Rząd pracuje nad zmianą zasad dotyczących zwolnień lekarskich. Premier zapowiedział, że koszty zasiłku chorobowego w całości poniesie ZUS. Ma to odciążyć przedsiębiorców. Czy nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich rzeczywiście nastąpią? Kiedy zmiany zasad wypłacania zasiłków chorobowych wejdą w życie? I czy rzeczywiście pracodawcy odetchną?

Premier Tusk: "Ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie"

Na początku roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rząd pracuje nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego. Jego koszty, zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska, miałby, już od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy, ponosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zatem za zwolnienie lekarskie, czyli popularne "L4" nie płaciłby pracodawca, a wyłącznie ZUS.

"W tej chwili ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego, czyli tych 80proc. wtedy, kiedy pracownik jest na chorobowym, spada na przedsiębiorczynię lub przedsiębiorcę do 33 dni w skali roku. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie i będziemy szukali takiego rozwiązania – od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przestawimy – tak, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady" – obiecał na początku stycznia szef polskiego rządu.

Nowe zasady zwolnień lekarskich – czy pracodawcy odetchną?

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie rozwiązaniami za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim, który nie przekracza 33 dni, płaci pracodawca. Dopiero po upływie tego okresu obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. W przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci chorobowe jedynie do 14 dni. Proponowane przez rząd rozwiązanie całkowicie zwolni pracodawców z tego obowiązku. Zdaniem prezesa polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych, to korzystne rozwiązanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Pomysł, aby to ZUS wypłacał wynagrodzenie za L4 od pierwszego dnia nieobecności pracownika w zakładzie pracy, może być korzystny dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które odczują uwolnienie kosztu w postaci wynagrodzenia pojedynczego pracownika. Przy sektorze MŚP warto dodatkowo rozważyć wprowadzenie możliwości zlecania kontroli zwolnień chorobowych w podmiotach zatrudniających poniżej 21 osób. Obecnie obowiązujące przepisy tego nie zapewniają. Absencja chorobowa dezorganizuje pracę w małych przedsiębiorstwach – mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio i ekspert rynku pracy.

Ekspert zauważa jednak, że takie rozwiązanie nie likwiduje problemów dużych zakładów produkcyjnych.

Jeżeli weźmiemy pod lupę duże zakłady produkcyjne, to przedsiębiorstwom zależy przede wszystkim, aby zwolnień wśród pracowników było jak najmniej. Każdorazowo firmy te tracą bowiem wielokrotności wynagrodzenia na niezrealizowanej przez pracowników produkcji. Przepis ten w żadnym stopniu nie rozwiązuje zatem problemów zakładów produkcyjnych zatrudniających np. ponad 100 pracowników – uważa prezes Mikołaj Zając.

Zmiany w L4 – od kiedy będą obowiązywać?

W cytowanej wyżej wypowiedzi premier Donald Tusk wskazuje termin wejścia w życie nowych regulacji związanych z L4. Zatem zmiana przepisów, zgodnie z którymi zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika miałby być wypłacany przez ZUS, ma nastąpić "od przyszłego roku". Oznacza to, że nowe zasady w zakresie zwolnień lekarskich mogą zacząć obowiązywać od 2025 r.