statystyki

W jakiej wysokości należy się zasiłek chorobowy, jeśli pracownikowi przysługuje premia

autor: Aneta Maj30.04.2015, 08:00
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne uwzględnia się w podstawie wymiaru.źródło: ShutterStock

W podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy uwzględnia się składniki wynagrodzenia otrzymywane także za okres absencji. Przy obliczeniach ważny jest jednak termin ich wypłaty.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków przysługujących z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby i macierzyństwa nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu zachowuje prawo w okresie pobierania tego wynagrodzenia i zasiłków, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa, są uwzględniane w podstawie wymiaru.

Jeżeli składniki wynagrodzenia (miesięczne, kwartalne, roczne) nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków, do podstawy wymiaru przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni.

Składniki miesięczne...

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne są uwzględniane w podstawie wymiaru w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru. [przykład 1]

Jeżeli w sytuacji opisanej w przykładzie 1 do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłaty wynagrodzenia za czas choroby pracownikowi nie wypłacono jeszcze premii za kwiecień 2015 r., wówczas w podstawie wymiaru należy uwzględnić premię wypłaconą za marzec 2015 r. w podwójnej wysokości.

Łącznie wynagrodzenie pracownika wypłacone za okres od maja 2014 r. do kwietnia 2015 r. wynosi 44 337,30 zł, zatem przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby wynosi 3694,78 zł.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane