Jakie warunki trzeba spełnić, aby ZUS przyznał emeryturę

autor: Bartosz Marczuk07.05.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Jutro zacznie obowiązywać ustawa dająca prawo do emerytur 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem ubezpieczeniowym. Prawo do świadczenia z ZUS zyskają osoby urodzone w latach 1944-1948.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 83

  • 51: Bezet-1147 z IP: 78.133.199.* (2008-05-23 18:49)

    .
    ciąg dalszy


    Ale zaznaczam, to jest tylko moja interpretacja przepisów w odniesieniu do Twojej sytuacji.
    ___ Zdecydowanie doradzam Ci, abyś zwrócił się o informację w tej sprawie do Twojego ZUS-u.___


    Najlepsze jest to, że gdy zaczynałem pisać o godz. 13:51, miałem świadomość, że wymóg 6 m-cy Ciebie nie dotyczy. A mimo tego, udzieliłem Ci odpowiedzi "standardowej". No cóż, tak czasem bywa. Najtrudniej zauważyć własne błędy.

    Bardzo przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam.
    .

  • 52: Bezet-1147 z IP: 78.133.199.* (2008-05-23 18:45)

    .
    do "ja-se63"

    Dopiero teraz spostrzegłem, że w mojej odpowiedzi z godz. 13:51 napisałem błędnie.
    Otóż skoro jesteś teraz rencistą, to nie dotyczy Ciebie wymóg zatrudnienia przez "aż" przez 6 miesięcy. Wystarczy, że zatrudnisz się teraz na podstawie umowy o pracę np. na 1/4 etatu, czy na 1/8 etatu i umowa będzie zawarta np. na 1 miesiąc, a następnie - po rozwiązaniu umowy o pracę - złożysz wniosek o wcześniejszą emeryturę (myślę, że najlepiej jest złożyć taki wniosek w dniu rozwiązania umowy o pracę, załączając formularz Rp-7).
    Po prostu, w przypadku rencistów, wystarczy być ostatnio pracownikiem, a wymóg, zeby to trwało co najmniej 6 miesięcy, rencistów nie dotyczy.

    cdn.

  • 53: ja-se63 z IP: 83.26.175.* (2008-05-23 18:05)

    Bezet-1147
    Małe sprostowanie dot.pyt.3 (godz. 11:59)
    Od czerwca 2005r. nie pracowałem (pobierałem tylko rentę). Od 15.07.2007r. do dzisiaj jestem zatrudniony na umowę o dzieło, od której nie odprowadzałem składek ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Pozostałe odpowiedzi bez zmian.
    Czy w takim przypadku wystarczy przepracować co najmniej 6 m-cy na umowę o pracę, czy konieczne jest opłacanie ubezpieczenia emerytalno-rentowego przez 24 m-ce przed złożeniem wniosku?
    Dzięki, pozdrawiam.

  • 54: Bezet-1147 z IP: 78.133.199.* (2008-05-23 13:51)

    .
    do "ja-se63"

    Najpierw podsumowanie Twojej sytuacji.
    Od czerwca 1997 r. do dzisiaj - renta (niewypadkowa). Od 2001 roku do dzisiaj dodatkowe dochody (poza rentą) były/są z następujących tytułów: 1) umowa zlecenia - od 2001 r. do czerwca 2005 r. 2) umowa o dzieło - od lipca 2007 do dzisiaj.

    Wnioski:
    ________ 1) Jeżeli możesz udokumentować (świadectwa pracy + druki Rp-7), że masz 35 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy, to mając co najmniej 60 lat, możesz już składać wniosek o wcześniejszą emeryturę. W praktyce, u Ciebie oznacza to, że musiałbyś pracować na umowie o pracę (w zakładzie pracy + u syndyka) od 1965 roku do 2000 roku.
    ________ 2) Jeżeli jest inaczej, to niestety musisz teraz zatrudnić się (nawet tylko na 1/4, czy 1/8 etatu) z dowolnym wynagrodzeniem i przepracować co najmniej 6 miesięcy.

    [ Gdyby Twoja renta była wypadkowa, o emeryturę mógłbyś ubiegać się już dziś. ].

    Pozdrawiam.

  • 55: ja-se63 z IP: 83.26.157.* (2008-05-22 23:33)

    do Bezet-1147.1/tak2/nie3/tak umowa o dzieło07.2007-do dzisiaj4/nie bo była renta.Renta od kilku lat na stałe.Dzięki za odpowiedz.Pozdrawiam ja-se63

  • 56: Bezet-1147 z IP: 78.133.199.* (2008-05-22 11:59)

    .
    do "ja-se63"
    Czyi mógłbyś odpowiedzieć na kilka pytań konkretyzujących Twoją sytuację.
    ___ 1) czy od czerwca 1997 roku do dzisiaj jesteś nieprzerwanie na rencie ?
    ___ 2) czy jest to renta wypadkowa ?
    ___ 3) czy od czerwcu 2005 roku do dzisiaj miałeś jakiekolwiek zarobki (takie, od których były odprowadzane składki ubezpieczenia emerytalnego i rentowego) ? Jeżeli tak, to jaki był rodzaj (tytuł) tych zarobków ?
    ___ 4) czy w okresie od czerwca 2003 roku do czerwca 2005 roku Twoim jedynym zarobkiem był zarobek z tytułu umowy zlecenia ?
    .

  • 57: ja-se63 z IP: 83.26.154.* (2008-05-22 10:07)

    Pracowałem w jednym zakładzie 29lat 6m-cy[1965- 1995 ].Po upadłości zakładu byłem do mommentu przej ścia na rentę 06.1997r zatudniony przez syndyka .W międzyczasie z uwagi na kłopoty z wypłatami zatrudniłem się na umowę zlecenie pracując do roku06.2005[składki załad odprowadzał od roku2001-2005.Rentę miałem waloryzowaną o okresy opłacania składek 35lat składkowych 10m-cy i 6m-cy nieskładkowych.Czy jak przepracuję 6m-cy na pół etatu otrzymam emeryturę czy muszę mieć 24m-ce ubezpieczenia.Odmowa emerytury.Proszę o opinię.

  • 58: magneto z IP: 213.17.223.* (2008-05-22 08:23)

    Sprawdzilem w zus Pila. Uslyszalem to samo co Bezet-1147 w Gorzowie.
    Nie wiem dlaczego pan Marczuk robi ludziom wode z mozgu. Swoja droga
    nie moge zrozumiec dlaczego pracujacy nawet na 1/8 etatu /godzine dziennie-bez sobot,niedziel i swiat/-dostanie emeryture,a pracujacy na okraglo
    przedsiebiorca - placacy pelna skladke musi jeszcze pracowac dla kogos i placic dodatkowo przez 6 m-cy. Czyzby chodzilo o wydarcie ludziom jeszcze okolo 300 zl?
    Dziekuje bezet - 1147 ! Teraz jestem w "domu".

  • 59: Bezet-1147 z IP: 78.133.199.* (2008-05-20 17:36)

    .
    ciąg dalszy

    ___ 5) jeżeli ktoś teraz prowadzi działalność gospodarczą, to może ją nadal prowadzić i być jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę; ważne jest wtedy tylko to, żeby wniosek o wcześniejszą emeryturę złożył przed rozwiązaniem umowy o pracę (3 dni, 2 dni, 1 dzień przed rozwiązaniem), a nie po jej rozwiązaniu (gdyż wtedy byłoby tak, że ostatnim ubezpieczeniem byłoby ubezpieczenie z tytułu dz. gospodarczej i wtedy "zabawa" z sześcioma miesiącami zaczęłaby się na nowo). Fakt, że składając wniosek nie mamy jeszcze świadectwa pracy nie jest tu żadną przeszkodą. Świadectwo można donieść później (za kilka dni) i uzupełnić dokumentację wniosku.


    Tak mi powiedziano w Oddziale ZUS w Gorzowie Wlkp. Powiedziano też, że takich samych informacji udzieli każda placówka ZUS w Polsce.


    Do "magneto"
    Jednak - na wszelki wypadek - doradzam Ci abyś sprawdził, co Ci powiedzą w Twojej placówce (Oddziale) ZUS.
    .

  • 60: Bezet-1147 z IP: 78.133.199.* (2008-05-20 17:29)

    .
    olg, o godz. 15:54, napisał:

    "Do magneto; Na etat trzeba być zatrudnionym na co najmniej 1 etat, 1/2 etatu, albo 1/3 etatu, z płacą 1120,oo"


    Ja mam inny pogląd na tę sprawę (na podstawie mojej rozmowy w Oddziale ZUS w Gorzowie Wlkp. w dniu 22 kwietnia 2008)

    Jeżeli chodzi o te 6 miesięcy, o których jest mowa w Art.29 ust.2, wymagania ZUS-u są następujące:
    ___ 1) musi to być umowa o pracę (umowa zlecenia - odpada, umowa o dzieło odpada),
    ___ 2) nie musi być to cały etat,
    ___ 3) ZUS-u nie interesuje wynagrodzenie uzyskiwane w tym czasie,
    ___4) może więc to być, na przykład:
    -------- albo cały etat, z wynagrodzeniem miesięcznym np.: 5000 zł, 2000 zł, 1215 zł,
    -------- albo 1/2 etatu, z wynagrodzeniem miesięcznym np.: 5000 zł, 2000 zł, 1320 zł, 515 zł,
    -------- albo 1/8 etatu, z wynagrodzeniem miesięcznym np.: 5000 zł, 2000 zł, 1050 zł, 555 zł, 197 zł,


    cdn.
    .