TK: inna jest sytuacja osób, które występują o ustalenie emerytury, a inna - o przeliczenie

18.11.2008, 14:58; Aktualizacja: 18.11.2008, 15:04

Za zgodny z konstytucją Trybunał uznał przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS, różnicujący sytuację osób, które występują o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego i takich, które występują o ustalenie takiego świadczenia.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • 2009(2008-11-18 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    mam nabyte prawo przejścia na wcześniejszą emeryture jeszcze w tym roku, jednak wolalbym nadal pracować. problem stanowi to, że sposób nalicznia kwoty emerytury od 2009 będzie się zmieniał i to w sposob niekorzystny dla mnie. Czy ktos wie czy jest szansa aby ci którzy nabyli prawo jeszcze w tym roku mieli w następnych latach ustalaną emeryturę po staremu m.in. 10 kolejnych lat wybranych do obliczenia podstawy wymiaru emerytury? proszę o rzeczowe informacje.

    Odpowiedz
  • odp;(2008-11-18 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    przechoc człowieku na te emeryture i zwolnij miejsce młodym żeby oni mogli wypracowac sobie emeryturkę. pozwulcie młodym pracować !!!

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-11-18 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    Takie absurdy tylko w Tuskolandii! Im dłużej pracujesz, tym niższa emerytura!

    Odpowiedz
  • Czytający(2008-11-18 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dla Pani /1/. Proszę nauczyć się czytać przepisy,

    Odpowiedz
  • wujek dobra rada(2008-11-19 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    do 1. chcesz rzeczowych informacji do idź do prawnika a nie wyłudzaj porady na forach, jak jesteś głodna to też na forum pytasz czy ktoś nie mógłby ci bułki odstapić za darmo, porada kosztuje 50 złotych, jak na tak ważna decyzję to chyba nie dużo co?

    Odpowiedz
  • ciocia dobra rada(2008-11-21 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do wujka, trochę kultury prawniku. Po to są fora, aby wymieniać poglądy, pomóc, podpowiedzieć. Jeśli wiesz, to proszę odpowiedz. A jeśli nie, to fora ze dwora i daleko od fora. Ale mi się zrymowało...?

    Odpowiedz
  • emerytura(2008-11-24 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Dla korzystniejszego wyliczenia "starej" emerytury trzeba spełnić warunki do jej przyznania - najpóżniej do 31.12.2008r.
    Natomiast wystąpienie z wnioskiem do ZUS o jej przyznanie może nastąpić w latach póżniejszych .np w rok 2010, 2011 itd . Będzie liczona wg obecnie obowiązujących zasad.
    Jeśli chodzi o wyliczoną już ,ale zawieszoną emeryturę , którą chcemy w latach nastepnych przeliczyć wg starych zasad, Zus nie chce potwierdzić takich mozliwości , choć wg artykułów z GP jest oczywiste ,że tak.
    Na wszelki wypadek nie występuj z papierami do ZUs , bo kwota bazowa
    z każdym rokiem bardzo szybko rośnie co podnosi ewentualna emerturę.

    Odpowiedz
  • Lucjan Dzieciątkowski(2008-12-11 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wielcy uczeni prawnicy. Wreszcie naprawcie przepisy zawarte w Atr. 4 i 5,
    Ustawy z dnia 17.12. 1998 r. o emeryturach i rentac z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz 353 z pó xniejszymi zmianami.
    ZUS zaliczył mi 45 lat pracy, ale na emeryturę wysłali mnie kiedy miałem 63 lata,w 1997r. w ramach zwolnień grupowych ( w zakładzie pracowało ponad 2500 osób). Wysokość pieniędzy liczą od kwoty bazowej z 1998 r. co czyni
    mnejszą emeryturę o ok 60 %. Abym otrzymał pełna emeryturę, żadają abym jeszcze przepracował minimum 30 miesiięcy. PYTANIE. Czy w Polsce jest zamało 45 lat pracy aby otrzymywać pełne świadczenie emerytalne ? Przecież w okresie 45 lat pracy, z moich zarobków zostało odprowadzone do ZUS około 2miliony złotych. Ten przepis nie powinien dotyczyć osób, którzy przepracowali więcej niż 35 lat. Mam 73 lata, ale może ktoś mnie zatrudni aby spełnić wymogi "chorej" ustawy.

    Odpowiedz
  • Lucjan Dzieciątkowski(2008-12-11 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    DOTYCZY wypowiedzi 8: Lucjan Dzieciątkowski
    Ma być - w Art. 53. ust. 4 i 5. przepraszam. Komputer przekłamał

    Odpowiedz