Czy pracownik może żądać umowy na próbę

Dostałam interesującą propozycję pracy. Ponieważ zakres obowiązków znacznie wykracza poza to, co dotąd robiłam, chciałabym zawrzeć umowę na okres próbny. Czy mogę poprosić pracodawcę o taką umowę?

Czy okres próbny może trwać sześć miesięcy

Nowy pracodawca zaproponował mi zawarcie umowy na okres próbny na sześć miesięcy. Czy ma do tego prawo?

Czy kolejna umowa będzie na czas określony

Mój pracodawca twierdzi, że po umowie na okres próbny kolejna musi być zawarta na czas określony, a dopiero następna może być umową na czas nieokreślony. Czy ma rację?

Czy wypłata pensji może być pod warunkiem

Pracodawca zatrudnił mnie na miesięczny okres próbny. W umowie zapisano, że otrzymam zapłatę w wysokości 2500 zł pod warunkiem pomyślnego zakończenia próby. Czy taki zapis jest dopuszczalny?

Czy umowę można wypowiedzieć wcześniej

Pracuję na trzymiesięcznej umowie na okres próbny. Dostałem jednak znacznie atrakcyjniejszą ofertę, ale jej warunkiem jest natychmiastowe rozpoczęcie pracy w nowej firmie. Czy mogę wcześniej rozwiązać umowę na czas próbny?

Czy wypowiedzenie trzeba uzasadnić

Pracodawca wypowiedział umowę o pracę zawartą na trzymiesięczny okres próbny po upływie miesiąca od jej zawarcia. Uważam, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione, gdyż nie zdążyłem wykazać się na powierzonym stanowisku. Czy mogę kwestionować zasadność dokonanego wypowiedzenia?

Czy zawsze należy się świadectwo pracy

Pracodawca zawarł ze mną umowę na okres próbny od 1 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Próba przebiegła po jego myśli i w związku z tym zamierza zatrudnić mnie od 1 lutego na podstawie umowy na czas nieokreślony. Czy pracodawca musi wydać mi świadectwo pracy po zakończeniu próby?

Czy konieczne jest oświadczenie

Kończy się moja umowa na czas próbny. Nie jestem zainteresowany pracą na stałe w tej firmie. Czy muszę informować o tym pracodawcę, np. składając jakieś oświadczenie?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę na okres próbny.