Za 3 maja 2008 pracownikom będzie przysługiwać dzień wolny

autor: Łukasz Guza18.04.2008, 03:00; Aktualizacja: 03.05.2009, 12:57

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w sobotę. Pracodawcy muszą więc udzielić innego dnia wolnego tym pracownikom, którzy w sobotę mają wolne.

reklama


reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • Grzegorz(2008-04-23 10:08) Odpowiedz 00

    A jak to sie tyczy 1 maja pracujemy czy mamy wolne jest to jakoś prawnie ustalone?

  • Jola(2008-04-23 09:12) Odpowiedz 00

    czy można wolnego 2. maja za 3 maja??

  • rozakl(2008-04-22 10:08) Odpowiedz 00

    u mnie w pracy sobota i niedziela jest dniem pracującym (nieobowiązkowym) płatnym ekstra, jeżeli pracodawca udzieli mi za sobotę 3 maja wolne w piątek 2 maja a ja i tak będę w pracy to jakie wynagrodzenie mi przysługuje?

  • Krystyna(2008-04-21 23:15) Odpowiedz 00

    czy nalezy mi sie dzien wolny za 3 maja jesli juz w tygodniu mam 2 dni wolny za sobote i niedziele ??

  • szu(2008-04-21 10:32) Odpowiedz 00

    Zmęczony:
    Chyba kierujesz swoją prośbę nie tam gdzie trzeba. GP raczej Ci w tym nie pomoże, prawa nie zmieni :)
    A może zmień pracę ?

  • szu(2008-04-21 10:31) Odpowiedz 00

    Aisza:
    "Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy, gdy dzień wolny za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny z racji pięciodniowego tygodnia pracy przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności w firmie, wówczas pracownik nie musi się stawiać do pracy, więc i tak ma w tym dniu wolne (bez względu na podstawę tego uprawnienia)."

    tzn. urlop to usprawiedliwiona nieobecność. a co za tym idzie (bez względu na podstawę tego uprawnienia) dodatkowy dzień Ci się nie należy.

    Asiu:
    Orleny pracują, apteki również - chociaż te ostatnie nie wszystkie, czyli od lat nic się nie zmieniło. Jeśli chodzi o apteki to one zawsze w święta mają dyżury.

  • asia(2008-04-21 00:03) Odpowiedz 00

    Masz racje powinien być bezwzględny zakaz handlu w niedziele i święta tak jak w niemczech to nie jest kraj katolicki , a w niedziele nie pracóją orleny i inne powinny sprzedawać tylko paliwo i to tylko jeden na jakiś obszar to samo z aptekami !!!

  • zmęczony(2008-04-20 23:58) Odpowiedz 00

    co z handlem ? co dzień chodze do pracy to są jedyne moje dni wolne zróbcie coś zabrońcie handlu w niedziele dziś pracowałem od13 do 23 co dzień po 10 h ale jest utarg

  • gienia(2008-04-20 23:08) Odpowiedz 00

    Jak się ma sprawa z pracownikami kultury. Mamy 1 wolne, 2 wolne za 3 maja, a 3 maja pracujemy organizując imprezę poświęconą temu świętu, 4 maja mamy wolne

  • pracownik(2008-04-20 21:56) Odpowiedz 00

    Marysiu, Twój szef niedługo wyleci tam skąd przybył (prawdopodobnie jakaś odległa planeta, nie obrażając istot pozaziemskich oczywiście:)

  • marysia(2008-04-19 23:29) Odpowiedz 00

    Pracuję w NZOZ ,szef powiedział że nas nie obowiązuje kodeks pracy ,no i co?

  • aisza(2008-04-18 21:26) Odpowiedz 00

    Jeśli 3 maja wypada w okresie, kiedy jestem na urlopie wypoczynkowym. Urlop mam zaplanowany do 30 maja. Co w takiej sytuacji?

  • olga(2008-04-18 14:26) Odpowiedz 00

    W firmach, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, innego dnia wolnego trzeba udzielić do końca maja.

    To nie znaczy, że pracodawca może go udzielić od stycznia do 31.V.08r - MUSI DAĆ DZIEŃ WOLNY W MIESIĄCU ROZLICZENIOWYM tj. od 1.V - 31.V. 08r

  • olga(2008-04-18 14:24) Odpowiedz 00

    DO PIOTRA :

    W firmach, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, innego dnia wolnego trzeba udzielić do końca maja.

    - Natomiast pracownikom, których obowiązują dłuższe, na przykład trzymiesięczne okresy rozliczeniowe, dzień wolny należy się do końca tego okresu - tłumaczy Katarzyna Dworzecka-Grzybowska.

    Pracodawca nie może udzielać dnia wolnego w m-cu marcu - BZDURA !

  • Piotr(2008-04-18 12:31) Odpowiedz 00

    U mojego pracodawcy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. Za 3. maja pracodawca udzielił dnia wolnego 21 marca.
    1. Czy miał do tego prawo?

    Jeżeli nie, to:
    2. Co z pracownikami przyjętymi do pracy np. w kwietniu?
    3. Co z pracownikami, którzy 21 marca byli na usprawiedliwionym wolnym a przez cały maj będą pracować?

  • olga(2008-04-18 12:15) Odpowiedz 00

    do 1: dario (2008-04-18 07:39)

    jakim symbolem _jak opisać taki dzień wolny na listach obecności pracownika - święto?
    OBOWIĄZKOWO ZAZNACZYĆ W LIŚCIE OBECNOŚCI I NA GRAFIKACH (HARMONOGRAMACH ) W za 3.V !!!!!!!
    W innym przypadku PIP będzie się czepiać - możesz zapłacić mandat !

  • jolka(2008-04-18 08:50) Odpowiedz 00

    Czy dzień wolny za świąteczną sobotę przysługuje NAUCZYCIELOM KONSULTANTOM zatrudnionym w placówkach doskonalenia nauczycieli na podstawie mianowania z KN?

  • dario(2008-04-18 07:39) Odpowiedz 00

    jakim symbolem _jak opisać taki dzień wolny na listach obecności pracownika - święto?