Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) powiedział, że podziela stwierdzenie Lecha Kaczyńskiego, iż zdrowie człowieka i jego zagrożone życie nie może być towarem.

W ten sposób odniósł się do zawetowania przez prezydenta trzech z sześciu ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawy wprowadzającą reformę służby zdrowia. Ustawy te miały być podstawą rządowej reformy systemu ochrony zdrowia.

Uzasadniając swą decyzję prezydent powiedział m.in., że "nie dopuści do prywatyzacji służby zdrowia".

"Prezydent zawetował ustawy zgodnie z oczekiwaniami, tak jak wielokrotnie zapowiadał, że jest absolutnym przeciwnikiem komercjalizacji i prywatyzacji zwłaszcza szpitali" - powiedział PAP Piecha.

W jego ocenie trzeba przystąpić do nowej pracy nad reformą służby zdrowia i "nie zaklinać rzeczywistości mówiąc i strasząc Polaków, że wszyscy teraz będą leżeć na ulicach - bo system i prawo dalej funkcjonuje".

Rząd PO-PSL powinien teraz doprowadzić do jak najszybszego głosowania nad wetem prezydenta w Sejmie, żeby "była jasna sytuacja"

"Zgadzamy się, że trzeba to prawo ulepszać, ale nie w atmosferze narzucania własnych rozwiązań, jaka miała miejsce przez ostatni rok, lecz w atmosferze dialogu i próby uzgadniania stanowisk" - podkreślił poseł PiS.

W jego opinii, rząd PO-PSL powinien teraz doprowadzić do jak najszybszego głosowania nad wetem prezydenta w Sejmie, żeby "była jasna sytuacja".

Następnie - zdaniem Piechy - należy przystąpić do prac nad nowelizacją starej ustawy (o ZOZ-ach - PAP), która - w jego ocenie - powinna gwarantować własność polskich szpitali państwu i zapobiegać zadłużeniom placówek służby zdrowia.