statystyki

Zdrowie: Wyceny w kardiologii pozostają sporne

autor: Aleksandra Kurowska16.05.2016, 07:37; Aktualizacja: 16.05.2016, 13:25

Lekarze zajmujący się osobami m.in. po zawale wieszczą zapaść opieki nad chorymi, jeśli wejdą w życie nowe taryfy NFZ. A wiceminister zdrowia mówi o kolosalnych zyskach prywatnych placówek

Projekt obniżki wycen najlepiej opłacanych świadczeń, głównie w kardiochirurgii i endoprotezoplastyce, jaki opublikowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wywołał wielką burzę. Gdy jako pierwszy opisywał go DGP, niewiele placówek medycznych znało te propozycje. Termin konsultacji minął tydzień temu, ale kampania przeciwko zmianom nasiliła się dopiero kilka dni później. I oczywiście obydwie strony powołują się na dobro pacjentów.

Zmiany są faktycznie znaczące: sięgają 30–60 proc. Agencja powołuje się jednak na to, że wyceny skonstruowała na podstawie danych przekazywanych przez same szpitale.

– Zaproponowane w projekcie stawki w rażący sposób odbiegają od rzeczywistych kosztów wykonywania tych procedur – ripostuje prof. Jacek Legutko z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

A jakie powinny być? Tego wprost nikt ze świadczeniodawców nie mówi. O tym, że obecne dawały ponadprzeciętne zyski, wiadomo było od dawna. Profesorowie innych specjalizacji żartowali nawet publicznie, że są miejsca w Polsce, w których strach zasnąć na ławce, bo człowiek obudzi się ze stentami. Z kolei resort zdrowia zwracał uwagę, że choć zawałów serca jest mniej więcej tyle samo, to liczba realizowanych procedur inwazyjnych, tych najlepiej wycenianych, szybko rosła, podobnie jak liczba ich wykonawców. A zysk z roku na rok rósł dodatkowo m.in. ze względu na obniżki cen np. stentów. Dekadę temu kosztowały one 10–12 tys. zł, obecnie tylko 1–1,5 tys. zł.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane