"Uważamy, że jest to dobry kierunek, dobre rozwiązania, które przyczynią się do uspokojenia atmosfery i wprowadzenia dobrych rozwiązań dla nauczycieli" - mówił Olejniczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Fedak zapowiedziała, że w Sejmie zostanie zaproponowany projekt "przejściowych" emerytur dla nauczycieli. Emerytura taka pobierana byłaby przez pięć lat z okresem dojścia do wieku ustawowego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Minister Fedak przemieniła słowa premiera Tuska w ustawę"

Zdaniem polityka SLD, minister Fedak "przemieniła słowa premiera Tuska w ustawę".

Olejniczak pytany był czy propozycje minister pracy wpłyną na zmianę stanowiska jego klubu wobec rządowej ustawy o emeryturach pomostowych i czy Lewica będzie skłonna zagłosować za odrzuceniem ewentualnego weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec tej ustawy. "Nie można tych dwóch tematów absolutnie wiązać" - odpowiedział szef klubu Lewicy.

Jak dodał, jeżeli ustawa proponowana przez minister Fedak "zostanie przyjęta, będziemy zadowoleni, że problem nauczycieli zostanie rozwiązany".

Mówiąc o ustawie dotyczącej "pomostówek", polityk SLD zwrócił uwagę, że "prezydent już wyraźnie mówi, że pewnie tej ustawy nie zawetuje, więc nie ma co "gdybać".

"Propozycja minister Fedak odpowiada podstawowym interesom środowiska nauczycielskiego"

Szef ZNP Sławomir Broniarz ocenił z kolei, że propozycja minister Fedak odpowiada podstawowym interesom środowiska nauczycielskiego. Wyraził także nadzieję, że inicjatywę tę poprze PSL i "posłowie, którzy od wielu tygodni opowiadają się za znalezieniem rozwiązań emerytalnych dla środowiska nauczycielskiego".

"Apeluję do parlamentarzystów o jak najrychlejsze rozpoczęcie prac nad tym projektem" - dodał Broniarz.

Wczoraj posłowie Lewicy złożyli projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który umożliwiałby wyjście z zawodu nauczycielom, gdy ukończyli 55 lat, mają 30-letni staż i przez co najmniej 20 lat ich praca była bezpośrednio związana z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży.