Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje rodzicom dziecka. Jak mogą je uzyskać? Ile pieniędzy w tym czasie im przysługuje? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Rodzice, których dziecko zachoruje, mogą skorzystać ze specjalnego zwolnienia lekarskiego „na dziecko”. Po skorzystaniu z tego przywileju, dorosły, zyskuje dni wolne, które musi przeznaczyć na zajmowanie się chorym potomkiem.

Jak uzyskać zwolnienie na dziecko? Kto może z niego korzystać?

Zwolnienie na chore dziecko przysługuje matce lub ojcu. Nie mogą oni skorzystać z tego prawa jednocześnie. Takowe zwolnienie może być wystawione na dziecko własne, adoptowane, ale również na dziecko współmałżonka/małżonki.

W takim wypadku rodzic ma prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego. Aby to zrobić, musi być objęty w tym czasie ubezpieczeniem chorobowym.

Żeby uzyskać L4 na dziecko, rodzic musi udać się do lekarza. Jednak, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, musi spełnić konkretne warunki:

  • podlegać pod ubezpieczenie chorobowe,
  • w gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która mogłaby przejąć opiekę nad chorym dzieckiem.

Jak uzyskać zasiłek na chore dziecko?

Aby otrzymać zasiłek na chore dziecko, ubezpieczony rodzic powinien przekazać do ZUS lub też złożyć u swojego pracodawcy wniosek Z-15a, gdzie wskazuje:

  • okres, w którym chce ubiegać się o zasiłek,
  • dane dziecka, które zachorowało,
  • oświadczenia: czy są inni członkowie rodziny, którzy mogliby sprawować opiekę oraz czy osoba składająca wniosek pracuje w systemie zmianowym,
  • dane drugiego rodzica.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Wniosek ten należy złożyć u swojego płatnika, w jak najszybszym terminie. Rodzic, który skorzysta z zasiłku opiekuńczego na chore dziecko, otrzyma 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Kwota ta przysługuje od pierwszego dnia podlegania pod ubezpieczenie chorobowe.

Ile czasu można być na zwolnieniu na chore dziecko?

Długość zwolnienia na chore dziecko jest uzależniona od wieku dziecko. Rodzicom, którzy mają pod opieką dzieci poniżej 14 roku życia, przysługuje 60 dni w roku. Natomiast jeśli dzieci mają powyżej 14 lat, wtedy czas ten jest skrócony do 14 dni lub 30 dni w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Zwolnienie na chore dziecko, w wyjątkowych sytuacjach można uzyskać, również przebywając na urlopie wychowawczym. Gdy wystąpi taka sytuacja, urlop nie jest przerywany, a zasiłek nie będzie przyznany, ponieważ wtedy to rodzić może zapewnić dziecku opiekę. Otrzymuje on pełne wynagrodzenie obowiązujące na urlopie wychowawczym.