statystyki

Zdrowie: Wyceny w kardiologii pozostają sporne

autor: Aleksandra Kurowska16.05.2016, 07:37; Aktualizacja: 16.05.2016, 13:25

Lekarze zajmujący się osobami m.in. po zawale wieszczą zapaść opieki nad chorymi, jeśli wejdą w życie nowe taryfy NFZ. A wiceminister zdrowia mówi o kolosalnych zyskach prywatnych placówek

Projekt obniżki wycen najlepiej opłacanych świadczeń, głównie w kardiochirurgii i endoprotezoplastyce, jaki opublikowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wywołał wielką burzę. Gdy jako pierwszy opisywał go DGP, niewiele placówek medycznych znało te propozycje. Termin konsultacji minął tydzień temu, ale kampania przeciwko zmianom nasiliła się dopiero kilka dni później. I oczywiście obydwie strony powołują się na dobro pacjentów.

Zmiany są faktycznie znaczące: sięgają 30–60 proc. Agencja powołuje się jednak na to, że wyceny skonstruowała na podstawie danych przekazywanych przez same szpitale.

– Zaproponowane w projekcie stawki w rażący sposób odbiegają od rzeczywistych kosztów wykonywania tych procedur – ripostuje prof. Jacek Legutko z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

A jakie powinny być? Tego wprost nikt ze świadczeniodawców nie mówi. O tym, że obecne dawały ponadprzeciętne zyski, wiadomo było od dawna. Profesorowie innych specjalizacji żartowali nawet publicznie, że są miejsca w Polsce, w których strach zasnąć na ławce, bo człowiek obudzi się ze stentami. Z kolei resort zdrowia zwracał uwagę, że choć zawałów serca jest mniej więcej tyle samo, to liczba realizowanych procedur inwazyjnych, tych najlepiej wycenianych, szybko rosła, podobnie jak liczba ich wykonawców. A zysk z roku na rok rósł dodatkowo m.in. ze względu na obniżki cen np. stentów. Dekadę temu kosztowały one 10–12 tys. zł, obecnie tylko 1–1,5 tys. zł.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane