statystyki

Fedak: wydłużenie wieku emerytalnego - tak, ale stopniowo

22.09.2009, 15:19; Aktualizacja: 22.09.2009, 15:38

Wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne, ale trzeba to zrobić stopniowo - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Czterdziestolatkowie nie mogą się nagle dowiedzieć, że będą musieli pracować np. 10 lat dłużej - powiedziała szefowa resortu pracy. Pomysł popierają eksperci ubezpieczeniowi i pracodawcy; krytykują związkowcy.

reklama


reklama


"Reformę związaną z wydłużaniem wieku emerytalnego trzeba przeprowadzać systematycznie. Na początek należy zapowiedzieć ją pracującym, którzy są jeszcze stosunkowo młodzi i mają nie więcej niż 40 lat. Wiedząc, że wiek emerytalny zostanie wydłużony lepiej zaplanują swoją karierę zawodową. Osoby starsze pracowałyby tak jak obecnie - kobiety do ukończenia 60 lat, a mężczyźni 65 lat" - powiedziała Fedak.

Podkreśliła, że w ten sposób reformuje się systemy emerytalne w większości państw europejskich. "Kanclerz Angela Merkel wydłużyła w Niemczech wiek emerytalny do 67 lat, ale pierwszy rocznik przejdzie na emeryturę w tym wieku dopiero w 2032 r." - zaznaczyła szefowa resortu pracy.

Zdaniem Fedak można by przyjąć, że osoby mające mniej niż 40 lat, pracowałyby stopniowo od 1 do 5 lat dłużej. W ten sposób kobieta, która w chwili reformy miałaby 39 lat odchodziłaby na emeryturę w wieku 61 lat. 37-latka prawo do emerytury nabyłaby w wieku 63 lat, a 35-latka w wieku 65 lat. "Podobnie, w sposób schodkowy, zostałby wydłużony wiek emerytalny mężczyzn" - powiedziała.

Minister przypomniała, że już został wydłużony, i to skokowo, wiek emerytalny

"Likwidacja od 2009 r. wcześniejszych emerytur, które przysługiwały 55-letnim kobietom z co najmniej 30-letnim stażem pracy i 60-letnim mężczyznom z co najmniej 35-letnim stażem pracy, spowodowała podwyższenie wieku emerytalnego o 5 lat, do 60. roku życia dla kobiet i 65. roku życia dla mężczyzn" - zaznaczyła Fedak.

Polski system emerytalny przewiduje, że - co do zasady - na emeryturę można odejść po ukończeniu 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna). Niektóre grupy zawodowe, pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, są uprawnione do przejścia na emeryturę o 5 lat wcześniej. Jeszcze szybciej emerytami mogą stać się np. nauczyciele, piloci, policjanci czy żołnierze.

W sierpniu minister w kancelarii premiera Michał Boni mówił w mediach, że wydłużenie wieku emerytalnego jest koniecznością i trzeba zrobić to jak najszybciej. Mówił o granicy 65, 67, a nawet 70 lat.

Za wydłużeniem wieku emerytalnego opowiadają się także eksperci finansowi i ubezpieczeniowi

Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, poświęconej przyszłym emeryturom, dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha i prof. Marek Góra z SGH argumentowali, że trzeba będzie pracować dłużej, chociażby z przyczyn demograficznych. W przeciwnym razie, według ich prognoz, za 15-20 lat może nie wystarczyć pieniędzy na wypłatę emerytur, a już na pewno będą one o co najmniej kilkanaście procent niższe od obecnych.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • poter(2012-11-17 20:34) Odpowiedz 00

    będe pamietał na wyborach

  • zochna(2009-12-02 23:05) Odpowiedz 00

    Co to babsko i popaprańcy jeszcze wymyślą! Tylko staż pracy 35/40 powinien decydować o przejściu na emeryturę. Tak ma być dla wszystkich: mundurowych, krusowców, katechetów itp. Jeśli ktoś pracowałby więcej, to do emerytury dołożyć. Gdyby system uszczelnić byłyby oszczędności. Dziś wiem, że kochane państwo lepiej oszukiwać np. tak jak znajomy - 20 lat pracuje za minimalną pensję (pod stołem bierze 3 razy tyle), odkłada prywatnie w banku, a jego emerytura nie będzie wiele mniejsza od mojej. Dla rządu i Zusu byłoby najlepiej pracować do końca życia, bo przecież moje składki jak umrę zanim wezmę emeryturę, przepadają gdzieś w czarnej dziurze. Może p. Fedak bierze z nich premię. Do diabła z najgorszym rządem od 20 lat.

  • Halina(2010-02-12 21:36) Odpowiedz 00

    zgadzam sie z wypowiedzia nr 65 przestancie sie w tym sejmie żrec i tak nic nie robicie dla ludzi pracy tylko wszystko pod swoje potrzeby wprowadzcie w tym kraju jawna eutanazje nie oszukujcie ludzi wreszcie badzcie jednoglosni wydluzcie wiek przechodzenia na emeryturydo 100 lat wtedy juz nikt sie nie bedzie martwil z czego Zus nam wyplaci bo poprostu nie bedzie komu wyplacac tak jak nr 65 pracuje od 15 roku zycia latwo policzyc mam 54 lat 39 lat pracuje w jednym zakladzie pracy to czy ja nie uzbieralam skladek na emeryture jeszcze paranoja przestancie nas okradac w koncu

  • zdesperowany 60-sięciolatek(2010-01-31 15:40) Odpowiedz 00

    Najlepiej przedlużyć wiek emerytalny do 100 lat, wtenczas już będzie pewność , że każdy po osiągnięciu tego sędziwego wieku zapracuje sobie na godziwą trumnę.

  • wiesiekdana(2010-01-15 15:10) Odpowiedz 00

    Czy jasnie Pani Minister Fedak nie pokazuje Polakom kciukiem do gury lub na dol,skad my to znamy.Wypowiedz Pani Minister jest taka na jaka wyglada.Jest bardzo rozgoryczona bo musi sie tlumaczyc.daj ludziom zyc.

  • wiesiekdana(2010-01-15 14:31) Odpowiedz 00

    Jezeli rzad ma prawie zachodnie zarobki,a pracownik zarabia 5 razy mniej niz pracownik w uni,to 300 tys pracownikow przechodzacych na emeryture,to tak jak by poszlo na emeryture w uni 50 tys.osob,i to z jaka emerytura.Nasza rozrywka,to praca ,jeszcze raz praca,sejm i ministrowie w telewizji,i zaklad pogrzebowy.

  • tez obywatel(2009-12-09 23:29) Odpowiedz 00

    domagamy sie emerytury bez wzgledu na wiek po 40 latach pracy.tak jest to w wielu krajach UE.
    DOMAGAMY SIE STOPNIOWEGO ZROWNANIA WIEKU EMERYTALNEGO KOBIET I MEZCZYZN TAK JEST W WIELU KRAJACH UE.
    domagamy sie ABY PRACOWNIK ZE STAZEM 40 -45 LAT MOGL PRZEJSC NA ZASLUZONA EMERYTURE A NIE NA SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE OK!

  • zdegustowany prawie 60-latek(2009-12-07 22:02) Odpowiedz 00

    Należę do pokolenia lat 50 -tych i tak się złożyło ( matka wdowa z pięciorgiem dzieci ) ,że jako najstarszy syn musiałem pracę godzić z nauką i rozpocząć pracę już w wieku 15 lat, aby pomóc matce. Była to połowa lat 60 -tych. Pamiętam jak dziś to codzienne wstawanie o 4.30 rano i jazdę pociągiem na 6.00 do pracy.Kształciłem się wtedy na mechanika samochodowego i nie zapomnę zimowych poranków, gdy przy wietrze, na mrozie musiałem leżeć pod ciężarówkami i wykonywać zlecone prace naprawcze. Często na mrozie palce drętwiały mi trzymając metalowe klucze. Czy tak powinna wyglądać młodość i moje wspomnienia ? Ale byłem ambitny i postanowiłem się uczyć dalej i pracując w systemie zmianowym ( najczęściej nocki) ukończyłem technikum, a z czasem studia wieczorowe. Obecnie mam już ponad 43 lata pracy i teraz słyszę ,że mam jeszcze dłużej pracować. I to mnie się mówi,że mam dłużej pracować. Jaka jest sprawiedliwość i moralność rządzących w Naszej Ojczyźnie dla której wielu, bo przecież nie jestem tutaj wyjątkiem oddało w tamtych czasach najlepsze swoje lata. Jedni przechodzą na wysoko płatne emerytury po zaledwie 15 latach pracy, a inni nie należący do kasty uprzywilijowanych mają dalej na nich pracować.Pani Minister Fedak, Panie Premierze Tusk opamiętajcie się, to MY pokolenie lat 50-tych jesteśmy ofiarami panującego wówczas systemu i wielu zapłaciło ciężkimi warunkami życia i pracy za to. Cały czas wielu z Nas miało nadzieję,że dokonane zmiany ustrojowe zmienią czas na lepszy, na sprawiedliwe traktowanie. Jakże się pomyliliśmy. Jestem tym całym panującym bałaganem i niesprawiedliwością wysoce rozczarowany. Czyżby Nam , pokoleniu lat 50-tych PRACA MIAŁA PRZYNIEŚĆ WOLNOŚĆ. Czy MY nie mamy już prawa do radości życia.? Jedynym sprawiedliwym kryterium nabywania praw emerytalnych, to staż pracy a nie wiek, bo przecież liczą się okresy składkowe , a nie wiek.Przepraszam za te czasami osobiste wynurzenia i fragmenty życiorysu ,ale nie mogę już spokojnie na to wszystko patrzeć.

  • zdzislaw(2009-12-06 13:48) Odpowiedz 00

    bardzo slusznie pracowac do konca swiata i dzien dluzej siema, jak grzeje owsiak ,ciekawe czy bierze czesc kasy od minister uzdrowień powinien brac od jej wyplaty bo robi wode z mozgu za nia

  • Wkurzony(2009-12-05 10:51) Odpowiedz 00

    Zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn,a ma on wynosić 70 (!) lat.Kto tego doczeka,nieliczni! a wyobrażasz sobie siedemdziesięcioletniego chirurga,budowlańca np. na rusztowaniu,kierowcę,pilota czy nauczyciela?

  • hera(2009-12-03 09:24) Odpowiedz 00

    Pania Fedak i pana Boniego chyba prad popiescil , wy nie macie pojecia o pracy ,dlaczego tak bardzo czepiacie sie wieku emerytalnego a nie stazu pracy przeciez wiekiem nie wypracuje sie emerytury tylko stazem pracy. Bardzo zaluje ze urodzilam sie POLKA w tak zlodziejskim kraju jakim jest POLSKA

  • CHADZIAJ(2010-05-22 13:16) Odpowiedz 00

    mam 40 lat pracy 398 tys. kapital poczatkowy bylem 7 dni w szpitalu przez 40 lat zostalem zwolniony i nic mi sie nie nalezy a ten pod kioskiem z piwem nie przepracowl nigdzie 3 lata ma 1200 emerytury i smieje sie ze mnie tak rzadzi PO

  • ed(2009-11-29 21:27) Odpowiedz 00

    I Wy ten kraj nazywacie demokratycznym.Przy takich podziałach na równych i równiejszych. Chyba bardziej niesprawiedliwego kraju pod względem bałganu emerytalnego nie ma na Świecie. Pracuję od 15 roku życia , obecnie mam przepracowane 44 lata , a do emerytury jeszcze 6 lat. Jestem już naprawdę zmęczony. A rzeczywistość jest taka że mimo tylu lat pracy muszę pracować min. 10 - 14 godzin, bo takie są realia ( nadgodzin nie otrzymuję, bo jestem w grupie kadry menadżerskiej) .JEDYNYM KRYTERIUM POWINIEN BYĆ USTALONY RÓWNY DLA WSZYSTKICH (tak KOBIET jak i MĘŻCZYZN) OKRES SKŁADKOWY , A NIE WIEK EMERYTALNY.Po 40 latach KAŻDY powinien mieć PRAWO DO EMERYTURY, lecz pozostawić należy wybór co do dalszej pracy. Jeżeli czuje się ktoś na siłach niech pracuje, ale bez zmuszania wiekiem emerytalnym .

