statystyki

Jak i gdzie szukać atrakcyjnych i aktualnych ofert pracodawców

autor: Jolanta Góra19.05.2008, 03:00; Aktualizacja: 19.05.2008, 14:36

Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że w Polsce od ponad roku jest rynek pracownika. To jest najlepszy moment na znalezienie lepszej, ciekawszej pracy. Ważne jest jednak, aby szukać jej systematycznie i w różnych miejscach: agencjach pośrednictwach pracy, portalach rekrutacyjnych i branżowych.

Reklama


Reklama


Kilka lat temu jedynym źródłem ofert pracy były ogłoszenia w gazetach. Dziś można zarejestrować się w agencji pośrednictwa pracy, ale przede wszystkim skorzystać z potęgi internetu. Portale rekrutacyjne, społecznościowe i branżowe to kopalnia informacji. Są jak bezpłatne i aktualne tablice ogłoszeń. Internet pozwala ponadto sprawdzić wiarygodność zarówno kandydata jak i pracodawcy.

Serwisy rekrutacyjne

Ważną rolę w aktywnym poszukiwaniu pracy odgrywają portale rekrutacyjne, np. www.pracuj.pl., www.praca.pl, www.jobpilot.pl. Ogólnotematyczne portale, np. onet, money, wp także mają swoje serwisy rekrutacyjne.

- Taki portal jest jak wirtualna tablica ogłoszeń - mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. Kandydaci mają dostęp do znacznie większej liczby propozycji pracy niż w poszczególnych agencjach doradztwa personalnego. Ponadto użytkownicy serwisów mogą skorzystać z wielu porad oraz przesłać swoje CV do internetowej bazy danych. Trzeba jednak pamiętać, że polskie prawo zabrania pobierania opłat od osób poszukujących pracy. Dlatego nie należy korzystać z usług serwisów żądających opłat za umieszczenie CV. Ponadto należy sprawdzić, jak będą chronione informacje zawarte w życiorysie, czy można je aktualizować oraz czy można zastrzec, kto nie może mieć do nich dostępu. Nie każdy np. chce, by jego pracodawca przypadkiem dowiedział się, że szuka pracy. Niektóre formularze pozwalają również zaznaczyć stanowisko, na którym kandydat nie chce być zatrudniony.

Roma Zgłobik z Randstad dodaje, że firmy, które chcą obejrzeć CV z bazy danych, najpierw muszą zapłacić. Potem otrzymują jedynie tzw. blank CV, czyli życiorys z ogólnymi danymi. Dopiero gdy firma zainteresuje się daną osobą, osoby z portalu rekrutacyjnego kontaktują się z nią i proszą o wyrażenie zgody na udostępnienie swoich danych.

Społecznościowe i branżowe

Nową jakość w poszukiwaniu pracy wprowadziły portale społecznościowe i branżowe typu Golden Line, www.publiczni.pl.

- Oszczędzają czas pracodawcom i kandydatom do pracy - mówi Gabriela Żółtaniecka z Golden Line.

Kandydaci mogą szybko zweryfikować otrzymaną ofertę. Wystarczy poszukać pracowników firmy - zwłaszcza byłych, aby dowiedzieć się, czy obietnice, które firma składa, są dotrzymywane, czy dobrze się w niej pracuje.

Z kolei potencjalny pracodawca nie otrzymuje tylko cv i listu motywacyjnego. Może sprawdzić zainteresowania czy aktywność na forach dyskusyjnych, interesującej go osoby, a także poznać jej znajomych itd.

Dlatego rejestrując się na portalu, trzeba pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi.

- Każda nieprawdziwa informacja może być natychmiast zweryfikowana przez portalowych znajomych - podkreśla Gabriela Żółtaniecka.

Rejestrując się warto zaznaczyć, kto może widzieć profil, przesyłać maile, itd.

Na portalach społecznościowych można także znaleźć wiele innych, cennych informacji. Na przykład portal www. profeo. pl prowadzi listę nowych inwestycji i nowych miejsc pracy. Śledząc ją można przewidzieć trendy na rynku pracy.

Ofert pracy warto też szukać na serwisach tematycznych i branżowych. W ten sposób można zawęzić poszukiwania do ofert z konkretnych branż. Na przykład graficy mogą korzystać z www.max3d.pl (ogłoszenia są jednym z elementów forum), informatycy z www.jobuniverse.pl, osoby chcące pracować w mediach, reklamie czy marketingu powinny przeglądać www.wirtualnemedia.pl, lekarze - www.mp.pl, a urzędnicy - www.publiczni.pl.

Ponadto zawsze warto zrobić listę kilkunastu ulubionych pracodawców i sprawdzać regularnie ich strony internetowe. Wiele firm bowiem publikuje na nich informacje o wolnych stanowiskach, a także umożliwia przesłanie swojej oferty, nawet gdy w danym momencie nie prowadzi rekrutacji. Można też dowiedzieć się, kto w danej firmie odpowiada za pozyskiwanie nowych pracowników, i bezpośrednio skontaktować się z tą osobą.

Agencje doradztwa personalnego

- Poszukiwanie pracy jedynie przez strony www nie zawsze musi być skuteczne - zauważa Monika Florczak z Recruitment Consultant Manpower Professional.

Chociaż osoby pracujące w agencjach pracy i w działach personalnych często korzystają z takich portali, to nie dają one gwarancji, że zauważymy każdą interesującą nas ofertę - wyjaśnia.

Dlatego równocześnie warto zgłosić się do agencji doradztwa personalnego czy skorzystać z jej wewnętrznego portalu. Przemysław Gacek dodaje, że specjaliści, osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, z braku czasu na samodzielne szukanie, właśnie agencjom zlecają znalezienie nowej, atrakcyjnej posady. Jednak zgłaszając się do agencji, każdy musi polegać na doświadczeniu jej konsultantów, przeszukując oferty w internecie, sam dokonuje wyboru oferty. Warto zatem wybrać dobrą agencję, sprawdzić, z jakimi firmami współpracuje, na jakie stanowiska prowadzi rekrutację.

Mniejsze agencje zwykle nastawione są na obsługę klientów z różnych branż. Duże agencje często mają wyodrębnione piony. Na przykład w Randstad informatyków obsługuje Randstad Infostaff, logistyków, menedżerów produkcji, inżynierów - Randstad Industrial Executives, finansistów - Randstad Financial Staffing. Manpower ma dział Cross Border, a Adecco pion International Mobility - rekrutujące do pracy za granicą. Z kolei Bank Danych o Inżynierach specjalizuje się w poszukiwaniu inżynierów (www.bdi.com.pl).

Roma Zgłobik podkreśla, że szukając pracy, warto uruchomić jak najwięcej dostępnych możliwości. Ważne są również kontakty osobiste. Im więcej osób wie, że ktoś chce zmienić pracę, tym większa szansa na otrzymanie dobrej oferty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • ja(2008-08-21 15:52) Odpowiedz 10

  co za zbiór malkontentów!
  Ludzie jak sie chce zarabiać dobre pieniądze to trzeba ruszyć dupę i czynnie poszukać roboty a nie siedzieć i przeglądać ogłoszenia na GW! Halo!!! troche inicjatywy a nie tylko marudzenie ! a jak kolega zazdrości spawaczowi zarobków to sie b. szybko może przekwalifikować i zacząć pracę w tym zawodzie!

 • Mel(2008-05-29 22:38) Odpowiedz 00

  z ta prowincja to chyba przesada. od dwoch lat szawgier nie mogl znalezc pracy. rok mu tlumaczylismy, z pozycji wawy, zeby tez szukal w internecie. w koncu sie odwazyl i znalazl. Zgadzam sie ze randstad ma kiepskie ofery, niedostosowane do profilu danej osoby. jednak kilka rekrutacji z randstad, jest jak sciezka zdrowia. potem juz tylko latwiej wychodza rozmowy.

 • at(2008-05-21 15:41) Odpowiedz 00

  rynek pracownika - owszem jesli jesteś spawaczem lub stolarzem znającym angielski,
  oferty ciekawe i dobrze platne zdarzają się z częstotliwoscią 1-2 na rok,
  oferty top10 1 na 2-3 lata.
  oferty z ogłoszeń np. Wyborcza w 90% trefne te same firmy, ogłoszenia.
  Jak firma szuka pracownika co 1-3 mies. to coś jest nie tak.

 • joko(2008-05-20 11:46) Odpowiedz 00

  rynek pracownika, koń może się dobrze usmiać. Autor art. chyba żyje w innym świecie niż my i chyba nie odwiedza swoich bliskich na prowincji, bo tam ten rynek wyglada zupełnie inaczej.

 • exbank(2008-05-19 15:59) Odpowiedz 00

  praca jest dla dysponentow, lataczy biegaczy fin-ubezp i inne kwiatki dobre jako pierwsza praca za 1200, pracy dla ludzi z wiekszym dosw jest znacznie mniej, a dobrej pracy najlepiej szukac wsrod znajomych, praca np w GW jest dla leszczy. czesto pracownik na rozmowe jest zapraszany na zasadzie wypelniacza, zeby kadrowiec sie mogl wykazac ze 'przebadal'' 8 kandydatow i stworzyl ich 'profil'. i wszystko pieknie do 45-50 lat pozniej kop w upsko. najlepsza wlasna firma !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 • bnmbnm(2008-05-19 14:43) Odpowiedz 00

  kto pisze te bzdury, a portale spoleczbosciowe sa dla chorych na nadmiar ambicji ludzi.

 • nm,nm(2008-05-19 14:49) Odpowiedz 00

  @ann
  skrzydla kariery? kiedys tam bylem, mnie rzygac sie chce od samego wejscia na te strone. pranie mozgu.

 • Rynek pracy jest byle jaki, pełno ofert za 1 tys zeta lub 1,5 tys zeta netto(2008-05-19 13:24) Odpowiedz 00

  Firmy rekrutacyjne czesto reprezentują nieuczciwych
  pracodawców np. niepłacących wynagrodzeń lub nadgodzin
  Pracodawcy pijawki nadal istnieja i nie ma co zmieniac pracy
  ośmiogodzinnej na szesstogodzinną
  za taką samą płacę. Nigdy nie zaproponowano mi
  porządznej oferty z REandstadu, pełno drobnych cwaniaczków z firmami szuka
  rzeczywiście niewolników i naiwniaków

 • ANN(2008-05-19 10:52) Odpowiedz 00

  Zgadzam się, że szukanie pracy wymaga wiedzy o tym jak to zrobić skutecznie. Ja znalazłam dużo pomocnych materiałów na ten temat na portalu Skrzydła Kariery. Mają tam pomoc dla studentów i uczniów. polecam

 • MB(2009-08-13 18:54) Odpowiedz 00

  Dobrą pracę ze świecą szukać. Na rynku jest pełno pseudo pracodawców i wyzysk potęcjału ludzkiego i sytuacji. Dominuje podaż nad popytem. O ile sytuacja się nie zmieni, to młody potęcjał się marnuje, więcej przybywa bezrobotnych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane