statystyki

Wiecej osób ubiega się o zasiłki z pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska12.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.11.2009, 09:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Więcej osób zgłasza się do gmin z wnioskami o przyznanie wsparcia z pomocy społecznej. Jednak zamrożone kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy blokuje dostęp do tych świadczeń.

reklamareklama


Coraz więcej osób ubiega się o świadczenia z pomocy społecznej. W zależności od konkretnego zapotrzebowania niektóre ośrodki pomocy społecznej muszą występować o dodatkowe środki. Są one potrzebne na zasiłki stałe, które finansowane z dotacji rządowej, a przede wszystkim na zasiłki okresowe i celowe finansowane przez gminy z własnych środków.

– Udało się nam uzyskać od wojewody dodatkowe 120 tys. zł na dożywianie oraz z budżetu miasta 600 tys. zł na zasiłki okresowe dla osób bezrobotnych, które straciły pracę. Dzięki temu wystarczy nam pieniędzy na wypłaty świadczeń do końca tego roku – mówi Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Danuta Stanilewicz, wicedyrektor MOPS w Stalowej Woli, dodaje, że w porównaniu z wrześniem 2008 r., do jej ośrodka zgłosiło się prawie 300 zupełnie nowych rodzin.

– Spodziewamy się, że ta liczba może wzrosnąć w następnym roku, bo część osób, które zostały zwolnione z pracy, otrzymała odprawy lub pobiera zasiłek dla bezrobotnych i do nas zgłosi się dopiero, gdy wygasną uprawnienia do tych świadczeń – mówi Danuta Stanilewicz.

Z kolei w Nisku (woj. podkarpackie) gmina wydaje więcej na zasiłki celowe na pokrycie opłat mieszkaniowych, energii elektrycznej oraz zasiłki okresowe. Natomiast w Krośnie, jak podkreśla Joanna Matys, dyrektor tamtejszego MOPS, od nowego roku potrzebnych będzie więcej pieniędzy na usługi opiekuńcze dla osób starszych, dla których brakuje miejsc w domach pomocy społecznej.

Zdaniem Piotra Zajączkowskiego, dyrektora MOPS w Świdniku (woj. lubelskie), gminy nie ograniczają świadczeń z pomocy społecznej, bo nie chcą pogorszyenia sytuacji najuboższych. Dlatego szukają oszczędności np. w inwestycjach lub nie tworzą nowych etatów w urzędach.

– Z informacji, jakie przekazała nam gmina, wynika, że w przyszłym roku będziemy mieli zapewniony budżet w podobnej wysokości jak obecnie. Co więcej, jeżeli nie zostanie przedłużony rządowy program dożywiania na kolejne lata, gmina ma zarezerwować dla nas środki na ten cel – mówi Bogusława Miernik, dyrektor MOPS w Bieruniu (woj. śląskie).

Większość ośrodków zwraca uwagę, że to zamrożenie w tym roku kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej spowodowało, że nie doszło do lawinowego wzrostu liczby wypłacanych zasiłków. Przez kolejne trzy lata, aby ubiegać się o świadczenia, dochód nie może przekraczać 351 zł na osobę w rodzinie oraz 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej.

– Powoduje to, że wiele osób, którym znacznie pogorszyły się warunki życia, nie może skorzystać z pomocy społecznej, bo tak niski próg dochodowy nie pozwala nam na przyznanie innego niż jednorazowego wsparcia – tłumaczy Bogusława Miernik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

 • 1: soniawiatr@interia.pl z IP: 82.139.24.* (2009-11-25 20:24)

  zapomniałam dodac że za rzadu PIS,ludzie mieli lepiej dostawali na dozywianie gdy dochód nie przekraczal 692 zł po 50 zl na ciepły posiłek ,był dodatek jednorazowy dla biednych przy waloryzacji rent, to oni przywrócili fundusz alimentacyjny,ktory wczesniej zabrał SLD,TO SLD 2 tyg przed odejsciem uchwaliło ustawę o zaliczce alimentacyjnej 170 na dziecko ale nie wiecej niz 340,obnizyli prog dochodu na zasiłki rodzinne,a PO po objeciu władzy obniżyla dochód do 471 samotna osoba 318zl w rodzinie,nie ma waloryzacji zasiłku pielegnacyjnego do dzis 153 ZŁ