  • Jak Tusk załatwił ZUS .......Praca magisterska..(2009-11-28 12:58) Odpowiedz 00

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 1.
    Jak stwierdziła gazeta wybiórcza"W dwa dni wyparowało 2 mld zł na nasze przyszłe emerytury Kryzys za oceanem bije w fundusze emerytalne " --TYLKO czy gazeta wybiórcza zauważyła --Ogłoszenie prywatyzacji 740 polskich firm spowodowało zapowiedź nadmiaru towaru nad chłonnością rynku co widać na POL giełdzie w która od tego czasu leci na pysk- przecena na nowe prywatyzowane firmy -polska giełda w ciągu ubiegłego roku w WIG 20 straciła --czy to możliwe aby wartość majątku tak nagle-,Ile przez to idiotyczne ogłoszenie wyparowało kasy z Polskich funduszy EMERYTALNYCH!w ciągu ubiegłego roku?popatrzcie na wykres od stycznia ubiegłego roku.


    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 2.
    -pieniędzy na EMERYTURY obecnie nie ma i nie będzie ,przez LIBERAŁÓW z byłej UW.! to oni wszystkim bez względu na zawód powtarzam zafundowali jednakową minimalną płacę..co doprowadziło, że od takiej odprowadzane są właśnie składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma .Przecież do emerytury liczy się ostatnie 20 lat pracy a pozostałe -lata?-więc poco wykazywać wysokie dochody?. Tracą nie tylko pracujący obecnie ale również emeryci i chorzy .Prezesi nie odprowadzają składek ,wolą ukrywać wysokie dochody,oni mają Was gdzieś ,gdyż wiedzą, że to złodziejski system ich składki zostaną przez KRUSowskich Pawlaków rozkradzione bo Oni nie chcą płacić a My ich leczyć musimy..

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 3.
    Brawo Donald ,Brawo Donald Brawo Donald
    w budżecie dziura ,w ZUSie bankructwo, mama zmarła ze zgryzoty ,że Prezesi maja nadal te odprawy ,gospodarka się wali ,złotówka na pysku ,emeryci ze szkodliwych warunków pracy okradzeni ,pożyczki z BŚ może dostaniesz a Ty marzysz o piłce nożnej na plażach Bałtyku.

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 4.
    Twierdzenie ,że przez Tuska ,że ZUS jest kaput,że emerytury będą coraz niższe ,albo wiek emerytalny ulegnie bezpodstawnemu wydłużeniu ze względu na brak kasy w ZUSie ,oszukiwaniem wszystkich którzy kiedyś w szkodliwych warunkach bywali zatrudnieni,-powoduje że ludzie wolą już pracować na czarno gdyż nie wierzą w system zgodnie z twierdzeniem Młodego LIBERAŁA bis: Drogi Rządzie a co ja będę miał za Waszą legalną PRACĘ.

    --emerytury nie dostane bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. ZUS będzie mnie dręczył kontrolami!Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych,jedynie dobrze z tych składek zarabiają orzecznicy a wielu zatrzymano na łapówkarstwie -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 5.
    Jego Rząd doprowadził do niszczenie środków gromadzonych w tym systemie ,niszczenia systemu solidarności pokoleń ,grabienia zabezpieczenia na wypadek wyżu demograficznego,oraz wyprzedaży majątku narodowego jak pijacy sreber rodzinnych które to stanowiły zabezpieczenie emerytów pracujących w szkodliwych warunkach.

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 6.
    Sam pracował na kominie i nikt nie umie się dowiedzieć ile w tej uczciwej pracy był zatrudniony. Miesiąc ,dwa a może ? Nawet w Jego życiorysie tego nie pisze. I to chyba była jego najuczciwsza praca ale nikt nie jest też pewien czy od tej pracy odprowadzał składki na ZUS?
    A emeryturę będą mu musieli płacić za cały okres cwaniakowania w SEJMIE – z czego -pytam się – z czego skoro nie produkował produktu narodowego?


    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 7.
    sprzedałem garaż na „pniu” ale Urząd Skarbowy doczepił się ,że za tanio.
    Powiedzieli mi mówiąc w skrócie ,iż na kupca aby osiągnąć dobra cenę czeka się czasami latami .

    Odpowiedziałem -idzcie z tym postulatem do Donalda bo On chce sprzedać na "pniu" 740 polskich firm ? jak sądzicie zrozumieli...

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 8.
    Śmierć i eutanazja. Już mamy taki jeden u stomatologów -darmowa jest ekstrakcja i to bez znieczulenia - a co z pracownikami którzy płacą wyższe składki ZUS bo pracują w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach ? Czy za te składki zamierzacie im dać darmowe znieczulenie przy agonii darmowej?-bo jakoś o zapewnieniu tym grupom lepszych warunkach opieki za ich wyższe składki nie myślicie.

    jak Tusk załatwił ZUS -twierdzenie 9.
    Czyż ON nie mówi ,ze pracujący w szkodliwych warunkach nie płacili składek !!. A zakłady Państwowe w których Oni byli zatrudnieni komu odprowadzały zyski? Co więc teraz ten Donald chce wyprzedawać- jak nie te zakłady wybudowane z pracy zatrudnionych w szkodliwych warunkach pracy?- na co chce przeznaczyć pieniądze za to uzyskane -na EURO 2012 bo mu w głowie piłka i piłka śwista , ---Chce sobie pokopać to niech kopnie siebie..

  • zxc(2009-11-26 20:07) Odpowiedz 00

    W Niemczech składki wynoszą 19,5%.Istnieje możliwośc przejścia na wczesniejszą emeryturę po ukończeniu 63 lat i placeniu składek przez 35 lat.Późniejsze przejście na E to 0,5 % więcej.za każdy miesiąć po ukończeniu 65 lat. Proste to jak druuuuuuuuuuut pani Fedak.
    Czy u nas 40 lat pracy nie wstarczy /min.60lat życia/ aby przejść na Emeryturę.??? Jakże byłoby europejsko.

  • roberto(2009-11-23 19:06) Odpowiedz 00

    witajcie uważam za sensowne maksymalną aktywność zawodową praca do końca życia bo i tak jak zakończysz pracę i wylądujesz w fotelu to i tak długo nie pożyjesz tym bardziej za tak ogromne sumy jakie wypłacą nam z zusu

  • propaganda(2009-11-16 15:20) Odpowiedz 00

    ta Fedak jest do niczego...już miała kilka "POmysłów"...lepiej niech nic nie robi bo może znajdą się PO niej mądrzejsi następcy, którzy zaczną pracować głową...mam dość cudotwórców i ich radosnej twórczości:/

  • nieznany(2009-11-09 20:26) Odpowiedz 00

    Dbanie o emerytury to czysta hipokryzja ,skoro mniejszość biedaków musi ciężko harować na uprzywilejowanąwiększość ,która nie opłaca żadnych składek,bo ktoś im powiedział,że im siępo prostu bez pracy należy rolnikom ,policjantom wdowom,po mundurowym,artystom,nauczycielom, górnikom,hutnikom,sportowcom,rybakom i innym milionom darmozjadów-i nikt trgo nie ukróci,tylko znów szuka się nędzarzy,za którymi nikt nie stanie i nikt ich nie obroni,bo każdy traktuje ich jako śmieci,którym nie należy się godne życie.POzdrawiam i niech żyje hipokryzja i obłuda ubrana w piękne słowa.

  • obserwator(2009-11-09 20:15) Odpowiedz 00

    a co z wydłużeniem wieku dla służb mundurowych wszelkich maści policjantów,wojskowych ,celników,lotników ,stewardes,rybaków,syrażaków,artystów,malarzy,śpiewaków,piłkarzy ,którzy idą na bardzo wysokie emerytury już po zaledwie 15 latach służby?-dlaczego nikt ich nie ruszy,bo wszyscy sięich boją ,a głupi biedny robol,pracujący u prywaciarzy niech robi tak długo aż sam zdechnie w katolickim kraju i po problemie.

  • JANKA(2009-10-31 22:17) Odpowiedz 00

    Do zbuntowanej ,to nie wydłużanie wieku jest nieuchronne,tylko likwidacja
    takiej złodziejskiej firmy jak ZUS a zastąpienie osobistym kontem na które
    można by sobie odkładać na emeryturę, nasze dzieci mają słabsze zdrowie od
    nas,a wnuki to już ciągle chorują to po tym wydłużonym wieku nie dożyją
    emerytury,nie powinno się stosować przymuszania ludzi starych chorych do roboty, tylko wziąć za przysłowiowy kij i przepędzić ten złodziejski ZUS,