Jakie warunki trzeba spełnić, aby ZUS przyznał emeryturę

autor: Bartosz Marczuk07.05.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Jutro zacznie obowiązywać ustawa dająca prawo do emerytur 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem ubezpieczeniowym. Prawo do świadczenia z ZUS zyskają osoby urodzone w latach 1944-1948.








  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 83

  • 51: wojtek z IP: 89.79.213.* (2008-09-09 14:16)

    cz można ubiegać się o rentę mając przepracowane 13-cie lat do roku 1996
    od tego czasu nie pracowałem lecz od sierpnia 2008 posiadam ożeczenie o niepełnosprawności

  • 52: kedolw z IP: 87.206.79.* (2008-09-13 08:42)

    Jestem 51 rocznik mam42 lata stażu pracy w tym 40 lat składkowych czy mogę liczyć na emeryturę od 60 lat

  • 53: s.szal@op.pl z IP: 79.189.205.* (2008-09-16 10:45)

    A co z osobami, które osiągnęły wiek emerytlany , posiadają wystarczającą ilość okresów składkowych i nieskładkowych, ale nie są osobami ubezpieczonymi w rozumieniu art. 2 ustawy emerytalnej ?, ponieważ okresami składkowymi są wyłącznie okresy:
    - kombatanckie,
    - pracy w charakterze domownika w gospodarstwie rolnym swojego ojca,
    - opieki nad dzieckiem poniżej 3 lat.
    Sprawa jest aktualnie nierozwiązana, ponieważ w myśl ustawy jestem osobą nieubezpieczoną, posiadającą jednak wystarczającą ilość okresów niezbędnych do otrzymania emerytury.

  • 54: Janusz- Cawior z IP: 83.18.208.* (2008-10-14 14:01)

    Jestem całkowicie niezdolny do pracy.W 2000 r przechodziłem na emeryture z renty .W roku 2006 dowiedziałem się że ZUS mi zaniżył emeryture w 2000 r poprzez obliczenie emerytury z niższej ( Bazy wyjściowej).Wina całkowita ZUSU .Przez sześć lat wypłacano mi zaniżoną emeryture.ZUS zwrócił mi różnicę lecz tylko za trzy lata . Jak można odzyskać należność za trzy lata za które ZUS odmówił.Po przejściu na emeryture zwracałem się do ZUSU z uwagami iż wydawało mi się że mam za niską wyliczoną emeryture lecz pracownicy ZUS w INFORMACJI ciągle mnie informowali że jest wszystko dobrze obliczone.W 2006 r okazało się że mnie okłamywano przez cały czas mojej interwencji.Czy jest takie prawo aby odzyskać należność którą ZUS wyłudził odemnie oszustwem.Gdzie mogę się zwrócić o pomoc.

  • 55: zibi z IP: 91.196.49.* (2008-10-16 19:51)

    cala instytucja zus-u to zlodziejstwo- pracowalem w jednym czasie w latach 1972 -1974 na poltora etatu /byla to umowa o prace w dwoch zakladach/ skladki i podatki do zus-u i urzedu skarbowego byly odprowadzane, ale jak mi wyjasniono w zus- ie nie moge miec wynagrodzenia z 1/2 etatu zaliczone do wynagrodzen do wysokosci obliczenia emerytury, mozna tylko z jednego zakladu ale dlaczego? dopiero po roku 1991 mozna sumowac takie wynagrodzenia czy to nie zlodziejstwo ?

  • 56: Pracownik z IP: 88.220.177.* (2008-10-23 15:43)

    Mam mieć 60 lat w przyszłym roku i mam 39 lat pracy w tym 35 lat pracy w szczególnych warunkach Rządy PO zabrały mi możliwość przejścia na wczesniejszą emeryturę. Umrę w pracy jeśłi wcześniej mnie nie wyrzucą.
    Pozdrawiam wszystkich.

  • 57: stas z IP: 212.106.130.* (2008-11-18 20:58)

    Teraz na topie są nauczyciele .kolejarze-czyli masowe grupy zawodowe,ale nikt nie bieże pod uwagę GRUPY WIEKOWE.proszę ,mi wytłumaczyć dlaczego urodzoni po1948,mając więcej jak 35 lat pracy.zmuszani sią do dalszej pracy.pod grożbą głodowej emerytury.WNIOSEK;Wiek emerytalny powinien być podnie siony .ale w sposób płynny.rościągnięty w czasie 5 lat,z zachowaniem sposobu obliczania emerytur jak w projekcie rządowym

  • 58: Terka z IP: 89.239.73.* (2008-11-19 20:07)

    A co z tymi pracownikami którzy pracowali w szczególnych warunkach-lecz dostawali dodatkowy urlop-2tygodniowy .Czy dalej mają zaliczane [szczegulne warunki]

  • 59: krzysztof K-1951 z IP: 217.153.80.* (2008-12-12 12:35)

    Bardzo moim zdaniem nieprzemyślana jest obecnie obowiązujaca ustawa stanowiąca ,iż w roku bierzącym na wcześniejszą emeryturę mogą przechodzić urodzeni do 1948 roku posiadający co najmniej 35 letni okresy składkowe - męzszczyźni. Dlaczego w 2009 roku na emeryturę nie odejdą wszyscy urodzeni do1949 posiadający okres składkowy 36 letni, w 2010 urodzeni do 1950 posiadający okres składkowy 37 letni , w 2011 urodzeni w do 1951 posiadajacy okres składkowy 38 letni staż składkowy itd do roku roku 2013. W tym roku obowiązywałby rok urodzenia 1953 i staż - okres składkowy musiał by wynosić 40 pracy. W takim brzmieniu ustawa objęła by systematycznym odchodzeniem na emerytury i nie prowadziła by do takich nonsensów że tak jak ja urodzony w 1951 roku okres składkowy mój to 42 lata a w myśl obecnej ustawy na emeryturę będę mógł iść w roku 2016 ( będę miał 65 lat i 50 letni okres składkowy ). Czy to jest sprawiedliwe???

  • 60: krzysztof K-1951 z IP: 217.153.80.* (2008-12-12 12:47)

    Bułgaria kraj pasterski a tam ustawa emerytalna to suma 100 pkt. np wiek 61 lat -okres składkowy 39 =100, wiek 59 lat - okres składowy 61 = 100,
    wiek 65 - okres składkowy 35 = 100.
    Jest to moim zdaniem bardzo sprawiedliwe, bo liczy się nie tylko wiek lecz wplyw na wiek uprawniajacy do przejścia na emeryturę ma jeszcze okres składkowy ubezpieczenia, co w naszej ustawie nazwijmy to po imieniu BUBLU w sposób tajemniczy pominęto i brakujące lata składkowe można
    ,, dopracować" po 2008 roku, a dożyć ,pracując nadal do 60 lat, nie można. Przemyślcie to Prawnicy???

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie