45 tys pracowników ZUS otrzyma nagrodę w wysokości tysiąca złotych. "Prezes ZUS wygospodarowała w ramach budżetu Zakładu dodatkowe środki, by nagrodzić ciężką pracę personelu" - tłumaczy rzecznik prasowy tej instytucji Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz, pytany przez portal tvn24bis.pl o powody przyznania nagród, odpowiada, że "pracownicy ZUS są grupą o jednych z najniższych zarobkach w kraju". - Średnia pensja w Zakładzie jest niższa od średniej pensji w kraju o kilkaset złotych. Obowiązków z roku na rok przybywa, a budżet Zakładu na wynagrodzenia, praktycznie się nie zmienia - zwraca uwagę Andrusiewicz.

Kwota 45 mln zł, która zostanie wydana na nagrody nie zwiększa budżetu ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia przez prezydenta Ignacego Mościckiego równo 82 lata temu, 24 października 1934 r. Stąd też to właśnie 24 października funkcjonuje w kalendarzu jako "Dzień Pracownika ZUS". Z tej okazji w centrali Zakładu, zasłużonym swoją pracą, pracownikom ZUS, przyznano specjalne odznaczenia. Na uroczystości byli wysocy przedstawiciele ministerstw: rodziny pracy i polityki społecznej, zdrowia oraz spraw zagranicznych.