statystyki

ZUS: Przedsiębiorstwo nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne od noclegów

autor: Bożena Wiktorowska27.06.2016, 07:17; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:29

Firma nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne od świadczeń w naturze w postaci noclegów dla pracowników delegowanych do krajów UE. Tak uznał ZUS, odpowiadając na indywidualną interpretację.

Pytającym była firma budowlana prowadząca działalność m.in. na terenie Niemiec i Francji. Jej pracownicy na czas delegowania do pracy za granicą otrzymują aneksy do umów o pracę. Na tej podstawie zmianie ulega nie tylko miejsce wykonywania czynności służbowych, ale także wynagrodzenie (jest ustalane zgodnie z przepisami kraju przejściowego wykonywania zatrudnienia). Przy czym w zakładowym regulaminie jest zapis stanowiący o zagwarantowaniu delegowanym zakwaterowania w czasie wykonywania pracy za granicą. W zależności od realizowanego kontraktu koszty zakwaterowania podwładnych ponosi spółka z Polski lub zagraniczny kontrahent. W tym drugim przypadku polski pracodawca nawet nie wie, jakie są faktyczne koszty noclegów.

Zdaniem spółki nie ma ona obowiązku odprowadzania daniny na rzecz ZUS od udzielonych świadczeń w naturze. Zgodnie bowiem z art. 18 ust 1 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników (art. 6 ust. 1) stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Z tej grupy – jak podkreśliła firma – są wyłączone przychody wymienione w rozporządzeniu par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2236). Do oskładkowanych dochodów nie są też zaliczane wynagrodzenia chorobowe oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Firma powołała się też na orzeczenie NSA (wyrok z 19 września 2014 r., sygn. akt II FSK 2280/12). Sędziowie uznali wówczas, że udostępnienie miejsc noclegowych leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspakajają w inny sposób w innym miejscu. I gdyby nie konieczność wykonywania swoich obowiązków służbowych, nie mieliby powodów płacenia za noclegi.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane