4 grudnia przypada Dzień Górnika, zwany Barbórką. Z tej okazji osoby pracujące w górnictwie mogą liczyć na specjalne nagrody pieniężne. Jak wysokie są nagrody, potocznie zwane "barbórkowymi"? Ilu jest górników w Polsce, a ile czynnych kopalni? Wyjaśniamy w tekście.

Barbórkowe. 4 grudnia. Ile dostają górnicy?

Nagroda dla górników w Polsce z okazji Dnia Górnika, zazwyczaj ma wysokość zbliżoną do średniej miesięcznej pensji pracownika. W przypadku Lubelskiego Węgla Bogdanka, oprócz nagrody związanej z Dniem Górnika, pracownicy w tym roku otrzymali również tradycyjne "barbórkowe" w wysokości 377.25 zł brutto.

W Polskiej Grupie Górniczej tegoroczna nagroda została wypłacona już 1 grudnia. – Wynika to z tego, że porozumienie ze stroną społeczną mówi, że do 4 grudnia nagroda ma zostać wypłacona, a skoro 2 i 3 grudnia to dni wolne, zatem zarząd spółki podjął decyzję, że wypłata nastąpi 1 grudnia – powiedział portalowi WNP.PL Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Średnia pensja górników w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia płaca w grupie Górnictwo i wydobywanie w sierpniu 2023 r. wyniosła 11323.17 zł brutto. Średnia dla pierwszych ośmiu miesięcy roku jest nieco wyższa i wyniosła 11862.65 zł brutto.

Ilu jest górników w Polsce?

Liczba osób zatrudnionych w sektorze górnictwa systematycznie spada. Według wyliczeń serwisu demagog.pl, pod koniec 2022 r. w sektorze górnictwa w Polsce zatrudnionych było niespełna 75 tys. osób. Dla porównania, było to 388 tys. w 1990 r., 118 tys. w 2007 r. i 98 tys. w 2015 r.

Liczba czynnych kopalni. Węgiel kamienny i brunatny

W Polsce aktualnie funkcjonuje 25 kopalni. W 20 wydobywa się węgiel kamienny, natomiast w pięciu węgiel brunatny,