Koszty zakupu wiertarki, wkrętarki, drabiny lub innych narzędzi koniecznych do wykonania pracy polegającej na montażu monitoringu u klienta są uwzględniane w kwocie przychodu z tytułu usługi własnej, od której ustalana jest wysokość obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Tak wynika z odpowiedzi funduszu na pytanie Edyty Sieradzkiej, ekspertki ds. zatrudniania osób niepełnosprawnych Federacji Przedsiębiorców Polskich. Dotyczyło ono pracodawcy, który zajmuje się montowaniem monitoringu na obiektach kontrahentów. Spełnia on warunki do udzielania ulg we wpłatach na PFRON, ale ma wątpliwości, czy do kosztu usługi może wliczyć wszystkie poniesione wydatki na narzędzia, np. wiertarki i drabiny, oraz na materiały, takie jak czujki, kamery i śruby.

Jak przypomina PFRON, zasady obniżania wpłat zostały uregulowane w art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.). W jego ust. 1 jest mowa o tym, że pracodawca – sprzedający wytworzył produkcję lub świadczył usługę, której zakup ma uprawniać nabywcę do uzyskania ulgi. Z kolei art. 22 ust. 8 stanowi, że kwotę obniżenia wpłaty oblicza się wyłącznie w odniesieniu do usług własnych i produkcji własnej. Te dwa przepisy muszą być czytane łącznie, co oznacza, że pracodawca musi nie tylko mieć w swojej ofercie dane usługi lub produkcję czy formalnie firmować usługi lub produkcję zaoferowane klientowi, lecz także samemu je zrealizować bądź wytworzyć. Nie może też wystawiać obniżenia na obce produkty pozostawione nabywcy w ramach wykonania usługi ani być pośrednikiem w sprzedaży produkcji lub usługi – konieczna jest pewna wartość dodana ze strony sprzedającego.

PFRON podkreśla więc, że tylko w zakresie, w jakim sprzedający ma wkład własny w produkcję lub usługi, można je uznać za wytworzone lub świadczone przez niego jako własna produkcja lub własne usługi. Jest on kluczowy, bo pracodawca może wystawić informację o kwocie obniżenia wpłaty wyłącznie w odniesieniu do tego, co sam wytworzył lub wykonał. Istnienie i zakres wkładu własnego decydują zaś zarówno o tym, czy w ogóle może udzielić ulgi w należności na PFRON, jak i również z jakiego tytułu.

W sytuacji pracodawcy, którego dotyczy pytanie, skutkuje to tym, że wydatki związane z zakupem narzędzi koniecznych do zamontowania monitoringu (takich jak wiertarki, wkrętarki, drabiny) są uwzględniane w kwocie przychodu z tytułu usługi własnej sprzedającego. Natomiast wydatki na zakup instalowanych urządzeń lub materiałów użytych do montażu monitoringu (okablowanie, wkręty, czujki, kamery, śruby) nie są, bo pracodawca nie jest ich producentem, nie wytworzył ich, a jedynie dostarczył.

PFRON dodaje, że jeśli sprzedający na wystawionej fakturze wykaże w jednej kwocie usługę budowlano-montażową łącznie z wydatkami na produkty, których nie wytworzył i nie ma możliwości ich wyodrębnienia z wartości usługi, to wtedy nie będzie uprawniony do udzielenia ulgi we wpłacie. W takim przypadku świadczona usługa staje się bowiem usługą mieszaną, w której nie można ustalić wartości usługi własnej. Jeśli jednak pracodawca będzie w stanie wyodrębnić na fakturze, na podstawie posiadanej dokumentacji (np. kalkulacji), wartość usługi montażu i zakupionych produktów, to może wystawić informację o kwocie obniżenia, biorąc pod uwagę wyłącznie wartość usługi montażu w części dotyczącej wydatków związanych z jej świadczeniem. ©℗