Pracodawca może zapytać związek o jego członków tylko raz

autor: Mj10.11.2011, 06:00; Aktualizacja: 03.02.2012, 10:58

Jeśli pracodawca chce zwolnić osobę zatrudnioną na stałe, musi skonsultować swój zamiar z reprezentującą ją organizacją związkową. Co w sytuacji, gdy nie wie, która organizacja reprezentuje pracownika, bo w firmie działa ich kilka?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • law(2011-11-10 16:41) Zgłoś naruszenie 00

  Interes jednego pracownika nie może przewyższać interesu grupy pracowników. Nic się nie stanie jeżeli pracodawca da zapytanie o konkretnego pracownika a nie domaga się listy wszystkich członków a później będzie ich szykanował. Ten SN nie ma rozeznania co się dzieje.

  Odpowiedz
 • M(2011-11-11 16:30) Zgłoś naruszenie 00

  Pracodawca powinien zwrócić się do związku z prośbą o przesłanie listy członków i osób chronionych. Jeżeli związek nie udzieli takiej informacji, albo nie uaktualni na bieżąco zmian w przesłanej uprzednio liście, pracodawca nie ma obowiązku nikogo informować tylko może zwolnić pracownika w trybie i na zasadach określonych w pozostałych przepisach kp.

  Przyjęcie odmiennej tezy, tj. obowiązek zwracania się z zapytaniem o każdego podanego z imienia i nazwiska pracownika uniemożliwi zwolnienie kogokolwiek - związek informuje pracownika że szykuje się zwolnienie, ten idzie na zwolnienie chorobowe i wreczenie wypowiedzenia staje sie niemożliwe.

  Odpowiedz
 • radca in spe(2011-11-12 20:34) Zgłoś naruszenie 00

  Panie radco pracodawca dobrze wie, który pracownik do jakiego związku należy, wystarczy tylko sprawdzić czy z pensji są odprowadzane składki na związek, a jeżeli tak to na który.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane