Jak powiedział PAP zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrandt, według najnowszych informacji sytuacja na Ukrainie nie odbiega od średniej w innych krajach, w których występują przypadki grypy. Dodał, że ukraińskie dane o zachorowalności są sumowane od 10 października, nie pochodzą z kilku ostatnich dni i zdaniem ekspertów jest to normalny przebieg zachorowań, a także powikłań.

Poinformował, że na Ukrainie są już europejscy eksperci. "W poniedziałek powinniśmy mieć szczegółowe informacje. W Polsce sytuacja nie zmienia się, ale służby sanitarne są w stanie najwyższej gotowości" - zapewnił Orgelbrandt, dodając, że "zagrożenie jest przeciętne".

Spotkanie dotyczące zagrożenia grypą, w którym udział wzięli także członkowie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, odbyło się bezpośrednio po powrocie szefa rządu ze szczytu w Brukseli.

"Mamy na bieżąco informacje z granic od inspektorów sanitarnych"

Jak zapewnił Misztal, służby sanitarno-epidemiologiczne cały czas monitorują sytuację. "Mamy na bieżąco informacje z granic od inspektorów sanitarnych; obecnie ruch nie jest wzmożony i nie ma także sygnałów o osobach z objawami grypopodobnymi" - powiedział.

Dodał, że decyzja odnośnie pomocy dla Ukrainy ze strony polskiej zapadnie prawdopodobnie podczas poniedziałkowego posiedzenia Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy.

Chodzi m.in. o pomoc polegającą na umożliwieniu przeprowadzania w Warszawie badań wymazów pobranych od osób z objawami grypopodobnymi. Takie rozwiązanie skróciłoby znacznie czas oczekiwania na wyniki - byłyby one znane już po kilkunastu godzinach.

Według informacji Głównego Inspektora Sanitarnego polskie służby sanitarne podjęły działania profilaktyczne

2 listopada, w trybie przyspieszonym, odbędzie się posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy - poinformowano w piątek po spotkaniu w MSWiA minister zdrowia, wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysława Guły.

Według informacji Głównego Inspektora Sanitarnego, polskie służby sanitarne podjęły działania profilaktyczne: monitorują sytuację, utrzymują kontakt i wymieniają się informacjami ze służbami medyczno-sanitarnymi Ukrainy, informują podróżnych przekraczających granicę o konieczności przestrzegania zachowań prozdrowotnych i zgłaszania się do lekarza, jeśli objawy grypy wystąpią u nich w ciągu siedmiu dni od powrotu z Ukrainy lub kontaktu z osobą chorą.

Z informacji wojewódzkich i granicznych inspektorów sanitarnych w województwie lubelskim i podkarpackim wynika, że nie odnotowano tam nietypowego wzrostu liczby zachorowań grypopodobnych.