 • 2: soniawiatr@interia.pl z IP: 82.139.24.* (2009-11-25 20:11)

  mojego byłego męża zwolniono z pracy po 35 latach pracy w warunkach szkodliwych z warunkow ekonomicznych, ma 57 lat nikt go nie chce zatrudnic ma 3 lata do emerytury a MOPS DAJE MU 80 ZL,POWIETRZE JEST DOBRE MOZNA ŻYĆ A WCZESNIEJ KTOS PRACOWAŁ 25 LAT W SZKODLIWYM i mają pocztą 800 zł ,a ktoś 10 lat wiec ma pracy j i ma żebrać,to sie nazywa pomoc,a gdzie opłaty mieszkania, prądu ,gazu

 • 3: hihih z IP: 188.147.196.* (2009-11-25 19:33)

  brak słow ...po co tu pisac ..my tak tego nie zmienimy ...lol2

 • 4: GOSC z IP: 95.40.160.* (2009-11-13 20:49)

  Tusk jest geniuszem spartolenia wszystkiego do czego sie zabiera on i jego ministrowie pożal śie Bożej łaski , przypomnieć by nalezało sobie jak obiecywał w wyborach, jaka mądrala byla też wieeelka Kopacz ! wkopała S, Zdrowia w niezłe bagno ! a te premie przyznawane w ciągu tych 2 lat rządu PO !!! to co zrobili ze stoczniami, wzrostem bezrobocia !!! tyle dobrego że szkoda słów na temat obecnego Rządu. Jednego życzę sobie dożyć chwili i ujżeć ich wszystkich z tobołkami wygnanych z KRAJU !!! WSZYSTKICH !!! rządzących najmniej od 25lat w P,L żeby pożyli jak żebracy i nie ma zmiłuj śię!!! tak im życzę !! najbardziej sprawiedliwy Sąd byłby dla wszystkich.

 • 5: jhuw z IP: 77.255.5.* (2009-11-12 15:52)

  Do: precz z 4 RP- naucz się "rodaku" pisać po polsku!!!Lody kręcić nie pisać na forum!. Kolegów w lodziarni odwiedzić!...

 • 6: Tusk jest geniuszem propagandy z IP: 91.208.150.* (2009-11-12 14:20)

  Nasz kochany Donek pokazuje co potrafi. A potrafi dużo: rozwalił TVP, podporządkował sobie CBA, ABW i CBŚ, NIK, rozwalił stocznie, rybołówstwo, planuje podporządkowanie IPNu. Rozwala służbę zdrowia i szkolnictwo. Po drodze jego kolesie zorganizowali kilka afer. No i chwaląc się tym wszystkim ciągle myśli o prezydenturze.

 • 7: Skleroza umysłowa zwolenników Tuska z IP: 91.208.150.* (2009-11-12 14:11)

  Mamy dwa lata rządów Tuska i mamy już efekty. Nawiązywanie do poprzednich kadencji świadczy wyłącznie o skostnieniu umysłowym i sklerozie respondentów. Jest coraz gorzej: zwiększa się bezrobocie, likwidowane są zakłady, następuje wzrost kosztów utrzymania, dalej sprzedawany jest majątek narodowy i to nie wiadomo komu (stocznie), likwidacja cukrowni( jesteśmy już importerem) itd.. A przy tym ciągła propagandy sukcesu. Obecny rząd to kolesie pilnujący wyłącznie swojego interesu, ale afery już zniknęły w mediach.

 • 8: bulba z IP: 79.191.226.* (2009-11-12 13:03)

  dożynanie watachy ?

 • 9: młody liberał z IP: 77.254.218.* (2009-11-12 13:01)

  do filologini; kiedy kobieto zrozumiesz ze wszyscy politycy na świecie nie będą szukać pieniędzy u siebie , piszesz o demokracji kobieto to twierdzisz ze wybory były ustawione a oddawanie głosów było manipulowane?. w każdym kraju demokratycznym jest tak ze większość wygrywa i rządzi a jak rządzi to oceniają wyborcy , no ze chyba ze ty wymyśliłaś jakiś inny ustrój niż kapitalizm, do krytykowania wszystkich i wszystkiego nie potrzeba nawet wykształcenia podstawowego.

 • 10: filologini z IP: 83.11.174.* (2009-11-12 12:28)

  Ludzie, kiedy zrozumiecie, ze politycy tak sami z siebie nie będą szukali oszczędności w swoich kieszeniach, że nie odsuną od koryta swoich kolesi. Nasze wybory niewiele mają wspólnego z demokracją, a i ta nie jest systemem idealnym. J.K.M. od lat o tym 'truje' i wychodzi na to, że miał rację. Tylko likwidacja koryta może uratować Polskę.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP