statystyki

Od marca 2010 roku wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

autor: Michalina Topolewska01.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.03.2010, 14:07
  • Wyślij
  • Drukuj

Dodatek pielęgnacyjny będzie weryfikowany co trzy lata wspólnie ze świadczeniami rodzinnymi.





Dopiero od 1 marca 2010 r. ma wzrosnąć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), który trafił już do Komitetu Rady Ministrów. Poprzednia zakładała, że będzie wyższy od 1 listopada tego roku. Zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 153 zł, wzrośnie do 173,10 zł i będzie wynosić tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Przesunięcie tego terminu jest związane z kosztami dla budżetu. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydatki na ten cel wzrosną w skali roku (jeśli wzrośnie od marca) o ponad 160 mln zł. Jednocześnie dodatek pielęgnacyjny nie będzie waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, jak pozostałe świadczenia rodzinne.

– Coroczna waloryzacja dodatku jest propozycją korzystniejszą dla rodzin, niż proponowana przez ministerstwo weryfikacja przeprowadzana tylko co trzy lata, bo uwzględnia na bieżąco realny wzrost cen – mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Od nowego okresu zasiłkowego zniesione zostanie kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Wynosi ono teraz 583 zł na osobę w rodzinie. Nie zostanie za to zmieniona podstawa naliczania składek na emeryturę lub rentę za osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne i rezygnują z pracy. W dalszym ciągu będzie to 420 zł. Poprzednio resort proponował, żeby podstawą było minimalne wynagrodzenie. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego świadczenie pielęgnacyjne będzie przyznawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 261

  • 1: obserwator GP z IP: 62.87.254.* (2009-06-01 07:41)

    zasiłek pielegnacyjny otrzymują ludzie starsi, inwalidzi,którzy nie są wstanie egzystować samodzielnie, to SKANDAL szczuć tych ludzi takimi pieniędzmi. Ile pieniędzy trwoni się na rzeczy zbędne??? zobaczymy czy babcie dadzą sie nabrac na następne wybory.?? za lichwę.

  • 2: Do 1 marca 2010 można umrzeć...z głodu! z IP: 213.172.175.* (2009-06-01 08:47)

    Ha ha ha ...
    I niech nie wciskają kitu, że ..." Przesunięcie tego terminu jest związane z kosztami dla budżetu...". Niech wycofają sie z wprowadzenia ulgi dla bogatych w kwocie 12 tys rocznie z tytułu dodatkowych składek emerytalnych, o którym się pisze w dzisiejszej Gazecie. To pieniadze będą na zbożny cel jakim jest e g z y s t e n c j a po ludzku!

  • 3: Dorota z IP: 91.188.123.* (2009-06-01 08:56)

    p.Fedak czy tak wzrosna ,jak zasilki na dzieci, to koleny bak wypuszczony przed wyborami, juz teraz licza nawet na chorych i skrzywdzonych, ja wiem ze tym ludziom sie nalezy,ale moment niewlasciwy,a pozatym jakos im nie wierze...

  • 4: Małgośka42 z IP: 83.27.106.* (2009-06-01 13:57)

    Szkoda słów szkoda Łez Oszczędzanie Jak Zawsze Zaczyna się Od Najbiedniejszych Ot Cuda PO

  • 5: ZUS z IP: 79.162.47.* (2009-06-01 16:11)

    czyli co? ZUS-ik znów do góry! w ramach obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez drobnych polskich przedsiębiorców (taksówkarzy, kioskarzy, szewców itp) bądź celem zmniejszenia kosztów utrzymania pracownika. Bravo, bravo!!! to jest pobudzanie gospodarki po polskiemu! :)

  • 6: Niepełnosprawny z IP: 77.253.222.* (2009-06-01 23:55)

    p.Fedak czy pani by chciała się zaopiekować starszą zniedołężniałą osobą lub osobą niepełnosprawną która wymaga 24h na dobę opieki za tą lichwę 163,10 którą dostają te osoby miesięcznie,na pewno nie bo poco skoro jest jeszcze człowiek młody i piękny, to takich osób się nie widzi bo po co tylko teraz do wyborów to te osoby byście nawet z łóżkami dowieźli do urn abyście mieli większy sondaż i poparcie a jak wybory już minom to te osoby żeby jak najszybciej mogły odejść z tego świata bo już by był spokój i jeszcze by się kasa została na wasze wynagrodzenia .

  • 7: opiekun niepelnosprawnego ojca. z IP: 77.252.50.* (2009-06-02 16:19)

    precz z tymi zlodziejami z platformy i psl .zobaczymy podczas wyboruw czy platforma juz idzie w odstawke czy moze bedzie powoli umierac jak ten skrzywdzony narud nigdy wiecej platformy...

  • 8: balbina z IP: 83.8.98.* (2009-06-02 19:37)

    nie trzeba było długo czekać na cud Tuska. Świadczenie pielęgnacyjne nie wzrośnie będzie wynosić 420 zł kolejne 6. lat. Zasiłki pielęgnacyjne i dodatki pielęgnacyjne w ZUS zostają zamrożone, będą waloryzowane co 3. lata o kwotę 10 lub góra 20 zł.
    Proponuję by wszyscy niepełnosprawni, emeryci i renciści poszli na wybory i koniecznie zagłosowali na PO to cudów Tuska będzie więcej.
    Do przemyślenia pozostawiam, kto zapłaci 880 mln z budżetu państwa w zamian za zlikwidowany abonament telewizyjny.

  • 9: Dalida z IP: 83.8.98.* (2009-06-02 19:38)

    Najłatwiej robić oszczędności na najsłabszej grupie społecznej!W 2007 roku był to miliard złotych w resorcie świadczeń rodzinnych.Gdzie są te pieniądze?A w tym roku są jeszcze większe oszczędności,o których rząd nie wspomina,żeby nikt się nie dowiedział na co idą pieniądze zabrane polskim rodzinom,dzieciom,chorym i starcom.Wstyd!W czasach kryzysu dofinansowuje się banki,zamiast uchronić przed dramatem ubóstwa ludzi,którzy wymagają opieki państwa.

  • 10: Goska z IP: 93.105.62.* (2009-06-03 11:22)

    od 8 lat jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym na dziecko niepełnosprawne.Przez ten czas raz dostalam podwyżke w wysokości dwa zł.Może niech ktoś z rzadu się zamieni ze mną na te pieniądze chętnie skorzystam.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie