statystyki

Jak ZUS wyliczy emeryturę

autor: Bartosz Marczuk07.05.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

60-latkowie będą mieć przyznane emerytury z nową, obowiązującą od marca kwota bazową. ZUS przyzna im świadczenie już za maj tego roku, ale obniży je proporcjonalnie za tę część miesiąca, kiedy ustawa nie obowiązywała.

reklamareklama


Wysokość emerytur, wyliczanej według dotychczasowych zasad, które będą dotyczyć 60-letnich mężczyzn, zależy od wysokości uzyskiwanych zarobków, stażu składkowego i nieskładkowego i aktualnie obowiązującej kwoty bazowej.

Aby obliczyć wysokość emerytury ZUS wylicza tzw. podstawę jej wymiaru. Zanim to nastąpi, na wniosek ubezpieczonego ZUS ustala, jaki okres pracy wziąć pod uwagę.

Istnieją dwa warianty ustalenia podstawy wymiaru. W pierwszym uwzględnia się zarobki osiągnięte w dziesięciu kolejnych latach kalendarzowych przypadających w ostatnim 20-leciu przed rokiem złożenia wniosku o emeryturę. Wtedy wskazane lata muszą być latami następującymi bezpośrednio po sobie. Jeżeli w którymś z kolejnych lat wnioskodawca nie pozostawał w ubezpieczeniu lub pozostawał w ubezpieczeniu przez niepełny rok albo też nie ma możliwości udowodnienia przychodu (na przykład w wyniku zniszczenia dokumentacji płacowej), taki rok nie podlega, w tym wariancie, wyłączeniu. Wariant ten może więc być dobry dla osób, które tylko przez pewien okres zarabiały bardzo dużo. Nie powinny z niego korzystać osoby, które miały dużo przerw w ubezpieczeniu i nie zdołały udowodnić zarobków w każdym z dziesięciu kolejnych lat. W takim przypadku ZUS przyjmie za lata, w których nie było żadnych wynagrodzeń, przychód zerowy. A to znacznie obniży podstawę wymiaru świadczenia.

Ważne!

Emerytury 60-letnich mężczyzn będą podlegać zmniejszaniu i zawieszaniu w razie osiągania przez nich dodatkowych dochodów, na ogólnych zasadach, dopóki nie ukończą 65 lat. Jeśli ich przychód przekroczy 70 proc. średniej płacy (obecnie 2029,90 zł), emerytura zostanie odpowiednio zmniejszona. Jeśli natomiast przychód przekroczy 130 proc. średniej pensji (obecnie 3769,80 zł), ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

Stosując drugi wariant, ZUS wylicza podstawę wymiaru świadczenia w oparciu o wynagrodzenia z 20 lat wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu. Wskazane lata nie muszą więc następować bezpośrednio po sobie. Wnioskodawca nie tylko nie musi, ale nawet nie może wybrać roku, w którym nie był w ogóle ubezpieczony. Taki sposób obliczenia podstawy może być korzystny dla tych osób, które nie zdołają udowodnić zarobków w dziesięciu kolejnych latach kalendarzowych, bo w ostatnich 20 latach miały dużo przerw w zatrudnieniu.

Inaczej ustalana jest podstawa wymiaru emerytury dla osób, które w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosiły wniosek o emeryturę, pobierały przez więcej niż dziesięć lat zasiłek przedemerytalny. ZUS uwzględnia wówczas ich zarobki z kolejnych dziesięciu lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym nabyły prawo do zasiłku przedemerytalnego.

Wysokość emerytury zależy więc w dużej mierze od podstawy jej wymiaru. A ta jest konsekwencją tego jakie przyszły emeryt osiągał przychody. Zasada jest taka, że im wyższe zarobki, tym wyższa podstawa wymiaru, a tym samym kwota - wyliczonej w oparciu o tę podstawę - emerytury. Osoba ubiegająca się o emeryturę powinna więc wskazać do ustalenia podstawy wymiaru te lata, w których miała najwyższe zarobki, w porównaniu do przeciętnej płacy.

Kwota bazowa

Drugim bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość emerytury jest wysokość tzw. kwoty bazowej. Kwota ta wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne. Obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Obecnie, od 1 marca 2008 r., wynosi 2275,37.

