzili, pili i co tam jeszcze. często są to smierdzący brudni i pijani którym nic już nie potrzeba procz picia, marginez społ, pracownicy MOPS wiedzą kto kim jest oni doskonale wiedzą i skurpulatnie pracują aż nadto niektórzy z nich przykładają sie do pracy szukają i dociekają wszystkiego dosłowniew,t,z. wymagania mają b, duże zanim przyznają jakąś kolwiek pomoc, oni sami też mają narzucone przez władze wykonanie takich kryterjum jakie są tylko możliwe zanim podejmą decyzję udzielenia pomocy. Pracownik Socjalny nie jedno krotnie musi wykonywac prace tak ćiężkie że nie jeden urzednik nawet nie zdaje sobie spr, że oni pracują w trudnych warunkach, do tego BIUROKRACJA! w tym zawodzie jest b, uciążliwym wymogiem tych którzy nie zdają sobie sprawy że śię ośmieszają żądając często bzdurnych dokumentów. Tagże ten SOCJAL w Polsce nie jest taki o jakim myślićie : prosty , to żeczywistość ! a nie Bajka !!!

  • 5: Nadzieja w niebie . z IP: 79.189.32.* (2009-11-12 09:30)

    Czy to nie jest wstydem dla Państwa że schorowany z 42 letnim stażem pracy bez prawa do emerytury musi się ubiegać od opieki społecznej na talon na zupę i zapomogę w wysokości 100 złotych miesięcznie .

  • 6: ~~k z IP: 212.244.6.* (2009-11-12 10:30)

    To wszystko wina Kaczyńskich, Macierewicza, Ziobry, Mariusza Kamińskiego i Tadzia Rydzyka. Winni są też wszyscy ciemni Polacy co na naszego kochanego Donka i jego Platfusów nie głosowali- tylko na PiS albo SLD.

  • 7: sprawiedliwy z IP: 89.79.209.* (2009-11-12 10:30)

    To właśnie solidarna polska.Solidarnośc na ustach i na sztandarach a rzeczywistośc ... Szkoda gadać. A np. w Niemczech po stracie pracy otrzymuje sie 70 % Ostatniego wynagrodzenia bez zbędnych haseł solidarnośc.I pomyślec ze żądza ludzie solidarności , to raczej dziki kapitalizm.

  • 8: precz z 4 RP z IP: 77.254.218.* (2009-11-12 10:44)

    do 6; zgadzam się z tobą ale tylko co do nazwisk pierwszych 5 nazwisk , widzę ze pomału zaczynasz dostrzegać ile zła wyrządzili takie Macierewicze czy Kaczyńscy tylko twoja chora nienawiść do premiera Tuska zamyka ci usta wiem ze się meczysz ale Tusk to swój chłop za rok będzie prezydentem RP i wtedy będziesz dopiero popierał Tuska.

  • 9: MB z IP: 79.162.179.* (2009-11-12 10:56)

    W wiekszości osoby powyżej 50 roku życia nie mają na chleb po utracie pracy nie z własnej winy, a co mówić na leczenie i leki. Zasiłek płatny z PUP dawno im się skończył, ani na rentę, ani na emeryturę. Na zatrudnienie nie ma mowy. Powolna eutanazja. To jest polski obraz tej grupy społecznej po długoletnim stażu pracy i płacenia podatków. Wysokość zasiłku z pomocy społecznej wystarcza tylko na pastę do butów. Kwotę 351 złotych nie trzeba przekroczyć, aby dostać 100 złotych. To jest wdzięczność ekipy rządzącej wobec tej biednej grupy społecznej, zasługują na ordery.

  • 10: tik z IP: 83.9.144.* (2009-11-12 11:35)

    Ale na nieopłacone, zwiększone emerytury, renty, stany spoczynku dla wybrańców są miliardy. Wystarczy porównać, że USA, państwo o powierzchni ponad 9mln km2 i ludności ponad 300mln, ma niby demokratyczne instytucje: 1) Izba Reprezentantów - 435 osób, 2) Senat - 100 osób. Stara prawda, że polityka to tylko koryto jest zawsze aktualna.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie