Kiedy przysługuje zasiłek, a kiedy dodatek pielęgnacyjny

autor: Aneta Maj16.04.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia przysługujące na podstawie innych ustaw i po spełnieniu ściśle określonych w nich warunków. Inny jest organ ustalający prawo do tych świadczeń i ich płatnik. Uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego nie może otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego.

reklama



reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 150

  • 51: kasia z IP: 78.131.137.* (2010-09-13 18:08)

    Zamiast myśleć jak obniżyć dodatki pielęgnacyjne ,czy zasiłki .pomyśleć o oszczędnościach w ZUS, NFZ. Ograniczyć nadgodziny pielęgnacyjne, wysokie dodatki, wyjazdowe szkolenia ,wymiana telefonów komórkowych, mebli ,przyjęć z różnych okazji.

  • 52: pracownik administracji z IP: 78.131.137.* (2010-09-13 17:59)

    A może obniżyć dodatki funkcyjne, Obiżyż ryczałty na Biura Posłów i Senatorów.
    Wrócić do wcześniejszych podatków u osób wysoko zarabiających tj. pow15tyś.

    ograniczyć przenoszenia biur w administracji ,przedsiębiorstwach państwowych,i wyższych uczelniach państwowych a równocześnie zakup każdorazowo nowych mebli,likwidacje używanych mebli po 2 -4 lat,aparatury,komputerów it.

  • 53: Wnuczka z IP: 78.131.137.* (2010-09-13 17:50)

    Pani Alu całkowicie się zgadzam.
    Ludzie w wieku emerytalnym aby nie byli ciężarem własnych dzieci które często są bez pracy nie z własnej winy,powinni otrzymywać zwrot za leki które
    muszą obowiązkowo używać ,lub otrzymywać je bezpłatnie.
    Nasi pradziadowie chorowali ale po leczeniu kilku miesięcznym,mieli przerwę w
    używaniu lekarstw. Obecnie leki jak się rozpocznie zażywać to do końca życia.
    A po przejściu na emeryturę ,nie ma pieniędzy więc zawały,paraliż itp.CO ROBIĆ?:

  • 54: ala z IP: 78.131.137.* (2010-09-13 17:38)

    Dodatek opiekuńczy po 75roku życia tj. 163 zl. to przy obecnych emeryturach
    jest kroplą w morzu.
    Przeciętny emeryt po 60 roku życia wydaje na lekarstwo
    ponad 250 zl. miesięcznie .Nie mówią ,o witaminach, czy suplementach ,
    wkładkach higienicznych,czy pampersach. ( co 4 kobieta musi używać wkładek aby wyjść swobodnie między ludzi .
    Prawie każdy człowiek zażywa regularnie do końca życia leki na ciśnienie,cukrzyce,choroby wieńcowe itp.

  • 55: Violetta z IP: 81.210.72.* (2010-07-19 16:46)

    od 8 lat dostaję zas. pielęgnacyjny. Po kolejnej komisji dostałam znowu orzeczenie o stopniu umiarkowanym z zaznaczeniem że niepełnosprawnośc powstała przed 18 rokiem życia.Tym razem urząd Miasta odmówił mi zas. pielęgnacyjnego, twierdząc ,że mają teraz inną wykładnię prawa. Przecież przepisy się nie zmieniły.W ustawie jest zaznaczone ,że po 16 roku życia zas. przysługuje osobie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, gdy niepełnosprawnośc powstanie przed 18 rokiem życia. Niepełnosprawnośc a nie stopień. Czy ktoś miał podobny przypadek ?

  • 56: gabi 54 z IP: 83.9.30.* (2010-06-09 10:06)

    Córka ma 27 lat i choruje na łuszczycę ,czy należy się jej dodatek pielęgnacyjny z tego tytułu.Proszę o odpowiedż. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym.Gdzie ma się zgłosić.Dziekuję.

  • 57: Bozena z IP: 178.182.6.* (2010-06-04 09:51)

    mam dziecko z niedosłuchem z implantem jestem na wychowawczym mysle o przejsciu na zasiłek opiekunczy ,podpowiedcie co jeszcze na takie dziecko przysługuje Bożena

  • 58: BOGUSIA z IP: 188.147.22.* (2010-04-28 18:26)

    MAM PYTANIE OTRZYMAŁAM ZNACZNY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I CHCĘ SIĘ DOWIEDZIEĆ CO MI PRZYSŁUGUJE Z MOPS ,

  • 59: Grażyna z IP: 87.101.16.* (2010-04-21 15:11)

    Jestem osobą niepracującą, nie mieszkam z rodzicami ale opiekuję się nimi zabierając ich do lekarzy, pomagając w ich domu w cięższych pracach, pilnując spłat rachunków, terminów lekarskich, wychodzę na spacery z niepełnosprawną mamą ponieważ ma ona bardzo zaawansowaną osteoporozę, alzheimera i na jedno oko nie widzi a na drugie słabo, itp. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek z tego tytułu? Jeżeli tak to gdzie i jak się o niego starać? Dziękuję.

  • 60: UBOGI 00000 z IP: 77.45.100.* (2010-04-16 12:49)

    GDY DODATEK PIELĘGNACYJNY 5 LAT TEMU WYNOSIŁ 153 ZŁ PAMPERSY KOSZTOWAŁY OK.30 ZŁ DZISIAJ WYNOSI 153 ZL PAMPERSY KOSZTUJĄ OK.80 ZŁ ---PAŃSTWO POLSKIE TO ZŁODZIEJE OKRADA NAJBIEDNIEJSZYCH

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie