"Rząd: szpitalom, które nie zostaną spółkami, grozi likwidacja"

autor: Dominika Sikora17.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:37

Rozmawiamy z EWĄ KOPACZ, ministrem zdrowia - Rząd chce, aby szpitale przekształcały się obowiązkowo w spółki. Będą miały na to rok. Tylko pod takim warunkiem skorzystają z umorzenia 2,7 mld zł długów. Te, które tego nie zrobią, mogą zostać zlikwidowane. Opozycja odrzuca te propozycje, domagając się odwołania minister zdrowia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • D.(2008-07-22 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Służba zdrowia - która i tak jest prywatna i płatna do kieszeni prywatnej służbowo /gabinety prywatne lub nielegalnie zwane łapówką.
    Ja zaczynam leczenie się od gabinetu prywatnego specjalisty ,gdyż doświadczenie nauczyło mnie szanować swoje zdrowie.
    NFZ jest niewydolny,niereformowalny.Pesele krążą by placówka utrzymała się.
    ZOZ-y żeby się utrzymać muszą kręcić dopasowując się do wymogów NFZ,który mało wie o zdrowiu.Jako pracownik służby zdrowia widzę agonię służby i zdrowia.
    Moi znajomi na leczenie wyjeżdżają do Niemiec na diagnostykę , leczenie ,porody opłacane z NFZ .Obserwowałam oszczędności ZOZ-owskie w Polsce z efektem zakażeń szpitalnych, sepsy.Jaki PAN taki KRAM.Jestem za prywatyzacją służby zdrowia.

    Odpowiedz
  • realny(2008-07-18 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do Małgośki42
    Nie przesadzaj kobieto. Istnieją na świecie i w Ameryce też szpitale dla mniej sytuowanych.Te którym za usługi medyczne płaci taki np.NFZ.zy wydaje Ci się,że człowiek pozostaje bez opieki medycznej? Chyba tylko na własne zyczenie.

    Odpowiedz
  • üö(2008-07-17 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Rzad powinien zapewnic spoleczenstwu dobra organizacje sluzby zdrowia. Sluzba medyczna na szczeblu podstawowym powinna byc prywatna. Ubezpieczony pacjent placi 100% za usluge, ubezpieczalnia na podstawie rachunku zwraca mu znaczna czesc poniesionego kosztu. Za leczenie szpitalne, zarowno w szpitalu publicznym czy prywatnym, za wykonana usluge, ubezpieczalnia powinna pokryc znaczna czesc kosztow do okreslonego poziomu, a reszte pacjent powinien doplacic na konto szpitala. W aptece pacjent placi 100%, ubezpieczalnia przelewa na konto pacjenta wysokosc refundacji lekow.
    Taki system zawiera zasade solidarnosci i zasade rynkowa. Wysokosc skladki dopasowac do symulowanego modelu. Skladka zdrowotna w wysokosci np. 16-18% platna w ramach podatku, a nie sciagana od wynagrodzenia netto czy z emerytury netto.
    Ubezpieczalnie zdrowotne powinny dzialac non profit.

    Odpowiedz
  • xyz(2008-07-17 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem. Proszę o wyjaśnienie.
    Zawsze uważałem , że konkurencja stymuluje rozwój i jakość usług.
    Nie zależnie od gałęzi gospodarki , winny być sektory : państwowy , spoleczny/samorządowy, prywatny .
    Aktualnie mamy :
    -szpitale/ kliniki , ośrodki akademickie - państwowe. .Te szpitale winny wyznaczac kierunki rozwoju, badań naukowych, winny być przykladem dla innych, i ponosić rzeczywistą odpowiedzialnośc ,za stan zdrowia i dostępność do lekarza.
    -szpitale spoleczne /samorzadowe, jako uzupełnienie szpitali panstwowych w terenie na bazie istniejącej sieci szpitali .
    -szpitale prywatne. Po wybudowaniu , wyposażeniu ,zatrudnieniu personelu , w ramach NFZ dla wszystkich , obpłatnie dla dobrze sytuowanych , lub dodatkowo ubezpieczonych.

    Sprzęt likwidowanych szpitali winien wspomóc jedynie szpitale istniejące panstwowe.
    Lekarz winien zadeklarować , czy pracuje w szpitalu państwym , prywatnym , czy ma własną praktykę .Zakaz łaczenia tych funkcji.
    Inaczej bedzie to zachęta do korupcji.

    Odpowiedz
  • c.d. plan platfusow(2008-07-17 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Na czym więc polega nowość?
    Dziś, żeby utworzyć spółkę handlową, najpierw trzeba szpital zlikwidować i przejąć jego długi. To trwa latami. Teraz procedura będzie znacznie prostsza i nie będzie od niej ucieczki. Wszystkie szpitale będą miały takie same szanse, prawa i obowiązki.
    Czy samorządy będą sprzedawać szpitale?
    Tak, ale przede wszystkim te, które mają największe długi.
    Czy będą chętni do kupna tych szpitali?
    To zależy od tego, czy NFZ zacznie lepiej płacić za usługi. Może się okazać, że to kiepski interes.
    Co to znaczy, że prywatne szpitale będą nastawione na zysk?
    To oznacza, że szpitale nie będą zainteresowane podpisywaniem kontraktów z NFZ, jeśli Fundusz nie będzie chciał za nie odpowiednio zapłacić. Strata szpitala oznacza bowiem odwołanie dyrektora-menedżera i karę pieniężną.
    Jakie to może mieć konsekwencje dla pacjentów?
    Jeśli NFZ nie będzie płacił więcej za usługi, to szpital kupi ich mniej. A to oznacza, że bezpłatnych usług dla pacjentów będzie mniej. (...)"

    Odpowiedz
  • plan platfusow(2008-07-17 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Platforma Obywatelska przedstawiła radykalny plan prywatyzacji wszystkich zakładów opieki zdrowotnej. To rewolucja w służbie zdrowia. Co może oznaczać dla pacjentów?Czy sprywatyzowany szpital może zażądać od pacjenta pieniędzy za leczenie?
    Szpital nadal będzie przyjmował pacjentów nieodpłatnie, w ramach ubezpieczenia. Jednak dotyczy to tylko usług objętych ubezpieczeniem. Po wyczerpaniu limitu wynikającego z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia szpital ma prawo pobierać opłaty. Może od nas żądać pieniędzy, gdy nie podpisze kontraktu, bo np. uzna, że proponowane przez NFZ ceny są za niskie
    Czy szpital może odesłać pacjenta z kwitkiem?
    Tak. Będzie miał większą możliwość odesłania pacjenta niż do tej pory. Nie będzie mógł tego zrobić tylko w nagłych wypadkach i wtedy gdy stan chorego grozi utratą życia.
    Czy grozi nam likwidacja części szpitali?
    Tak, jeśli będą źle zarządzane lub nie będą miały pacjentów.
    Obecnie samorządy także mogą tworzyć spółki prawa handlowego. Na czym więc "

    Odpowiedz
  • Prywatyzacja tzw. służby...(2008-07-17 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    ...zdrowia - która jak się słusznie to mówi i tak jest prwatna i płatna - jest nie unikniona. PIS chował głowę w piasek, a tym bardziej robił to komuch, bo się bał protestów. Więc po co tem marudzenia.

    Odpowiedz
  • patriota(2008-07-17 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    polska musi uni oddać pieniądze za pomoc szpitalom po 2004roku tj jakies 10 miliardów ciekawe skąd Tusek weżmie chyba od lekarzy i pielęgniarek.Zobaczycie tak będzie tylko najpierw stocznie załatwia .potem górników ii pkp.Będzie po Polsce musimy słuchać stalina z Brukseli.a ja myślałem że jest wolność.

    Odpowiedz
  • Sawicki(2008-07-17 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    Idziesz do dentysty, to za fakt, że popatrzył na Ciebie 50 zł.
    Cennik u dentysty wisi, ale w płaceniu nie widać różnicy pomiędzy prywatną wizytą, a częściowo pokrytą z NFZ, po za tym kto by się na tym wyznał i tak Cię zrobią w bambuko, a Ty jeszcze podziękujesz.

    Odpowiedz
  • üö(2008-07-17 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    W Europie Zachodniej szpitale publiczne stanowia okolo 60% placowek szpitalnych, w USA 40% to szpitale publiczne. Nie moge zrozumiec postepowania naszego rzadu, ktory dazy do sprywatyzowania wszystkich publicznych jednostek szpitalnych. Szpitale prywatne powinny pelnic funkcje uzupelniajaca. Wielkie szpitale i kliniki powinny byc publiczne i powinny otrzymywac znaczna pomoc z budzetu panstwa, bo rozwoj medycyny i coraz bardziej nowoczesna aparatura jest b. kosztowna. Nasz rzad, dazac do prywatyzacji wszystkich szpitali, wychodzi pewnie z zalozenia, ze wszystkie choroby mozna leczyc tabletka z krzyzykiem. System ubezpieczeniowy jest b. wazny. Naklady na sluzbe zdrowia powinny wynosic 9% PKB, a system platnosci za uslugi medyczne powinien byc oparty na stosowanych zasadach w belgijskiej sluzbie zdrowia.

    Odpowiedz
  • ubezpieczony w ZUS K****(2008-07-17 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    przeciez prywatna sluzba zdrowia to jest juz od wielu lat - tyle ze dziala pod plaszcyzkiem publicznej.

    Kto zalatwil cos w szpitalu bez lapowki? kto poszedl do dentysty co ma umowe z NFZ i nie musial doplacac do czegos tam?
    Komu sie rodzi dziecko i nie musi dac poloznej 400zl?
    Przy operacji jest wybor albo czekasz 3 lata 5 lat albo dajesz 5-10tys i czekasz miesiac.
    Teraz tak to wyglada.

    Po przetworzeniu tych burdeli (szpitali) w spolki powinny ceny tych "prywatnych" uslug spasc o 80%

    Odpowiedz
  • Może w Poznaniu są uczciwi(2008-07-17 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czym jest w Polsce prywatyzacja?To jest rozdrabianie majątku narodowego. Na zachodzie, pomimo gospodarki kapitalistycznej istnieje słuzba zdrowia należąca do państwa. Samorządy nie mają pieniędzy na utrzymanie dotychczasowej infrastruktury, a co tutaj mówić o służbie zdrowia. Trzeba znać realia. Nikt nie myśli o gospodarce socjalistycznej, natomiast nie dajmy sobie wmówić, że proces "prywatyzacji" (czytaj: kradzieży) jest najlepszym rozwiązaniem.

    Odpowiedz
  • "sprywatyzuja " jak zaklady pracy(2008-07-17 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne, wolny rynek juz nam pokazal jak zadzialaly "sprywatyzowane" zaklady pracy, a ludzie znalezli sie na bruku..Kretaczom nie chodzi o sprywatyzowanie, a jedynie o rozkradzenie. Oni juz dawno mogli sprywatyzowac szpitale jak prywatyzowali zaklady pracy, ale chcieli najpierw wyremontowac je za spoleczne pieniadze, a teraz chca przejac za "zlotowke" wg.planu Sawickiej..

    Do "swiadomej" przeciez teraz rowniez dzialaja szpitale, kliniki prywatne, jezeli jestes za prywatyzaca, to nie rozumiem dlaczego nie udasz sie na operacje do prywatnej kliniki. Przeciez za pieniadze zrobia ci od reki operacje,a czekasz w w kolejce do publicznej sluzby zdrowia.
    Prywatne szpitale beda wylacznie kierowac sie zyskiem, a nie wyleczeniem pacjenta.Ze szpitalem prywatnym NFZ nie musi podpisac kontraktu i wowczas bedzie 100% platne.
    "KLINIKA HORRORU WE WŁOSZECH
    Przeprowadzali dziesiątki niepotrzebnych, całkowicie nieuzasadnionych czy wręcz szkodliwych operacji, by wyłudzić zwrot kosztów z narodowego funduszu

    Odpowiedz
  • Poznaniak(2008-07-17 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo, w końcu jakieś konkrety, a przynajmniej dobrze nakreślony kierunek.
    Pani Ewo niech sie Pani nie przejmuje terminami, ja dałem wam kredyt zaufania na 4 lata, i przy następnych wyborach was rozliczę, także ze spokojem, żeby czasem nie skończyła Pani tak jak Ś.P.Pan Bączkowski z komisji trójstronnej.
    Prywatyzacja jest niezbędna, ponieważ w chwili obecnej służba zdrowia działa jak gospodarka socjalistyczna, tzw. nakazowo-nakładcza, im wyższe koszty tym dla niej lepiej, a przy okazji, ze wspólnego worka lepiej się kradnie.
    Życzę zdrowia i wytrwałości, szanuję ludzi pracowitych, takich jak Pani !

    Odpowiedz
  • dr murek(2008-07-17 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    P.minister,źle p.wygląda.

    Odpowiedz
  • rad(2008-07-17 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Większość tu wypisywanych komentarzy to wierutne bzdury.Przekształcenie szpitala w spółkę zo.o ,ktorej właścicielem będzie samorząd,nie stanowi zagrożenia ,że ten szpital będzie sprywatyzowany.Szpitale i ich działalność tak jak każda inna musi być poddana prawom rynku i nie może być tak,że szpital to work bez dna do którego ile by nie dopłacił to wszystko zostanie skonsumowane.

    Odpowiedz
  • Portier(2008-07-17 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Szpitale, które się prywatyzują zwalniają pielęgniarki, salowe.

    Do tej pory biadolono że jest ich za mało, teraz cisza, brak na ten temat artykułów. A to ciekawe!!!

    Odpowiedz
  • Podatnik(2008-07-17 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej podwyższać podatki na szpitale a juz PiS nimi zarządzi.

    Odpowiedz
  • Precz z socjalizmem(2008-07-17 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś w ogóle wie na czym polega prywatyzacja szpitala.
    Czy nie lepiej było Wam nadal żyć w społecznej komunie a nie jak w kapitalistycznej Ameryce?

    Odpowiedz
  • swiadoma(2008-07-17 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, ale jaki majatek? Ja z checia oddam, bo po co mi taki majatek? 2 lata czekac na operacje? A jak sie doczekam, to mi tylko wiecej szkody narobia, bo lekarz 3 dzien nie spi, a pielegniarka jest sfrustrowana i ma wszystko w pompie? Trzymacie sie kurczowo tego "naszego majatku" jakbyscie jakies profity z tego mieli. I juz zupelnie nie rozumiem jak niedzialajaca sluzba zdrowia moze ludziom dawac poczucie bezpieczenstwa, bo o to chyba chodzi, tak? Bo jak "rozkradna majatek" a ja zachoruje i nie mam pieniedzy na prywatne leczenie, to gdzie ja biedny pojde. Tam gdzie teraz- NIGDZIE! Albo do kolejki... do lekarza, do banku po pozyczke...

    Odpowiedz