statystyki

Michalak: Ośrodki adopcyjne stosują różne procedury. To niedopuszczalne

autor: Michalina Topolewska30.11.2016, 07:37; Aktualizacja: 30.11.2016, 09:07
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Co należy zmienić w zakresie adopcji?źródło: ShutterStock

Opracowane standardy kompleksowo porządkują proces prowadzący do przysposobienia dziecka. Proponuję też konkretne zmiany w przepisach, które pomogą je wdrożyć - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Powołał pan specjalny zespół ds. przygotowania standardów dla ośrodków adopcyjnych. Dlaczego? Czyżby ustawa o wspieraniu rodziny niewystarczająco regulowała te kwestie?

Potrzeba stworzenia takich standardów wynikała z doświadczeń związanych z przeprowadzanymi przez pracowników biura kontrolami, a także sygnałów, które do nas wpływały ze środowiska oraz samych ośrodków adopcyjnych. Ich analiza pokazała nam, że w poszczególnych województwach istnieje różna praktyka prowadzenia dziecka do adopcji i rodziców do tego dziecka, podczas gdy zasady powinny być wszędzie takie same. W ten sposób powstał pomysł stworzenia zespołu, który opracowałby takie minimalne, jednolite standardy, dające gwarancje dobrego doboru rodziców do dziecka i jego potrzeb. Jednocześnie zależało nam, aby nie prowadziły one do wydłużenia lub nadmiernego skomplikowania procedur adopcyjnych. Zespół zaczął pracę w lutym, a w jego skład weszli przedstawiciele ośrodków adopcyjnych, organizacji pozarządowych, w tym Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co konkretnie zawierają standardy?

Opracowanie składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy ogólnych zasad pracy ośrodków i ich celem jest uporządkowanie całej procedury. Pokazują etap po etapie, jak powinna wyglądać np. ścieżka kwalifikacji dziecka do adopcji, poszukiwania rodziców, ich pierwszych wspólnych kontaktów, pomocy ośrodka w przygotowaniu dokumentów do sądu oraz jakie wsparcie należy się rodzinie po zakończeniu formalności. Przy czym standardy kładą szczególny nacisk na wysłuchanie dziecka, które ma prawo wyrazić swoje zdanie co do adopcji, na poszanowanie jego prywatności oraz kwalifikacje dla kandydatów na rodziców adopcyjnych, zwłaszcza że nie są one określone w przepisach. Obligują też ośrodki adopcyjne do prowadzenia określonych dokumentów ewidencyjnych, które pozwolą lepiej skontrolować jakość procedur adopcyjnych ośrodka.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane