Ubezpieczony od 1 maja 1976 r. do 28 lutego 1985 r. pracował jako rybak w Spółdzielni Rybołówstwa Morskiego. Do 1999 roku był zatrudniony u prywatnych armatorów. W 2008 roku złożył wniosek o przyznanie mu wcześniejszej emerytury na podstawie rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.). ZUS po sprawdzeniu świadectw pracy odmówił mu przyznania takiego świadczenia.
Zainteresowany odwołał się od negatywnej dla siebie decyzji. Sąd I instancji ustalił, że wnioskodawca łącznie posiada ponad 26 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 10 lat pracy w szczególnych warunkach. W rezultacie przyjął, że na podstawie art. 32 ust. 1 w związku z art. 46 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), ubezpieczony ma prawo do wcześniejszej emerytury.
ZUS zaskarżył wyrok. Sąd apelacyjny uznał, że sąd I instancji błędnie ocenił charakter wykonywanej przez ubezpieczonego pracy. Jego zdaniem nie można bowiem przyznać prawa do wcześniejszej emerytury bez ustalenia, czy zakres czynności został zaliczony do wykazu A czy B przywołanego rozporządzenia, bowiem w obu tych wykazach wymienione są prace rybaków. Różnica polega na tym, że w przypadku z załącznika A minimalny wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 60 lat, a minimalny okres pracy na morzu 10 lat. Natomiast w przypadku wykazu B mężczyzna może przejść na wcześniejszą emeryturę, mając 55 lat.
Ponieważ ubezpieczony nie mógł udowodnić 15 lat pracy, więc ubiegał się o świadczenie na podstawie prac wymienionych w wykazie B. Sąd apelacyjny uznał, że przy ustalaniu prawa do emerytury niezbędne jest wzięcie pod uwagę zarządzenia nr 24 ministra – kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej z 15 sierpnia 1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach w zakładach pracy resortu gospodarki morskiej. Tylko bowiem w ten sposób można ocenić, jaką pracę faktycznie wykonywał ubezpieczony. W efekcie tego sąd apelacyjny uznał, że rybak nie ma prawa do wcześniejszej emerytury.
Zainteresowany złożył do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. Po zbadaniu sprawy SN oddalił ją jako nieusprawiedliwioną. Zdaniem sędziów korzystanie z resortowych wykazów jest uzasadnione, gdy dany rodzaj pracy jest wymieniony w dwóch załącznikach.
sygn. akt II UK 356/10
Donald Nas Okradł............(2011-09-20 13:11) Zgłoś naruszenie 10
Pracownicy zakładów energetycznych którzy w dekadach rządów komunistycznych i postkomun lat 80 ,90 ,2000 byli zmuszani do pracy przy produkcji energii w soboty ,niedziele,święta i inne dni .
OdpowiedzZnaczna ilość takich pracowników ma przepracowane za te lata nawet po 1000dni w ponad-ustawowym czasie pracy ( tj. faktycznie nadpracowane 5 lat pracy licząc roczne dniówki robocze) w warunkach szczególnie szkodliwych i niebezpiecznych przy remoncie i eksploatacji bloków energetycznych . Takie to były wówczas czasy !!
Stwierdził ON ,że Ustawa dla takich osób musi być zmieniona gdyż nikt w przeszłości nie odprowadzał do ZUS-u za te osoby dodatkowych składek w związku z Ich przywilejem emerytalnym. Zaraz po tej wypowiedzi rozpoczął wyprzedaż państwowych zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków które od tych ludzi inkasował BUDŻET zamiast odprowadzać je jako składki do ZUS za tak zatrudnionych!!
Ustawa o pracownikach zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy została przez Niego już zmieniona -nowa - nie dość ,że nie uwzględniała Ona faktycznego czasu pracy tych pracowników zatrudnionych w przeszłości w zakładach energetycznych ale dokonano swoistego przemianowania stanowisk - zmieniono doktrynę zapisów USTAWY– (de/fakto ustawa znowelizowana zamieniła uprawnienia dla pracowników z osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy na osoby których błąd w pracy może zaszkodzić gospodarce lub środowisku naturalnemu. np. nastawniczowie bloków energetycznych czy decydenci !) Innym osobom faktycznie zatrudnianym w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach uprawnienia odebrano .Chyba tylko dlatego ,że w myśl nowej doktryny obecnych VIPów takich złych warunków się obecnie i z przeszłości nie wykazuje!!!
Obecnie Minister Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali jak jeszcze raz podkreślam w przeszłości nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!- Cóż to za społeczna sprawiedliwość?--cóż to za jaskrawe bezprawie!
Obecnie też wg nowej Ustawy firmy nawet nie chcą płacić składek na emerytury pomostowe wg obecnego brzmienia !!NOWA USTAWA o emeryturach pomostowych pomija wiele stanowisk pracy krzywdząc naprawdę zatrudnionych obecnie i w przeszłości w szkodliwych warunkach pracy -
Równocześnie ten sam POlityczny złodziej okradając tak zatrudnionych -okradając Ich wstecznie - a więc PO fakcie świadczenia przez Nich pracy ma czelność całemu społeczeństwu na odmianę wciskać ,że POlicji i wojsku nie można zmienić ustawy emerytalnej gdyż nie zmienia się reguł POdczas gry !!
To jest bezczelność tego POlitycznego chama i złodzieja! - a nikt nie umie się dowiedzieć co On sam tak naprawdę robi łza nim dostał się do Sejmu.
Jeżeli zważycie Państwo dodatkowo :
Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd Donalda Tuska zamierza z Nimi zrobić - ??? zamierza uruchomić krematoria?
zdesperowany(2015-02-15 13:42) Zgłoś naruszenie 00
poszukuję Uchwały nr 80/83 Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z dnia 30 czerwca 1983r.
Odpowiedz