Jej wysokość ma istotny wpływ na wysokość emerytury, bo, po pierwsze, decyduje ona o wysokości tzw. części socjalnej emerytury. Otrzymuje ją każda osoba, której ZUS przyznaje do niej prawo. Jej wartość to 24 proc. kwoty bazowej. Obecnie jest to 546,09 zł.

Po drugie, wysokość kwoty bazowej decyduje też istotnie o wysokości tzw. podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (czyli stosunek zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach do przeciętnych wynagrodzeń w tych latach) przez tę kwotę.

Przy obliczaniu części socjalnej emerytury, jak i podstawy wymiaru, ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie. Jeśli więc 60-letni mężczyźni złożą do ZUS wnioski o emeryturę w maju tego roku, ZUS wyliczy je z obecnie obowiązującą kwotą bazową. Złożenie takiego wniosku na przykład od marca przyszłego roku spowoduje, że ZUS uwzględni, wyliczając świadczenie, nową kwotę bazową, która będzie wyższa niż obecnie. Zależy ona bowiem od wysokości wynagrodzenia, a te rosną w szybkim tempie.

ZUS zmniejszy majową emeryturę

Złożenie w ZUS wniosku o emeryturę w maju oznacza, że 60-letni mężczyźni otrzymają pierwsze świadczenie za maj tego roku. Jak poinformował GP ZUS, majowa emerytura zostanie jednak zmniejszona proporcjonalnie do daty rozpoczęcia obowiązywania ustawy. Ponieważ wchodzi ona 8 maja, ZUS wyliczy więc najpierw wysokość miesięcznej emerytury, a następnie obniży ją za osiem dni maja, w których nie obowiązywały przepisy pozwalające na przyznawanie emerytur 60-letnim mężczyznom.

Wypłata świadczenia za kolejny miesiąc będzie już w pełnej wysokości.

Od czego zależy wysokość emerytury

ZUS wylicza emeryturę, biorąc pod uwagę:

• 24 proc. kwoty bazowej - to tzw. część socjalna świadczenia dla każdego taka sama (obecnie 546,09 zł),

• po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury (na jej wysokość wpływa poziom zarobków, ale też wysokość kwoty bazowej) za każdy rok tzw. okresów składkowych

• po 0,7 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych.

PRZYKŁAD: Zerowy przychód obniża emeryturę

Ubezpieczony wskazał do podstawy wymiaru świadczenia zarobki z lat 1991-2000. W roku 1994 był jednak ubezpieczony tylko przez trzy miesiące, a w 1995 w ogóle nie pracował. Ustalając podstawę wymiaru świadczenia, ZUS uwzględnił wszystkie wskazane lata, łącznie z rokiem 1994 i 1995. W tym ostatnim roku przyjmie przychód zerowy, co obniży podstawę wymiaru.

PRZYKŁAD: Emerytura dla mężczyzny zarabiającego średnią płacę

Mężczyzna, który będzie legitymować się 37 latami pracy i dwoma latami okresów nieskładkowych, a jego dochody w okresie jego aktywności zawodowej były równe 100 proc. średniej płacy (wskaźnik podstawy wyniesie 100 proc.), może liczyć, że otrzyma z ZUS emeryturę w wysokości 1672,4 zł brutto.

PRZYKŁAD: Emerytura dla mężczyzny zarabiającego 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Mężczyzna, który będzie legitymować się 37 latami pracy i dwoma latami okresów nieskładkowych, a jego dochody w okresie jego aktywności zawodowej były równe 200 proc. średniej płacy (wskaźnik podstawy wyniesie 200 proc.), może liczyć, że otrzyma z ZUS emeryturę w wysokości 2798,7 zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 94

 • 1: rocznik47 z IP: 195.205.240.* (2008-05-07 08:22)

  Jasno i przecyzyjnie.

 • 2: rocznik47 z IP: 195.205.240.* (2008-05-07 08:38)

  Dzięki pańskiej aktywności włączyłem się do tematu - poza tym jestem beneficjentem. Mam takie odczucie pół społeczne - sposób naliczania emerytur jest niesprawiedliwy. Składka ZUS-owska jest sumą całego okresu spłat tego podatku. Klient ZUS-u, czytaj każdy, powinien mieć naliczaną emeryturę z sumy zebranej a nie wybranej uwzględniającej wskaźnik lat. Pracownik Fizyczny spłacał podatek mając kilkanaście lat - ktoś z niego już korzystał. Pracownik Umysłowy rozpoczął spłacanie później - większą kwotę. Obydwaj muszą mieć jednakowy udział poprzez jednakową zasadę - nie zebraną kwotę. Socjalizm <=> socjał !!! Ten wątek jest dla mnie kamieniem w bucie. Chciałbym go podnieść do rangi tematu w forach. Co Pan i Państwo na to?
  Pozostaję z wyrazami szacunku

 • 3: niedowiarek z IP: 77.91.9.* (2008-05-07 15:41)

  Panie Redaktorze !
  myślę,ze mimo woli nastąpiło przekłamanie w rozdziale pt.Zus zmniejszy majową emeryturę.
  Skoro ustawa wchodzi w życie 08.05 to Zus nie może odliczyć ośmiu a tylko siedem dni t.j. od 01.05 do 07.05.
  Natomiast za 08.05 powinien zapłacić.

  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wiele pożytecznych informacji.

 • 4: przyszly emeryt z IP: 85.158.137.* (2008-05-07 15:53)

  Czy ktos wie jak ZUS liczy rok , 365 dni czy 360.

 • 5: rex z IP: 195.225.246.* (2008-05-07 20:54)

  Skąd redaktor czerpie wiedzę, że emrytura będzie liczona od 8 maja a nie od poczatku maja

 • 6: marek1946 z IP: 217.28.156.* (2008-05-08 11:05)

  Powiedziano mi w ZUS-ie - emerrytura proporcjonalnie od 8 maja, a 1-7 maj część świadczenia przedemerytalnego, jakie do tej pory pobieram.

 • 7: marek1946 z IP: 217.28.156.* (2008-05-08 11:07)

  Dodam jeszcze , że szanse na emeryturę w maju sa marne, raczej w czerwcu z wyrównaniem za maj

 • 8: rex z IP: 195.225.246.* (2008-05-08 15:11)

  do marek 1946- czy to co Ci powiedziano w zusie poparto jakimś przepisem lub wykładnią do ustawy czy tylko tak się urzędniczce wydaje?. Dla mnie przynajmniej sprawa jest prosta. Ta "nasza" ustawa nie jest nową ustawą lecz tylko nowelizacją istniejacej ustawy z 1998 r.w której następna grupa osób z niej może skorzystać a zasady obliczania emerytury nie uległy przecież zmianie. Prosba jest taka żeby niezależny od zusu prawnik to wyjasnił i stąd mój komentarz pod nr 5.
  Po drugie zus musi coś zrobić by do konca maja wypłacić jakieś pieniądze bo przecież ja osobiście pobieram świadczenie p-emerytalne juz na "pierwszego" i formalnie nie może ani pozostawić mnie bez środków do życia ani tym bardziej dalej jak nigdy nic wypłacic swiadczenie za m-c maj.

 • 9: marek1946 z IP: 217.28.156.* (2008-05-08 16:12)

  do rex - rozkładam bezradnie ręce ...nie mam znajomego prawnika. Swoja wiedze opieram wyłącznie na tym co tu przeczytałem i oswiadczeniu urzedniczki. Swoje swiadczenie pobieram z "dołu" A znajoma Pani z ZUS-u rozbrajajaco oswiadczyła, ze to czy dostanę pieniądze juz w maju , zależy od ilości złozonych wniosków!!!! Podobno procedury sa dość skomplikowane a system musi miec jakis czas, aby to przetrawic. Tłumaczenie pokrętne ale uzbrajam się w cierpliwość... radość moja przebija zniecierpliwienie....

 • 10: putanie do Pana Bartosz Marczuka z IP: 195.13.39.* (2008-05-08 16:42)

  panie Bartoszu pozdrawiam
  prosze uprzejmie odpowiedzie c tu lub na Panskim0naszym, FORUM
  : co to znaczy: cytuje Pana:"eśli ich przychód przekroczy 70 proc. średniej płacy (obecnie 2029,90 zł), emerytura zostanie odpowiednio zmniejszona. "
  czy btye 2029,90 to poza emarytur czy łacznie???
  ODPOWIEDX jest b wazna i czekamy na Pana odpowiedź!!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama