statystyki

W tym roku o 20 zł wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

autor: Bartosz Marczuk20.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 20.02.2009, 10:22

Resort pracy proponuje, aby świadczenie pielęgnacyjne było wypłacane bez względu na dochód rodziny.

reklama


reklama


ZMIAN PRAWA

Od 1 listopada ma zostać zniesione kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi 420 zł miesięcznie. Trzykrotnie ma też wzrosnąć podstawa naliczania składki na emeryturę i rentę osób, które je otrzymują. Takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późń. zm.). Trafił do konsultacji społecznych.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje obecnie osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Musi się on legitymować orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z konkretnymi wskazaniami dotyczącymi jego stanu zdrowia. Świadczenie przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 583 zł netto miesięcznie. Resort pracy proponuje, aby od listopada znieść to kryterium.

- To dobra zmiana. Rodzic, który musi zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, ma do wyboru: albo robić to samemu, albo oddać dziecko do specjalnej placówki i podjąć pracę - mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych w Urzędzie Miasta w Toruniu.

Tłumaczy, że taka instytucjonalna opieka też kosztuje i może się okazać, że lepiej zapłacić za to rodzicowi. Jest wręcz zwolennikiem wypłacania im świadczenia w wysokości minimalnej pensji. Wskazuje też, że zniesienie kryterium nie powinno doprowadzić do nadużyć, bo ustawa restrykcyjnie reguluje, kto może się o nie ubiegać. Innego zadnia jest Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

- Kryterium dochodowe gwarantuje, że pomoc państwa trafia do osób najbardziej potrzebujących - mówi.

Eksperci zgadzają się, że dobrą zmianą jest podniesienie tzw. podstawy naliczania składek na emeryturę i rentę osób otrzymujących takie świadczenie. Ma wzrosnąć z 420 zł do minimalnej płacy (w 2009 r. - 1276 zł). W efekcie na konta emeryckie do ZUS i OFE takich osób będzie miesięcznie trafiać prawie 250 zł, zamiast niepełna 82 zł.

- Długie okresy bierności mogą narazić te osoby na ubóstwo na emeryturze - mówi Dorota Głogosz.

Jej zdaniem podstawa ta powinna docelowo, tak jak dla osób na urlopach wychowawczych, wzrosnąć do 60 proc. średniej płacy.

Resort pracy proponuje też, aby zrównać wysokość dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego. Wynoszą one obecnie odpowiednio 163,15 zł miesięcznie (od marca 173,10 zł) i 153 zł. Zasiłek ma też rosnąć na takich samych zasadach jak dodatek, tj. co roku w marcu z waloryzacją emerytur i rent.

Ministerstwo szacuje, że proponowane zmiany spowodują wzrost liczby osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne o około 3 tys. (obecnie otrzymuje je 69 tys. osób). 153 mln zł ma kosztować budżet podniesienie podstawy naliczania składek, a około 200 mln zł podniesienie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • inga(2010-02-25 10:47) Odpowiedz 00

    tez mam syna niepełnosprawnego , ja nie moge podjąć zatrudnienia urząd pracy nie chce mnie zarejestrować jako osobę bezrobotna, pcpr rozklada rece że mam isc do mops-u a mops że do pcpr-u i tak wkołko zyjemy za 153zł. i mamy 80 zł. dodatku i rodzinne 91.

  • genia45(2010-02-27 19:00) Odpowiedz 00

    20zl na pastę do botów a nie na życie ,co wy z ludzi nieplnosprawnych robocie ,

  • zawiedziona Polka.(2010-02-23 19:11) Odpowiedz 00

    Wstydze sie , ze w wolnej Polsce jest tyle biedy i tyle obludy. Co z tego ze w sklepach jest tyle towarow z koro nie licznych stac na kupno. Biedny emeryt czy rencista tylko moze wegetowac , bo kazdy kolejny rzad nie robi nic aby tym najubozszym pomoc, jesli sa podwyzki emerytor czy rent to ci co maja duzo dostaja duzo a powinno byc odwrotnie , tym biedniejszym powinno dodawac wiecej . Ale czy bogaty moze zrozumiec biednego?... Kazdy powinien przejsc biede to moze bylo by inaczej , szkoda ze nasi politycy nie maja takich problemow i szkoda ze nie maja placone tak jak my . Bo jesli mieli by dostawac wynagrodzenie za swoja prace to napewno zarabiali by duzo mniej niz te zasilki ktore my dostajemy. Oby zrozumieli jak krzywdza ludzi swoimi samolubnymi ustawami i to jak najszybciej.

  • GRZESIEK(2010-02-01 17:37) Odpowiedz 00

    WSZYSTKIM WIELKIE BRAWO A Z RZADEM DO WORA

  • J.P.(2010-01-17 19:45) Odpowiedz 00

    Nie prawda podwyzka o 20zl zasilku pielegancyjne, kiedys samo slyszalam wiadomosci bedą podwyzka i to nic, teraz w tym roku bedzie ciekawa podwyzka, WSTYDZ I HAMSTWO w sejmie zlodzieje o kasy, mają dobrego zarobka i bogaty <wrrrrrr> :[.

  • matka(2010-03-04 19:41) Odpowiedz 00

    Jestem matką syna który ma autyzm wczesno dziecięcy do tej pory dostawałam zasiłek pielęgnacyjny a od marca także świadczenia pielęgnacyjne gdyż wcześniej nie wiele przekraczał zarobek męża ja nie pracuję bo muszę się synem zajmować jestem z tego kryterium dochodowego zadowolona gdyż takich rodziców jest wiele

  • Duśka(2010-03-08 19:31) Odpowiedz 00

    Czy ktoś może wie czy w końcu zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił tyle co dodatek pielęgnacyjny ? , bo naprawdę już nic z tego nie wiem.
    Czy to znowu mydlenie oczu nam niepełnosprawnym ?
    I chyba wszyscy to wiemy, że najłatiwiej zabiera się wszystko tym bezbronnym i najbiedniejszym. Brawo rządzący !!! Niech Was szlak trafi !!!

  • HALUS5042(2010-03-27 19:54) Odpowiedz 00

    Ja też jak większość nie dostałam obiecanej podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego.KPINA

  • baszka(2010-03-31 21:15) Odpowiedz 00

    ZGODA! tylko dlaczego pijakom nie zabieraja rent maja pomoc ze wszech stron pytam za co ta renta ?ululani chodza od rana do wieczora mam kilku sasiadow Zgroza!

  • peter(2010-03-19 19:23) Odpowiedz 00

    Ja też nie otrzymałem tej obiecanej podwyżki zasiłku. Może gazeta prawna coś wie na temat jej braku.

  • całkowicie niezdolna do pracy(2010-03-13 11:55) Odpowiedz 00

    jest marzec, wczoraj znowu przyszło 153 złote (zasiłek pielęgnacyjny za marzec)... nie widzę tych podwyżek.

  • zygi(2010-03-12 16:18) Odpowiedz 00

    kto tu taki głupoty wypisuje ze zasiłek pielgnacyjny wrosnie o 20 zł ja dostałem dzis pielegnacyjny i mam 153 złote wiec gdzie te 173,10???

  • Otto(2010-01-13 18:46) Odpowiedz 00

    Tylko tych z rządu to nie rusza, sami sobie dają podwyżki a dla chorych ochłapy.
    Mam nadzieje ze ludzie wreszcie wyjdą na ulice i się wszyscy postawimy.Bo narzekanie nic nam nie pomoże.

  • noris1225(2010-01-07 09:22) Odpowiedz 00

    Witam,popieram wszystkie posty jestem osobom niepełnosprawna 1 grupy i nie dziwie sie ze odbiera nam sie godnosc na normalne zycie a nie w ubustwie takie traktowanie nalezy sie do trybunału o nałozenie kary dla zadowych spekulantow.Nawet zabieraja dodatki dla zakładów chronionych co powodem jest zwalnianie osob niepełnosprawnych to dyskryminacja,tylko idiota moze pójsc na wybory

  • Bozka(2009-10-25 15:18) Odpowiedz 00

    Jesli Wy matki nie bedziecie walczyc o swoje dzieci ale masowo jedna nie da rady tak zeby Polska widziala cala a w tenczas reszta spoleczenstwa Wam pomoze walczcie jeszcze raz prosze nie podawjcie sie tylko walczcie o swoje dziecko

  • JanW.(2009-10-25 15:23) Odpowiedz 00

    Tuska rzod robi kpiny z niepelnosprawnych sam slyszalem Karpiniuka wypowiedz 20 zl. a sami okradajo nasz kraj na miliony

  • Paweł(2009-10-19 16:05) Odpowiedz 00

    idiotyzm by tak moło podnieść taki zasiłek wiadomo że te pieniądze ludzie przeznaczają na leki co za polityk ta kwota powinna przekroczyć 500 zł minimum

  • Andrzej C...(2009-10-19 11:34) Odpowiedz 00

    Ttylko w polskim chorym państwie może być próg dla osób niepełnosprawnych do zasiłku pielęnacyjnego. jestem ojcem niepełnosprawnego syna ,mój dochód przekroczył 50zł na członka rodziny;jestem pozbawiony wszystkich świadczeń,a na prywatną rehabilitację wydaje sporą kasę. Jak osoba opiekująca się niepełnosprawnym dzieckiem może pracować zawodowo to chyba nie jest realne.

  • XXX(2009-10-15 08:04) Odpowiedz 00

    Do "zielona BO"
    Zasełek pielęgnacyjny należy się na dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Możesz zatem normalnie pracować, brać wynagrodzenie czy zasiłęk dla bezrobotnych