statystyki

W tym roku o 20 zł wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

autor: Bartosz Marczuk20.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 20.02.2009, 10:22

Resort pracy proponuje, aby świadczenie pielęgnacyjne było wypłacane bez względu na dochód rodziny.

Reklama


Reklama


ZMIAN PRAWA

Od 1 listopada ma zostać zniesione kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi 420 zł miesięcznie. Trzykrotnie ma też wzrosnąć podstawa naliczania składki na emeryturę i rentę osób, które je otrzymują. Takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późń. zm.). Trafił do konsultacji społecznych.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje obecnie osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Musi się on legitymować orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z konkretnymi wskazaniami dotyczącymi jego stanu zdrowia. Świadczenie przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 583 zł netto miesięcznie. Resort pracy proponuje, aby od listopada znieść to kryterium.

- To dobra zmiana. Rodzic, który musi zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, ma do wyboru: albo robić to samemu, albo oddać dziecko do specjalnej placówki i podjąć pracę - mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych w Urzędzie Miasta w Toruniu.

Tłumaczy, że taka instytucjonalna opieka też kosztuje i może się okazać, że lepiej zapłacić za to rodzicowi. Jest wręcz zwolennikiem wypłacania im świadczenia w wysokości minimalnej pensji. Wskazuje też, że zniesienie kryterium nie powinno doprowadzić do nadużyć, bo ustawa restrykcyjnie reguluje, kto może się o nie ubiegać. Innego zadnia jest Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

- Kryterium dochodowe gwarantuje, że pomoc państwa trafia do osób najbardziej potrzebujących - mówi.

Eksperci zgadzają się, że dobrą zmianą jest podniesienie tzw. podstawy naliczania składek na emeryturę i rentę osób otrzymujących takie świadczenie. Ma wzrosnąć z 420 zł do minimalnej płacy (w 2009 r. - 1276 zł). W efekcie na konta emeryckie do ZUS i OFE takich osób będzie miesięcznie trafiać prawie 250 zł, zamiast niepełna 82 zł.

- Długie okresy bierności mogą narazić te osoby na ubóstwo na emeryturze - mówi Dorota Głogosz.

Jej zdaniem podstawa ta powinna docelowo, tak jak dla osób na urlopach wychowawczych, wzrosnąć do 60 proc. średniej płacy.

Resort pracy proponuje też, aby zrównać wysokość dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego. Wynoszą one obecnie odpowiednio 163,15 zł miesięcznie (od marca 173,10 zł) i 153 zł. Zasiłek ma też rosnąć na takich samych zasadach jak dodatek, tj. co roku w marcu z waloryzacją emerytur i rent.

Ministerstwo szacuje, że proponowane zmiany spowodują wzrost liczby osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne o około 3 tys. (obecnie otrzymuje je 69 tys. osób). 153 mln zł ma kosztować budżet podniesienie podstawy naliczania składek, a około 200 mln zł podniesienie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • agnieszka(2013-05-06 17:02) Odpowiedz 00

    a co z taką matką co przebywa już 12 lat na świadczeniu pielęgnacyjnym na niepełnosprawnego syna i nie ma odprowadzanych składek na emeryturę ponieważ przed rezygnacją z pracy posiadała wymagany staż
    pracy i przez te lata jej kapitał emerytalny jest zerowy.

  • J.P.(2010-01-17 19:45) Odpowiedz 00

    Nie prawda podwyzka o 20zl zasilku pielegancyjne, kiedys samo slyszalam wiadomosci bedą podwyzka i to nic, teraz w tym roku bedzie ciekawa podwyzka, WSTYDZ I HAMSTWO w sejmie zlodzieje o kasy, mają dobrego zarobka i bogaty <wrrrrrr> :[.

  • HALUS5042(2010-03-27 19:54) Odpowiedz 00

    Ja też jak większość nie dostałam obiecanej podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego.KPINA

  • peter(2010-03-19 19:23) Odpowiedz 00

    Ja też nie otrzymałem tej obiecanej podwyżki zasiłku. Może gazeta prawna coś wie na temat jej braku.

  • całkowicie niezdolna do pracy(2010-03-13 11:55) Odpowiedz 00

    jest marzec, wczoraj znowu przyszło 153 złote (zasiłek pielęgnacyjny za marzec)... nie widzę tych podwyżek.

  • zygi(2010-03-12 16:18) Odpowiedz 00

    kto tu taki głupoty wypisuje ze zasiłek pielgnacyjny wrosnie o 20 zł ja dostałem dzis pielegnacyjny i mam 153 złote wiec gdzie te 173,10???

  • Duśka(2010-03-08 19:31) Odpowiedz 00

    Czy ktoś może wie czy w końcu zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił tyle co dodatek pielęgnacyjny ? , bo naprawdę już nic z tego nie wiem.
    Czy to znowu mydlenie oczu nam niepełnosprawnym ?
    I chyba wszyscy to wiemy, że najłatiwiej zabiera się wszystko tym bezbronnym i najbiedniejszym. Brawo rządzący !!! Niech Was szlak trafi !!!

  • matka(2010-03-04 19:41) Odpowiedz 00

    Jestem matką syna który ma autyzm wczesno dziecięcy do tej pory dostawałam zasiłek pielęgnacyjny a od marca także świadczenia pielęgnacyjne gdyż wcześniej nie wiele przekraczał zarobek męża ja nie pracuję bo muszę się synem zajmować jestem z tego kryterium dochodowego zadowolona gdyż takich rodziców jest wiele

  • genia45(2010-02-27 19:00) Odpowiedz 00

    20zl na pastę do botów a nie na życie ,co wy z ludzi nieplnosprawnych robocie ,

  • inga(2010-02-25 10:47) Odpowiedz 00

    tez mam syna niepełnosprawnego , ja nie moge podjąć zatrudnienia urząd pracy nie chce mnie zarejestrować jako osobę bezrobotna, pcpr rozklada rece że mam isc do mops-u a mops że do pcpr-u i tak wkołko zyjemy za 153zł. i mamy 80 zł. dodatku i rodzinne 91.

  • zawiedziona Polka.(2010-02-23 19:11) Odpowiedz 00

    Wstydze sie , ze w wolnej Polsce jest tyle biedy i tyle obludy. Co z tego ze w sklepach jest tyle towarow z koro nie licznych stac na kupno. Biedny emeryt czy rencista tylko moze wegetowac , bo kazdy kolejny rzad nie robi nic aby tym najubozszym pomoc, jesli sa podwyzki emerytor czy rent to ci co maja duzo dostaja duzo a powinno byc odwrotnie , tym biedniejszym powinno dodawac wiecej . Ale czy bogaty moze zrozumiec biednego?... Kazdy powinien przejsc biede to moze bylo by inaczej , szkoda ze nasi politycy nie maja takich problemow i szkoda ze nie maja placone tak jak my . Bo jesli mieli by dostawac wynagrodzenie za swoja prace to napewno zarabiali by duzo mniej niz te zasilki ktore my dostajemy. Oby zrozumieli jak krzywdza ludzi swoimi samolubnymi ustawami i to jak najszybciej.

  • GRZESIEK(2010-02-01 17:37) Odpowiedz 00

    WSZYSTKIM WIELKIE BRAWO A Z RZADEM DO WORA

  • Otto(2010-01-13 18:46) Odpowiedz 00

    Tylko tych z rządu to nie rusza, sami sobie dają podwyżki a dla chorych ochłapy.
    Mam nadzieje ze ludzie wreszcie wyjdą na ulice i się wszyscy postawimy.Bo narzekanie nic nam nie pomoże.

  • matka dwóch niepełnosprawnych najdroższych synków(2010-04-09 20:03) Odpowiedz 00

    nie chce mi się pisać-chce mi się tylko płakać i kląć.

  • noris1225(2010-01-07 09:22) Odpowiedz 00

    Witam,popieram wszystkie posty jestem osobom niepełnosprawna 1 grupy i nie dziwie sie ze odbiera nam sie godnosc na normalne zycie a nie w ubustwie takie traktowanie nalezy sie do trybunału o nałozenie kary dla zadowych spekulantow.Nawet zabieraja dodatki dla zakładów chronionych co powodem jest zwalnianie osob niepełnosprawnych to dyskryminacja,tylko idiota moze pójsc na wybory

  • szatyn(2010-01-04 17:42) Odpowiedz 00

    Moge tylko dodac ze niedłógo to i tego nas pozbawiom całkowicie bo zacznie brakowac zondowi naszemu do ich portfeli zobaczycie jaka bendzie irlandia dla niepełnosprawnych, mamy ich cecyzjami i tak za dózo bo chcom nas wykonczyc szybciej pozdrawiam wszystkich niepełno sprawnych

  • Gabrysia(2009-12-18 14:38) Odpowiedz 00

    Witam czytałam wasze komentarze i powiem Wam ,że to co dzieje się w rządzie to jest jedno wielkie nieporozumienie.Ja mam 22 lata i ma II gr niepełnosprawności i otrzymuje ten śmieszny zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł śmieszny napisałam bo tu kaśka napisała racje ten zasiłek nie pokrywa całych kosztów leczenia ja miesięcznie wydaje na leki ponad 250 zł nadto przeczytałam na stronie internetowej że osoba niepełnosprawna po zawarciu związku małżeńskiego traci ten zasiłek!!!
    A pani minister Kopacz wogóle chciała znieść kryteria dochodowe w zasiłkach rodzinnych tylko PO NIE WYRAZIŁO ZGODY!!!

  • Optymistka z Koszalina(2009-11-14 21:11) Odpowiedz 00

    Za dużo aby umierać za mało aby żyć,i co?co mamy robić my chorzy i ubodzy ludzie?Renta w moim przypadku przy całkowitej niezdolności do pracy nieco ponad 500zł i ten zasiłek 153z mopsu,bo z zusu jest 10 zł wyższy,kpią a nas w żywe oczy.Ale cóż możemy zrobić my schorowani ludzie?płakać,narzekać,psioczyć,wyzywać,kląć,a co to zmieni,szkoda resztek zdrowia,grunt to pogoda ducha i dużo,dużo wiary,wiary,bo wiaro potęgą jest.Pozdrawiam was biedaki takie same jak ja,uśmiechnijcie się i zaraz wam będzie lepiej.

  • szaleniec(2009-11-11 12:13) Odpowiedz 00

    Ludzie przestanie wierszcie wiezyc naszemu rzondowi , miala byc irlandia gdzie ona jest oczywicie jest nedza , wszystko idzie do góry a nasze zasiłki w miejscu ja jestem na 1 grupie i muj dochód wynosi zaledwie 324 zł musze z tego opłacic mieszkanie i co zostaje na zycie czy to ich obchodzi wazne ze o swoje brzuchy sie martwiom , lludzie przestancie wreszcie wiezyc w bajki bo som przestazałe .

  • KRYSTYNA(2009-11-05 11:28) Odpowiedz 00

    MAM 55LLAT I NIE MAM RENTY SOCJALNEJ TYLKO ZASILEK PIELEGNACYJNY A CHORUJE JUZ 20LAT NA GSCIEC IJESTEM NA WOZKU JUZ 15 LAT ARENTY SOCJALNEJ MI SIE NIE NALEZY A MAZ JEST NA ZASILKU PRZEDEMERYTALNYM I TAK ZYJEMY UBOGO`