statystyki

Pracodawcy nie muszą zatrudniać inspektorów ppoż

autor: Łukasz Guza29.07.2009, 03:00

Firma będzie musiała wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Wyznaczony pracownik nie będzie musiał posiadać uprawnień inspektora ochrony przeciwpożarowej. Firmy wykorzystują niewiedzę pracodawców i namawiają ich na dodatkowe szkolenia bhp lub ppoż.

Reklama


Reklama


Pracodawcy nie będą już musieli zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej, aby spełnić zawarte w kodeksie pracy wymogi dotyczące przeciwdziałania pożarom. Wystarczy, że do takich zadań wskażą pracownika, który ukończył zwykłe szkolenie bhp. Tak wynika z nowelizacji kodeksu pracy z 7 maja 2009 r. (Dz.U. nr 115, poz. 958), która wejdzie w życie 5 sierpnia tego roku.

W praktyce już teraz firmy nie muszą zatrudniać inspektorów, bo Państwowa Inspekcja Pracy nie egzekwuje tego obowiązku aż do wejścia w życie noweli. Wielu pracodawców nie zna jednak ani zmian w prawie, ani interpretacji PIP. Wykorzystują to firmy szkoleniowe, które namawiają ich na nieobowiązkowe, płatne szkolenia bhp, sugerując, że w przeciwnym razie będą naruszać kodeks pracy. Zarabiają w ten sposób nawet kilkaset zł na przeszkoleniu jednej osoby.

Telefon od przyjaciela

– Zadzwoniła do mnie przedstawicielka firmy szkoleniowej, która proponowała udział w szkoleniu bhp i ppoż. za ponad 400 zł. Twierdziła, że to mój obowiązek, a koszt jest niewielki, bo zazwyczaj takie szkolenia, jak podają media, kosztują około 1,2 tys zł – mówi Grzegorz Bugała, właściciel firmy Promag – Technologie Grzewcze.

Nie wspomniała, że tyle kosztuje szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej, które mogą prowadzić tylko jednostki dydaktyczne Państwowej Straży Pożarnej. Nie poinformowała też o zmianie przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz o stanowisku PIP w sprawie wstrzymania się z egzekucją obowiązku zatrudniania inspektorów.

Na podstawie rozmów z przedstawicielami firm szkoleniowych ustaliliśmy, że niektóre z nich informują pracodawców o zmianie przepisów, które zniosą obowiązek zatrudniania inspektorów, ale twierdzą, że i tak muszą dodatkowo przeszkolić pracowników. Nowelizacja kodeksu pracy z 21 listopada 2008 r. (Dz.U. nr 223, poz. 1466), która od 18 stycznia tego roku wprowadziła obowiązek zatrudniania inspektorów, zobowiązuje ich też do wyznaczenia pracowników odpowiedzialnych za ewakuację i udzielenie pierwszej pomocy. Dodatkowe przeszkolenie pracowników kosztuje firmy zazwyczaj od kilkuset do 1 tys. zł. Tymczasem, aby spełnić wymagania zawarte w k.p., wystarczy wysłać pracownika na szkolenie z pierwszej pomocy, które kosztuje około 100 zł.

– Niestety nierzetelne firmy wprowadzają pracodawców w błąd i naciągają ich na dodatkowe koszty – mówi Marek Nościusz, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służb BHP.

Podkreśla, że zanim firma zdecyduje się na udział w szkoleniach, powinna sprawdzić ich program i kwalifikacje osób, które je poprowadzą. Powinna też zapytać, czy szkolącego obowiązuje system jakości lub czy posiada certyfikaty usług. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości, może zgłosić się do stowarzyszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Ekwita(2009-07-30 09:46) Odpowiedz 00

  Według mojej wiedzy szkoleniem z zakresu Pierwszej Pomocy zajmują się różne instytucje świeckie, np. Polski Czerwony Krzyż i duchowe, np. Zakon Maltański.

  Działalność ich reguluje Prawo Międzynarodowe, które nie interesuje nasza ustawa o PRM w zakresie Pierwsza Pomoc.

  Więc jeżeli Inspektor PIP podważy zaświadczenie takiej instytucji, a Polska jest np. sygnatariuszem umowy międzynarodowej, to Polskę mogą czekać procesy o odszkodowania.

 • Mają Rację Rządowi -- firmy już nie muszą(2009-07-29 06:50) Odpowiedz 00

  nikogo. PO co ?
  Niewolnictwo w Polsce już funkcjonuje zgodnie z prawem..
  Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę. Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!! Czy Ktoś ma wątpliwości ze jest to początek systemu Niewolniczego w dodatku zaakceptowanego i zalegalizowanego przez SEJM RP.
  Twój pracownik-Twój niewolnik
  O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
  Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.

 • drongal(2009-07-29 11:00) Odpowiedz 00

  W końcu rząd poszedł po rozum do głowy i zdecydował się na nowelizację kp. wprowadzając zwolnienie od obowiązków p.poż.
  Szkoda tylko, że nie było to przedmiotem dyskusji przy tworzeniu tychże przepisów.
  ps. niektórym piszącym komentarze - vide kom. "mają rację rządowi" proponuję po napisaniu przeczytanie treści lub podjęcie odpowiedniego leczenia.

 • cV(2009-07-29 13:37) Odpowiedz 00

  haha a do mnie dzwonili dzisiaj :] Jeszcze raz mają dzwonić a wtedy usłyszą, że mają ssać pauuuke :P

 • NFPA(2009-07-29 15:06) Odpowiedz 00

  Pismaki nie dziennikarze!

  Nie piszcie GŁUPOT !

  Bez wzgledu na to co na ten temat mówi prawo, W KAŻDEJ FIRMIE powinna być osoba odpowiedzialna za pokierowanie i ewakuację budynku w czasie alarmu lub zagrożenia pozarowego!

  Jest to przyjety standard ochrony zycia w wielu krajach, a w USA od roku 1913 kod przeciwpozrowy NFPA National Fire Protection Association (NFPA), the Life Safety Code, known as NFPA 101 ®.

  http://www.nfpa.org/aboutthecodes/aboutthecodes.asp?docnum=101  To że w Polsce nie ma przepisow które scisle regulują profilaktyki anty pozarowej nie znaczy że takich szkoleń nie powinnosie prowadzic!

  Przeciwnie odpowiedzialni PREZESi firm powinni sami wdrazac tego typu szkolenia, aby uniknąć TRAGEDII i straty nie tylko majatku materialnego, ale przedewszystkim życia ludzkiego.

  Czas najwyzszyaby wreszcie potylu latch komuny DOROSNĄĆ i podejmować INICJATYWĘ ochrony zycia.

  Trzeba być kompletnym idiota albo dziennikarzem aby sie przeciwstawiać szkoleniom ochrony zycia pracowników!

  Problem polega na tym aby wybrać odpowiednią doświadczoną odpowiedzialną firmę która jest expertem w ziedzinie, a nie grupe chłystków którym sie wydaje ze wszytko wiedzą!

  Najlepiej zatrudnić kogoś kto ma doświadczenie z USA w tej dziedzinie !

  To nie kwestia czy szkolić a kwestia kto i kiedy powinien szkolić!

  http://www.nfpa.org

  To że Polska nadal jest zacofanym krajęm nie znaczy że ma nim pozostać!

 • tik(2009-07-29 19:17) Odpowiedz 00

  Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 06.05.2005 r. Dz. U. nr 100, poz. 835 mówi, że czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Może to być też pracodawca. Dano 5 lat (do 23.06.2010 r) na uzupełnienie kwalifikacji osób obowiązanych:
  1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
  2) wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
  3) zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
  4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
  5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
  6) zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
  7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

 • Zorro(2009-08-02 22:46) Odpowiedz 00

  Ja tych wiadomości uczyłem na lekcjach Przysposobienia Obronnego.Szczególny
  nacisk kładłem na pierwsza pomoc(masaż serca,sztuczne oddychanie),pożary,wybuchy,gasnice itd.zgodnie z programem nauczania.Ten
  sam program obowiazywał w ZSZ,LO,Technikum.I moim zdaniem każdy absolwent powinien mieć te zagadnienia opanowane i z tej wiedzy ma ocenę na świadectwie końcowym.Przypominam że PO to 2 lata nauki,po godzinie w tygodniu.Przestanmy więc bawić się w drogie różnego rodzaju kursidła,i potraktujmy przedmiot z przysposobienia obronnego poważnie.

 • JB(2009-08-17 22:11) Odpowiedz 00

  w świetle rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp pracodawca powinien przeszkolić pracownika wyznaczonego do wykonywania czynności ppoż i ewakuacji. należy przeprowadzić zatem instruktaż stanowiskowy w wymiarze 8 godzin. osobą szkolącą powinien b yć odpowiedni specjalista. w tym przypadku strażak - inzynier ppożarnictwa lub specjalista po kursie w sgsp.
  i tyle.

 • lolek(2009-09-04 01:27) Odpowiedz 00

  nie ma kursów specjalistów w sgsp i nigdzie indziej od przynajmniej 4lat

 • lolek(2009-09-04 01:28) Odpowiedz 00

  nie ma kursu specjalistów w sgsp i nigdzie indziej od przynajmniej 4lat

 • lolek(2009-09-04 01:28) Odpowiedz 00

  nie ma kursu specjalisty w sgsp od przynajmniej 4 lat;] nigdzie nie ma

 • tik(2009-07-29 19:23) Odpowiedz 01

  Punkt pierwszej pomocy oznakowany jest białym krzyżem na zielonym tle i tak samo strzałka określająca kierunek ewakuacji jest koloru białego, fluorescencyjna, świecąca 2 godziny po zaniku światła, zgodnie z PN.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane