Mariusz Staniszewski: To nie jest kraj dla wykształconych ludzi

autor: Mariusz Staniszewski18.02.2011, 03:00

Gdy polski chemik prof. Krzysztof Matyjaszewski otrzymuje Nagrodę Wolfa, która może mu otworzyć drogę do Nobla, studenci protestują przeciwko wprowadzaniu opłaty za drugi kierunek studiów. Pewnie nie są świadomi, że nawet dwa fakultety nie gwarantują im pracy, bo liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem rośnie z roku na rok.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • TYLKO MATURZYSTA(2011-02-19 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Polska nie będzie na pewno krajem dla ludzi wykształconych, bo tych ignorowano ciągle.TERAZ SETKI TYSIĘCY NIBY WYKSZTAŁCONYC "ŻAB" PO RÓZNEJ MAŚCI LICENCJATACH PCHA SIĘ DO "KOWALA' GDY KUJĄ KONIE.ONI ZA POMOCĄ ŁOKCI,PIĘŚCI PRĄ DO PRZODU A ICH PO-ZIOM INTELEKTUALNY ZUPEŁNIE NIE DRGNĄŁ PO SKONCZENIU ZA FORSĘ I LISTĘ OBECNOŚCI TYCH NIBY STUDIÓW WYŻSZYCH.WIĘC CHYLĘ CZOŁO DLA LUDZI PO "PRAWDZIWYCH" STUDIACH, A NUWORYSZE NIECH JADĄ DO IRLANDII,LUB ANGLII-TAM SĄ DLA NICH RAJE PRZY ZMYWAKACH...

    Odpowiedz
  • kostia(2011-02-19 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt niezliczonej ilości absolwentów dziwnych, pozostawiajacych wiele do życzenia uczelni, to owszem, mamy wielu "wykształconych" bezrobotnych. Poziom nauczania na wielu uczelniach jest naprawdę porażający. Oceny za frekwencję, to w wielu prywatnych uczelniach standard. Bo one funkcjonują dzięki czesnemu, a źródła finansowania się nie odcina. Stąd też wykładowcy przymykają oko na poziom, bo sami chcą pracować (czytaj inaczej wylecą). I tak to błedne koło wyglada. Coś wiem o rekrutacji i widzę jaki poziom prezentują niektórzy kandydaci. Mają problem z prostymi odpowiedziami na proste pytania z dziedziny, którą kończyli. Smutne.

    Odpowiedz
  • Pytam, gdzie jest Polska(2011-02-18 04:49) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce, po upadku komunizmu, za przyzwoleniem elit intelektualnych, wdrozono strategie rozwoju dla kraju neokolonialnego.
    Ja , jako szary obywatel, moge tylko podpisac sie pod pogladami i wnioskami Autora artykulu.
    Poprzez oplaty za ogrzewanie mieszkania wspieram Francuzow, poprzez konto w banku wspomagam Wlochow, poprzez dokonywanie podstawowych zakupow wzmacniam Niemcow,
    poprzez OFE przyczyniam sie do coraz wiekszych zyskow Holendrow.
    Pytam, gdzie jest Polska?

    Odpowiedz
  • Pan mówi o wykształconych czy wykształciuchach?(2011-02-18 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    wykształciuchy właśnie Rządzą tym krajem i termin ZŁODZIEJSTWO zamienili na REFORMY.

    Cuda na Oszustwo ,Przyzwoitość na bezczelność ,nieróbstwo swoje na okradanie długoletnio zatrudnionych (szczególnie jest to smutne gdyż okradli długoletniozatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy obiecując im rekompensaty do emerytury ale POd warunkiem że dożyją do emerytur).

    Odpowiedz
  • taki kraj(2011-02-18 04:46) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce tworzy się sztuczne bariery mające zniechęcić i zniszczyć entuzjazm młodych ludzi. Popatrzcie na korporacje prawnicze. Organizacje, które służą tylko własnym interesem. Organizacje, które mają chronić niewspółmiernie wysoki dochód ich członków, kosztem setek tysięcie absolwentów wyższych studiów prawniczych. Tracie na tym społeczeństwo, bo monopol podwyższa koszty bez ekonomicznego uzasadnienia, tracą młodzi ludzie, których się niszczy na początku drogi zyciowej. Niszczy się dynamikę i energię pokazując, że w tym kraju najważniejsze są plecy i kasa, bez tego kariery się nie zrobi.
    A nad wszystkim czuwa rzekomo LIBERALNY rząd, który ma gdzieś wolną konkurencję, a liberalne frazesy puszcza z okazji wyborów, po to żeby za chwilę o nich zapomnieć. Bo liczy się kolesiostwo i ochrona interesów przy żłobie.

    Odpowiedz
  • wjw(2011-02-18 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    To jest kraj dla takich ciemniaków jacy rządzili w PRL.

    Odpowiedz
  • NN(2011-02-18 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    Smutne, ale prawdziwe :( Mamy masę ludzi po wyższych studiach, ale ich wiedzy albo się nie wykorzystuje, albo konkretne osoby z dyplomem takiej wiedzy nie mają. No ale nieważne, bo papier przecież jest ...

    Odpowiedz
  • Kalina(2011-02-18 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę nie mylić posiadania dyplomów z wykształceniem. Powszechnie wiadomo, że w setkach szkół prywatnych dyplomy są zwyczajnie sprzedawane, a o poziom wiedzy nikt nie pyta.

    Odpowiedz
  • zUSA(2011-02-18 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciez jedyny sluszny premier, jedynej slusznej parti szyczyci sie "inwestycjami" gdy w blaszanej budzie otwiera sie skladalnie PCetow, po paru latach (czytaj jak wygasna pomoce od panstwa i okres ochronny) zrecznie sie ta firme sprzedaje nie zaplaciwszy zadnego podatku... W miedzyczasie zamyka sie rodzime fabryki, bo po co ma tu byc cokolwiek? Dziwie sie szczerze ze w Polsce jeszcze nie bylo rewolucji, takiej jak w Egipcie.

    Odpowiedz
  • ZENek(2011-02-18 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Bo znaczna część tych "studiów" służy głównie nauczającym a nie studiującym
    /nauczanym/

    Odpowiedz
  • Iza(2011-02-19 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Autor artykułu ma racje . Tak dokladnie robiono z duzymi zakladami wspolpracujacymi np. z uczelniami, ktorych wspolpraca wychodzila wszystkim na dobre, zamknieto je "bo sie nie oplaca albo trzeba do nich doplacac" a ja wciaz pytam jak ten obecny rzad to wyliczyl. Zostal mistrzem w manipulowaniu opinia spoleczenstwa i oglupianiem ludzi bo uwierzyli w ich racje nie wiedzac , ze podcinaja galaz na ktorej sami siedza. Wszystkie sasiednie kraje zrobily wszystko by NAPRAWDE ZADBAC O OBYWATELI i nie napuszczali ich na siebie.
    Dopoki ten rzad bedzie przekonany o swej nieomylnosci i popierany przez spora grupe Polakow nie ma co liczyc, ze zmieni sie cos na lepsze. Dywagacje o lepszej przyszlosci sa bez sensu bo zwlaniaja kierujacych krajem z odpowiedzialnosci. Powinno byc lepsze dzis to lepsze jutro.

    Odpowiedz
  • YOSSARIAN(2011-02-20 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    NIE - TO NIE JEST KRAJ DLA LUDZI WYKSZTAŁCONYCH ! WYSTARCZY SIĘ PRZyjrzeć (lecz fachowo, o ile zechce może to zrobić tylko NIK, mam powody przypuszczać, że nie zechce! ), JAK W GRUDNIU 2010 roku PRZEPROWADZONO rzekome 'WARTOŚCIOWANIE " W SŁUŻBIE CELNEJ CELNIKÓW - w całym kraju, w każdej izbie celnej. Odsyłam na www.celnicy.pl

    Odpowiedz
  • blondynka-landrynka(2011-02-27 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    Od wielu lat pracuję w "nauce". Kiedy zaczynałam, miałam marzenia, chciałam całkowicie się tej pasji oddać. Teraz widzę, jaka byłam naiwna! Moje sukcesy są nagminnie deprecjonowane przez osoby z wyższymi stopniami naukowymi. No bo jak to "młody" może być mądrzejszy od "starszego" (sic!)? To takie deprymujące, pracować z osobami nie będącymi dla nas autorytetami naukowymi, którzy jednak pełnią kluczowe funkcje i decydują np. o przyznawaniu funduszy na badania. Nie dziwię się, że wiele osób ucieka z Polski. W dodatku ta żenująca pani Minister (Ministerstwa "Nieuctwa")! Oczywiście polityka miłości wspiera uczelnie prywatne poprzez rzucanie kłód państwowym instytucjom naukowym. Śmierć przez zagłodzenie...Mój znajomy wykładał na uczelni prywatnej: otrzymał reprymendę za nienoszenie koszuli i krawata, na co skarżyli się "studenci" owej uczelni...tak, tak, wygląd jest w cenie-nie IQ! Vivat scientia Polonica!

    Odpowiedz