statystyki

Kaprala nie zatrudnię czyli nie każdy chętny może zostać żołnierzem

14.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2009, 07:45

To, że nie wszyscy chętni mogą dostać się do armii, wynika z ograniczeń w masowych przyjęciach. Powód? Budżet.

Reklama


Reklama


Mężczyzna, lat 23. Kategoria zdrowia – A. Niekarany. Jeszcze przed obroną pracy magisterskiej, jednak już po przeszkoleniu wojskowym w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Specjalność – przeciwlotnicza ogólna. Od roku bezskutecznie poszukuje pracy. Historia jakich wiele…

Krótka historia o…

Rybiński nie szuka pracy w wojsku dlatego, że nie ma innego pomysłu na życie. Wręcz przeciwnie, od czterech lat ma dobrą pracę. Nie chce być żołnierzem dla pieniędzy. Po prostu ciągnie go do wojska. W marcu zeszłego roku, jeszcze przed odbyciem przeszkolenia wojskowego, zapytał o pracę w 3 Pułku Przeciwlotniczym w Koszalinie. Poprosili, żeby przyszedł, jak będzie już kapralem.

„Skończyłem więc przeszkolenie i poszedłem zapytać, czy jest dla mnie posada. Powiedziano mi, że teraz nie ma, ale mam dowiedzieć się za miesiąc. Akurat w tej jednostce jestem na bieżąco, jeśli chodzi o wolne stanowiska. Wiem, że na razie formalnie ich nie ma, więc nie mam do nikogo żalu”, mówi Tomasz Rybiński. Kolejne etapy poszukiwań to bezowocne wizyty w lokalnych WKU.

Zrezygnowany Rybiński postanowił poszerzyć krąg poszukiwań. Pojechał do innych miejscowości, jednostek, komend uzupełnień. Trafił do eskadry lotniczej w Darłowie, gdzie komandor porucznik Paweł Smereka udzielił mu rzeczowych informacji. „To była tak naprawdę jedyna osoba, która powiedziała mi w ogóle coś konkretnego. Porucznik poinformował mnie, że w jednostce są wolne stanowiska, ale, niestety, przewidziane dla innych specjalności”. Rybiński szukał zatem dalej. Gdy zadzwonił do 2 Bazy Lotniczej, powiedziano mu, że mają wolne stanowisko. „Wziąłem więc urlop i z samego rana, pełen nadziei pojechałem do Bydgoszczy. Na miejscu okazało się, że żadnej pracy nie ma i ktoś, kto mnie wcześniej o niej poinformował, po prostu się pomylił”.

Rybiński w sprawie pracy dzwonił jeszcze do Mirosławca, Świdwina, Gdyni, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Słupska, Szczecina i wielu innych miast. Odpowiedź zawsze była ta sama: brak posad dla podoficerów, wakaty zarezerwowane są dla absolwentów szkół podoficerskich. „Nie mam pretensji, że nie ma dla mnie pracy, tylko po co ta cała kampania promocyjna wojska? Myślę, że w ciągu niemalże roku wy-korzystałem wszystkie dostępne środki do zdobycia zawodu żołnierza – w WKU nic nie wiedzą, a w jednostkach jak oferty się pojawiają, tak w ciągu godziny znikają. Próbowałem szukać jakiegoś kontaktu do kogoś, kto pracuje lub pracował w wojsku. Bez skutku. Ostatnio znowu obdzwoniłem kilka jednostek i okazało się, że w niektórych przyjęcia są na razie zawieszone. Powoli tracę nadzieję. Jestem zdesperowany, dlatego za pośrednictwem «Polski Zbrojnej» chciałbym ogłosić, że szukam pracy. Podobnie jak całe wojsko, chcę zareklamować sam siebie”.

Wolimy swoich?

Do korpusu podoficerskiego może być powołany żołnierz pełniący czynną służbę wojskową, po ukończeniu szkoły podoficerskiej oraz żołnierz rezerwy, który ma stopień wojskowy podoficera. Wymagania to ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, świadectwo dojrzałości, niekaralność oraz zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej. Jednostki wojskowe uzupełniają stanowiska żołnierzami rezerwy mającymi odpowiednie wyszkolenie wojskowe (specjalność wojskową). Każdy zatem kapral rezerwy może ubiegać się o stanowisko, na którym wymagana jest jego specjalność.

Przypadek Rybińskiego pokazuje jednak, że na kaprali rezerwy nie ma w wojsku wielkiego zapotrzebowania. Dlaczego? Niektórzy dowódcy nieoficjalnie przyznają, że preferują absolwentów szkół podoficerskich: „Sześciotygodniowe szkolenie w trakcie studiów nijak się ma do tego, czego uczą się w szkole przyszli podoficerowie”. Dlatego po ukończeniu szkoły każdy kapral ma zapewnione stanowisko w którejś z jednostek wojskowych, a ci po przeszkoleniu sami muszą szukać sobie pracy.

By nie być gołosłownym, wystarczy zajrzeć na stronę internetową Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, gdzie jest mnóstwo ogłoszeń o poszukiwaniu pracy przez kaprali rezerwy. Wiele jednostek wojskowych ma jasne kryteria i na etaty podoficerów wybiera swoich żołnierzy. Na stronie internetowej 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w artykule opisującym, jak zostać podoficerem, można przeczytać: „Biorąc pod uwagę specyfikę służby, w tym wymagania zdrowotne oraz sprawność fizyczną kandydatów, jak również przeznaczenie brygady, główny nacisk na pozyskanie kandydatów do służby w korpusie podoficerskim skierowano w stronę szeregowych zawodowych, którzy obecnie pełnią służbę w strukturach brygady. To oni stanowią jedyny pożądany w brygadzie zasób osobowy, który zapewni zdobycie odpowiednio przygotowanych, wyszkolonych i sprawdzonych w warunkach poligonowych oraz podczas misji bojowych kandydatów do służby w korpusie podoficerskim”.

Robert Trojanowski, kolejny kapral rezerwy bez pracy, potwierdza, że dowódcy wolą swoich: „Szukam pracy już jakiś czas. Wiem, że niektóre jednostki mają sporo wakatów podoficerskich, jednak trzymają je dla swoich, najlepszych i sprawdzonych już żołnierzy. Nam, kapralom rezerwy, nawet nikt nie da szansy pokazać, jacy jesteśmy, tylko mydli nam się oczy i mówi, że nie ma wolnych stanowisk”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Własne

Polecane

 • kapral(2013-02-20 23:21) Odpowiedz 00

  ja bylem i przezylem, 3 miesiace szkoly podoficerskiej zandarmeri woskowej w poznaiu, 15 miesiecy sluzby na terenie calego kraju, stopien starszy kapral, poszedlem do cywila zrobilem studia, wczesniej cwiczylem sztuki walki, znam rosyjski, angielski i francuski,mam kurs pletfonurka, swietnie jezdze na nartach,znam gory, switenie jezdze w 4x4 i na motocyklach, nie mam zony ani dzieci, mam dobra szkole i mase przydatnych kursow.Mam kase nie ide dla pieniedzy. Legia cudzoziemska bierze mnie jutro a WP mowi mi ze mam szukac "plecaka"

 • st szer(2010-03-21 11:55) Odpowiedz 00

  tak naprwade kto nie ma plecow zwanym zagiel to za bardzo nic nie zdziala sluze jako st szer juz 6 lat inni moi koledzy maja po 8 9 lat wyslugi i nadal brak mozliwosci na awans czyli 12 lat i dowidzenia

 • Paweł Wilczyński(2011-01-14 14:46) Odpowiedz 00

  Cały reportaż, wszystko pięknie tyle, że dla kogo.Wojsko to największe skupisko ludzi, którzy za dodatkowe pieniądze, zrobią wszystko.Zatrudnią byle kogo itp. A ludzi po 12 latach służby się zwalnia. Specjalistów z 12letnim doswiadczeniem. Twierdząc, że ustawa ich blokuje. Jest to nie zgodne z faktami jakimi dysponuje. Żołnierz, który został w ciągu 8 miesiący skierowany na kurs kaprala, po powrocie do jednostki otrzymuje opinie na ocenę bardzo dobrą. Ma dokumenty potwierdzające jego przydatność w strukturach wojskowych. Przez dwóch dowódców i co z tego. Nie przedłużają mu kontraktu i nie dają szansy na zdanie egzaminu państwowego na kaprala. Dlaczego? Odpowiedź jest jedna. ,,Nie, przedłużam". Blokuje nas ustawa. Tyle, że ustawa nie mówi, wszyscy po 12 latach do cywila. A teraz wielce ogłaszają, że szukają do pracy:). Jest to chańba dla wojska polskiego i narodu Polskiego. W innych krajach, szanuje się każdego człowieka, a zwlaszcza znakomicie wyszkolonego. I jeszcze na koniec. Opisany żolnierz dostal oprocz odprawy nagrodę pieniężną od samego dowodcy.

 • sdsd(2010-11-24 15:59) Odpowiedz 00

  tak jest kurde polska to jeden wielki burdel a ci którzy rządzą to patałachy i tyle przez dwa lata próbuję się dostać do wojska i nic jeśli chodzi o kaprala po prostu żenada brak słów aż boli że osoba która kocha pracować jako żołnierz nie może się dostać do jednostki wszędzie tylko znajomości :(

 • mazgaj(2010-09-24 17:24) Odpowiedz 00

  Ci,ktorzy odbyli Sluzbe Zasadnicza,pamietaja fale.Kadra zna ten syf,ale troche byla jej na reke,wiec przymykala oko czasem. I co jak taki kapral chce wrocic do sluzby? Troche nie halo ..

 • arek(2010-08-17 09:36) Odpowiedz 00

  ej starszy szeregowy to tak naprawde po 12 latach wyzucaja z woja sryy bo ja nieczaje :P

 • Artek(2010-08-17 09:34) Odpowiedz 00

  Elo mam szkole zawodowa i czy przy szkole zwodowej mozna miec kaprala ???
  Czy oplacalne jest iscie do wojska w tym momecie
  Mam 17 lata jestem zdrowy nigdy niechorowalam
  Prosze o pomoc jak byscie mogli prosil bym pisac na gg 25510370

 • Artii(2010-08-17 09:30) Odpowiedz 00

  Siemanko Mam 17 lat i che sei dowiedziec czy po szkole zawodowej trzeba skaczyc szkolki wojskowe aby miec kaprala i cz przyjmuja teraz do Wojska Polskiego ???
  I czy to sie oplaca wogule isc do Wojska
  Prosze pomuzcie jak mozeciee

 • Artiii(2010-08-17 09:27) Odpowiedz 00

  Siemanko Mam 17 lat i che sei dowiedziec czy po szkole zawodowej trzeba skaczyc szkolki wojskowe aby miec kaprala i cz przyjmuja teraz do Wojska Polskiego ???
  I czy to sie oplaca wogule isc do Wojska
  Prosze pomuzcie jak mozeciee

 • Patryk(2010-03-30 17:10) Odpowiedz 00

  witam mamy pytanie czy bedac w cywilu mozna poprosic o skierowanie na kurs rezerwistow w celu odbycia szkolenia w korpusie podoficerow ( nie chce zostac wojskowym ale bardzo by mi sie to przydalo) z gory dzieki za odpowiedz

 • psiko(2010-03-03 21:24) Odpowiedz 00

  wróć komendę(do mojego powyższego komentarza)pozdrawiam

 • Kapral(2009-03-15 11:48) Odpowiedz 00

  Redaktorek pisze na prochach. Popedzimy mu kota!

 • psiko(2010-03-03 21:21) Odpowiedz 00

  Panie,Panowie podoficerowie jest burdel w naszym jakby nie było pięknym kraju,bo piękne mamy krajobrazy,barwy flagi narodowej,a godło to najpiękniejsze na świecie,ale takiego syfu jak w rządzie(w MON-ie też)to chyba nigdzie takiego pięknego nie ma.pozdrwiam

 • a a kapral ?(2010-01-16 20:54) Odpowiedz 00

  mam kaprala i zgadzam się z tymi opiniami obdzwoniłem pół Polski ale bez skutku nie ma dla nas miejsca " ****** Rząd"

 • ha(2009-12-10 01:29) Odpowiedz 00

  banda złodziei i tyle w dupe niech sobie wsadza swoich pupili bo tylko oni maja szanse tak naprawde dostac się do wojska a my z rezerwy to już dno

 • Buru(2009-10-13 17:42) Odpowiedz 00

  Tak najlepiej przyjąc po przeszkoleniach kaprali rezerwy a st .szer po misjach i doświadczonych nie po przeszkoleniach tylko po wojnie podziękowac po 12 latach GRATULUJE!!!

 • psiko(2009-09-05 23:00) Odpowiedz 00

  od trzech lat szukam pracy w armii,ale moim problemem jest fakt ,że mam stpień starszego kaprala,lepiej nabrać oszołomów po średniaku i ich szkolić jak przeszkoloną kadre podoficerską przywrócić do służby.Więc panowie i panie czy warto było iść do woja na podoficerke?ryć ryjem po krzakach żeby zdobyć te dwie belki na szkółce?NIE WARTO !!!bo minister obrony narodowej ma nas podoficerów WE D.PIE!!!stawia na profesjonalistów,co wojsko znają z filmów

 • psiko(2009-09-05 22:39) Odpowiedz 00

  zgadzam się z powyższymi opiniami,biorą oszołomów po średniaku,a o przeszkolonych podoficerach zapominają.Takiego burdelu to nawet u ruskich nie ma.pozdrawim wszysykich podoficerów

 • kapralka(2009-07-28 14:31) Odpowiedz 00

  Profesjonalizacja.Minister niewie o czym mówi wogóle.Gratuluję inteligencji.
  W cywilizowanych krajach jest tak, że specjalista po studiach o atrakcyjnym dla wojska kierunku jest bardziej ceniony niż amator po szkole wojskowej zaadaptowany do specjalności.Panie Ministrze do słownika!
  PS Kryzys się skończy to ludzie przejrzą na oczy i będzie Pan musiał sam zostać w swoich profesjonalnych koszarach.Powodzenia-na służbę zdrowia proszę nieliczyć-bo jej niema!!!

 • obiektywny(2009-04-05 23:07) Odpowiedz 00

  Śmieszna ta jak to nazwali - PROFESJONALIZACJA ! Dla każdego zdrowego psychicznie i fizycznie ochotnika powinno się znalezc miejsce w wojsku tak jak w LC czy US Army.Ale nepotyzm,kumoterstwo jest w tym kraju wszędzie-nawet w WP i nigdy tego nie zmieni !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane