Czy można skorzystać z funduszu socjalnego

Przedsiębiorstwo, które zatrudnia 100 osób, chce zaproponować swoim pracownikom założenie żłobka. Ma być on przeznaczony dla 20 dzieci i mieścić się w wynajmowanym lokalu. Czy firma może wykorzystać na uruchomienie placówki pieniądze gromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych?

Czy są wymagania wobec lokalu

Firma chciałaby założyć zakładowy żłobek. Na terenie jej siedziby znajduje się niewykorzystywany parterowy budynek, wokół którego jest miejsce, gdzie może być zorganizowany plac zabaw. Czy może go wyremontować i dostosować na potrzeby żłobka?

Czy trzeba zarejestrować żłobek

Firma, której większość pracowników stanowią kobiety, zakłada żłobek z wykorzystaniem środków z ZFŚS. Znalazła budynek, który spełnia wymagania sanitarne i lokalowe. Czy musi zgłosić w gminie założenie placówki?

Czy opiekun musi mieć kwalifikacje

Od stycznia 2012 r. przedsiębiorstwo chce otworzyć żłobek dla 40 dzieci pracowników. Właśnie rozpoczął się remont budynku, w którym będą przebywać maluchy, a firma chce już teraz skompletować kadrę kierowniczą żłobka oraz pracowników. Czy przepisy określają, jakie wykształcenie muszą mieć osoby, które będą pracować jako dyrektor i opiekunowie dziecięcy?

Czy żłobek musi mieć statut

Przedsiębiorstwo uzyskało decyzję o wpisaniu żłobka do gminnego rejestru tych placówek. Żłobek ma już dyrektora, a jego otwarcie jest planowane na początek września. Czy żłobek musi mieć nadany statut?

Czy firma otrzyma dotację z gminy

W firmie działa zakładowe przedszkole dla 30 dzieci. W tym samym budynku w lipcu otworzony zostanie dodatkowy żłobek dla 15 maluchów. Na każde dziecko przebywające w przedszkolu firma otrzymuje dotację z gminy. Czy otrzyma ją też na dzieci umieszczone w żłobku?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak firma może założyć żłobek dla dzieci pracowników
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania