Suchodolska: Dać, dać, dać, dać – czyli reformy według ludowców

autor: Mira Suchodolska18.11.2011, 06:00; Aktualizacja: 18.11.2011, 12:32

Minister Sawicki zablefował i z pokerową miną zażądał, aby rolnicy, którzy mają gospodarstwa mniejsze niż 15 ha, traktowani byli jako bezrobotni. I nie musieli odprowadzać – i tak już małej – składki na ubezpieczenie zdrowotne. Bo, dysponując spłachetkiem ziemi wielkości do 14,9999 ha, nie mają dochodów, a więc i środków do życia. Biedacy, reszta obywateli powinna się na nich złożyć jeszcze hojniej niż dziś.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (37)

  • emeryt(2011-11-20 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Należy też wprowadzić jeden system orzecznictwa.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-11-19 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    Już od dawna uważam, że cham to istota niezbadana i nigdy nie wiadomo czego się po nim spodziewać. Prawie każdy z tych pseudo rolników ma możliwość sprzedać swoje gospodarstwo, zakupić lokum w mieście i korzystać z przywilejów, których tak miastowym zazdrości. W przeciwnym kierunku to niemożliwe, ponieważ gotówka za sprzedaż mieszkania nie starczy na zakup gospodarstwa. Więc chamy, nie zapraszajcie nas na wieś, weźcie się do pracy.
    Jeżeli ktoś z Was, zapraszających nas na wieś zechce oddać swoje gospodarstwo za mieszkanie w mieście to jestem otwarty na jego propozycje.

    Odpowiedz
  • Wasyl(2011-11-18 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Sawicki ta zakazana morda do dymisji. Europa Zachodnia ledwo zipie z powodu kryzysu a ten człowiek bezczelnie żąda dalszych przywilejów. Trybunał Stanu dla tego delikwenta!

    Odpowiedz
  • MS(2011-11-18 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wasyl, Trybunał Stanu w Polsce nie działa. Zobacz, ile było pozwów i co się z nimi stało. To taka dynia z wyszczerzonymi ząbkami, która nawet dzieci nie straszy

    Odpowiedz
  • Jeszcze do Autorki.(2011-11-18 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Wybaczy mi łaskawa Pani,
    ... ale nadal trudno mi podzielić szczególnie formę i treść Pani argumentacji.
    Dziękuję za edukację mnie na temat: podatku rolnego od areału gruntów rolnych.Teraz już wiem,że to nie jest realnie płacony PODATEK od źródła dochodu na wsi, ...ale jakieś tam wirtualne UFO na wsi.Niech i tak będzie ...
    Przykro mi, ale forma i treść Pani argumentacji opadatkowania przypomina mi trochę" ..."młócenie zeszłorocznej słomy nowymi CEPAMI"... dla plew.
    A za "Tchórza" dziękuję ... Jakie to miłe dowartościowanie ... Czytelnika.

    Odpowiedz
  • Mira Suchodolska(2011-11-18 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Czytelniku. Weszłam tutaj, aby porozmawiać, i chętnie będę walczyła na argumenty. Z całą sympatią i szacunkiem, ale wkurza mnie, jeśli ktoś obraża mnie incognito. Nie jestem miastową panienką, wiele lat przeżyłam na wsi, którą kocham, i której będę bronić, tak samo, jak ludzi, którzy tam żyją i pracują. Jeśli Pan (z jakiegoś powodu mam wrażenie,że Pan, nie Pani) chce wymienić poglądy - zapraszam. Tutaj, albo na priv na FB. Pozdrawiam, MS

    Odpowiedz
  • Macie co chcecie!(2011-11-18 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    Jak glosowaliscie - tak macie!

    Przeciez wiadome bylo Ze PO tylko z PSLem bedzie w koalicje wchodzic.

    Jak ja sie ciesze, ze mnie juz od lat w tym kraju nie ma.
    Szkoda tylko, ze jak widze - nie ma juz do czego wracac.

    Lud ciemny, omamiony przez media kontrolowane przez cwanych i pazernych politykow obudzi sie z reka w nocniku jak mu braknie na chleb, leki i ogrzanie domu.

    Ale wtedy beda juz 'inni', ktorzy beda znowu obiecywac cuda i obwiniac za wszystkie zlo tych, co byli przed nimi.

    I tak karuzela sie kreci od ponad 20 lat.

    Odpowiedz
  • Do Pani Suchodolskiej(2011-11-18 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda Pani czasu i energii na dyskusje z tymi, ktorzy anonimowo, bezczelnie i bez zadnego wyrazu szacunku (i bez zadnej wiedzy!) pisza tak jakby pozjadali wszystkie rozumy.

    Ale taka juz chyba natura naszego narodu. Co drugi Polak jest przeciez ekspertem w kazdej dziedzinie!

    Artykul wysmienity.

    Odpowiedz
  • Do Piotra:(2011-11-19 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie z Toba.

    Przeciez rolnik, ktory ma troche ziemi, zawsze jakos przezyje.
    Moze na tej ziemi posadzic ziemniaki i inne warzywa, hodowac troszke bydla, kury, kaczki... I jakos tam przezyje.

    A czlowiek w malenkiej kawalerce w miescie, ktory nie ma nawet balkonu zeby na nim cokolwiek posiac, z czego ma zyc?

    Naprawde rece opadaja.

    I szkoda, ze Polacy tak wybieraja, a potem narzekaja, ze wybrali taki rzad 'bo taka czy inna partia to najmniejsze zlo'.

    Szkoda, ze Polacy nie interesuja sie polityka i programami partii a chlona tylko papke ktora wciskaja im media.

    Przeciez partii politycznych jest wiele. Nie tylko PiS, PO, PSL i SLD (no, i Palikot) byly na listach.

    Kto slyszal np. o Polskiej Partii Pracy?

    Wybierajcie, rodacy, w kolko tych samych, a bedziecie miec to, co wybierzecie.

    Mnie juz w tym kraju od lat nie ma i nie wybieram sie nad Wisle w ciagu najblizszych 20 lat, no jak widze - bedzie tylko gorzej.

    Jesli takie maja byc reformy, to naprawde bedzie wesolo...

    Tylko pamietajcie - Polska nie jest w Euro - i Europa nie bedzie tak skakac wokol nas jak narozrabiamy, jak skacze wokol Grecji i Wloch.

    Na co wy Polacy liczycie?

    Odpowiedz
  • Do Autorki(2011-11-18 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Błogosławieni, którzy nie mając nic mądrego do powiedzenia oszczędzają ...
    chociaż język.
    Brakuje mi jeszcze tylko hasła Autorki:
    "Bić KUŁAKÓW ..."

    Odpowiedz
  • L52(2011-11-19 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    To jest oburzające, emeryt jesli zaoszczedzi 1000 zł w skali roku i pozostawi to na koncie oszczędnościowym to musi odprowadzić haracz do skarbu państwa /19%/ od zysków kapitałowych . ROLNIK od dopłat nie musi bo to nie przychód a kwoty są pokażne -15 ha x 750 zł =11250 zł a cwaniaków /PSL/ którzy , umieli " dobrze" kupić ziemię po 0.20 zł /mkw. bez liku. Bądz tu zdrowy.

    Odpowiedz
  • mieszczuch ze wsi(2011-11-19 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do miastowych .Skoro na wsi tak dobrze to co robicie jeszcze w tych miastach.Do rozżalonej .Czy te krowy brata żyją powietrzem.Może policzysz mu rozchody a ni to ile ma za mleko.Prawie w całej Europie rolnicy dostają dopłaty i to niejednokrotnie większe niż nasi.W sumie naszych rolników mogło by nie być. Wszystko mamy z Chin to i jedzeni byśmy od nich sprowadzili.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2011-11-21 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Szwagier ma 15 ha szkółki drzew i krzewów.2 samochod osobowe zimą jeździ na narty w Tatry ,czasem Alpy.Niiedzielę spędza w w SPA kinie lub Aqaparku.
    Dzieci na studiach dostaja stypendium socjalne
    Bedzie płacił na ubezpieczenie 19 zł.Ja placę 500 zł miesiecznie ,muszę sam utrzymać dzieci na studiach,więc siedzę w domu.

    Odpowiedz
  • Pracująca(2011-11-21 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wasze wypowiedzi potwierdzają, że Premier Tusk osiągnie wszystko najprostszym sposobem czyli nastawiając mieszkańców miast na mieszkańców wsi, młodych ( często bez pracy) na starszych ( którzy też często nie mają pracy bo w starszym wieku są mniej efektywni ). Osiąga również korzyści dla siebie i swoich znajomych rozbudowując komórki rządowe kosztem najuboższej grupy w kraju czyli tych którzy pracują lub chcą pracować, albo bez pracy oczekują na wypracowaną emeryturę. Informacja, że chcą wydłużyć czas pracy kobiet do 67 lat, bo kobiety odchodzą na emeryturę w wieku 52 lat jest już nie aktualna, bo po pierwsze dłużej przeżyły osoby które urodziły się przed 1930 r ( pochodzą z selekcji naturalnej - przeżyły wówczas tylko najsilniejsze dzieci ) a obecnie umieralność w wieku przedemerytalnym jest wysoka ( ale o tym nikt nic nie mówi), po drugie od 2014 r kobiety najwcześniej na emeryturę przejdą w wieku 60 lat ( a wiec 52 lata - nie wiem skąd taki wiek bo obowiązuje do 2013 r 55 lat - to będzie przekłamana przeszłość ) I co mi odpowiecie?

    Odpowiedz
  • Sierioża Surojeżkin(2011-11-21 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Brawa dla autorki! Bardzo trafne spostrzeżenia. Nareszcie ktoś odważył się nazwać rzeczy po imieniu i napiętnować kuriozalne (lecz z uwagi na obecność psl w koalicji nienaruszalne) przywileje rolników, które są jawną kpiną z konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.

    Odpowiedz
  • Beta(2011-11-22 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przedsiębiorcą. Mieszczuchem. Pracuję ciężko. Nie mam urlopu i zwolnień lekarskich od 15 lat. Nikt mnie nie pyta czy moja firma przynosi dochody czy nie, mam płacić za siebie na NFZ 243 zł i już. Niby część z tego mogę potrącić z podatku w rozliczeniu rocznym? Niby tak. Ale co jak mam dochód zero ? Wtedy i potrącenie z podatku jest zero. Czyli w sumie składkę na NFZ płacę w całości z własnej kieszeni. Tak, oczywiście, mogę zamknąć firmę, jak jest taka nierentowna. I pewnie to niebawem zrobię - ja i 5 moich pracowników pójdziemy na zasiłek. Państwo straci sporo podatku VAT, którego wpłacam ok 10.000 zł/ mc, pomimo nierentownej działalności, a ZUS i NFZ stracą ponad 4000 zł/mc składek od 6 osób. A może zostanę rolnikiem?

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-11-22 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidować KRUS i ZUS . firmy te potrzebne są budżetówce i biurwokracji.człowiek pracujący fizycznie nie ma szans dożyć do emerytury. a jak dożyje i uda mu się wypracować emeryturę to i tak przy obecnej sytuacji na rynku pracy będą to grosze. większość społeczeństwa pracuje za minimalną stawkę i to po 10 godz. dziennie teraz jest w modzie praca na próbę, popracujesz tydziń za darmo i kop w dupę. wiecie czemu chcą wprowadzić kartępodatkową rolnikom? chcą zniszczyć małe rodzinne gospodarstwa. będą je przejmowaćza zadłużenia podatkowe i tworzyć latyfundia ziemskie- lubią mieć parobków, oj lubią. dzięki biórwokracji, zbankrutowała Grecja. pada Hiszpania i Włochy. każdy rząd który rozbudowuje biórwokrację kupuje w ten sposób głosy wyborców.

    Odpowiedz
  • Mira Suchodolska(2011-11-18 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bić i nie kułaków. Opodatkować i oskładkować sprawiedliwie, tak jak resztę społeczeństwa. I błogosławieni, którzy mają na tyle odwagi, żeby się podpisywać pod tym, co piszą. Tchórz zawsze działa pod przykrytą przyłbicą. Człowiek odważny przyjmuje ciosy na własną klatę

    Odpowiedz
  • Mira Suchodolska(2011-11-18 17:13) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałam jeszcze dodać, że duża część chłopskich majątków to ziemia, która przypadła im nie z ojcowizny, nie dlatego, że ją kupili, ale z dobrodziejstwa reformy rolnej po II wojnie światowej. I znam przypadki, kiedy taki "rolnik" wyprzedaje ziemię miastowym, zostawia sobie spłachetek, żeby tylko zachować rolnicze przywileje, i żyją wygodnym życiem rentierów. Nie płacąc składek zdrowotnych ani podatku. Tak, to margines, ale wcale nie tak wąski, jakby się wydawało. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • roga-leśny(2011-11-20 16:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do Okonia.
    Jak rolnicy bedą pracować po 40 godzin tygodniowo to wyzdycha im bydło , trzodo chlewna , kury i wszelkie istoty żywe. Jak zapłacimy im za wszystkie godziny nadliczbowe tak jak w pozostałych zatrudnieniach to jako państwo pójdziemy z przysłowiowymi " torbami". Proszę to dobrze policzyć , robocizna pary rolników ( małżenstwo) tak licząc to ponad 300000 zł. rocznie !
    Pozdrawiam i życze rychłego przebranżowienia się !

    Odpowiedz