Ważą się losy 13. i 14. emerytury. Choć zarówno Lewica, jak i Koalicja Obywatelska obiecały przed wyborami, że nie zabiorą programów wsparcia seniorów, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, to pomysły na uregulowanie tych świadczeń są różne w ramach potencjalnej koalicji rządowej.

Przypomnijmy, że decyzja, aby 13. emerytura była stałym świadczeniem, zapadła trzy lata temu. Z kolei latem tego roku przegłosowano ustawę gwarantująca, że także 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Zapisano w niej, że wysokość wypłaty może zostać wyznaczona rozporządzeniem rządu, o ile ma być wyższa niż równowartość emerytury minimalnej.

Koalicja Obywatelska o 13. i 14. emeryturze

Posłowie KO podkreślają, że nie zamierzają wycofywać się ze świadczeń emerytalnych, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Współtwórca programu Platformy Obywatelskiej Andrzej Domański wskazał w Radiu Zet, że pieniądze zapowiedziane w trakcie kampanii przez KO "są i będą".

Nie ma też żadnego odejścia od świadczeń typu 800+, 13. i 14. emerytury, od tego wszystkiego, do czego Polacy się przyzwyczaili (...) Mówiliśmy wielokrotnie, że nic co dane nie będzie zabrane i tego się trzymamy – przekonywał w Radiu ZET Domański.

Takie stanowisko utrzymują również inni politycy KO.

- Świadczenie będzie wypłacane - zadeklarowała w Radiu ZET Małgorzata Kidawa-Błońska. Wiceszefowa PO podkreśliła jednak, że ani trzynastka ani czternastka nie powinny być nazywane emeryturami. - Jest to forma kolejnego zasiłku czy rekompensaty za to, co zrobiła inflacja - tłumaczyła.

Lewica o 13. i 14. emeryturze

Podobnego zdania są przedstawiciele Lewicy. Gawkowski, pytany przez PAP, czy Lewica zgodzi się na likwidację 13. i 14. emerytury odparł, że nie.

Nie zgodzimy się na likwidację (...). Lewica jest przeciwko odbieraniu wszelkich zdobyczy społecznych, które dzisiaj pracują w Polsce. Mówiliśmy to w kampanii, mówiliśmy to i PSL-owi, i Platformie przed, tzn. jak podpisywaliśmy pakt senacki, jak były zespoły programowe, to Lewica zawsze mówiła uczciwie: ani podnoszenia wieku emerytalnego, ani likwidacji 800 plus - powiedział Gawkowski.

Jednocześnie sprawę czternastej emerytury pozostawił otwartą i przekazał, że najpierw trzeba zobaczyć, co dzieje się w finansach publicznych, a później podjąć ostateczną decyzję.

– Bardziej podoba mi się system waloryzacji emerytur dwa razy do roku niż 14. emerytura. Dlatego, że waloryzacja dwa razy do roku da więcej niż 14. emerytura – mówił Gawkowski.

Trzecia Droga o 13. i 14. emeryturze

Stanowisko Trzeciej Drogi może być kluczowe. Posłanka partii Polska2050 Paulina Hennig-Kloska zadeklarowała w rozmowie z portalem Money.pl, że Trzecia Droga poprze kontynuację wypłaty 13. i 14. emerytury. Jest jednak jedno "ale". Jak powiedziała, że obecny mechanizm finansowania dodatkowych świadczeń emerytalnych należy zreformować.

Uważamy, że 13. i 14. emerytury należy zamienić na rozwiązania systemowe. Obecne emerytury nie mogą być finansowane z funduszu rezerwy demograficznej i na to trzeba będzie po prostu poszukać innego źródła pieniędzy – mówi Hennig-Kloska.

W podobnym tonie wypowiadał się Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Gdy po wyborach zapytano go w Radiu Zet o to, czy po objęciu władzy nowy rząd zlikwiduje 13. i 14. emeryturę, odpowiedział:

Ja wiem, jak niskie są dzisiaj emerytury. Średnia wartość emerytury w porównaniu do średniej płacy przez te 8 lat rządów PiS obniżyła się, siła nabywcza jest mniejsza. W naszym programie jest emerytura bez podatku, to jest dla PSL bardzo ważny projekt. I to jest tak, jakby była 13., 14., 15. a może nawet 16. emerytura – deklarował Kosiniak-Kamysz.

Jego wypowiedź pokrywa się z wcześniejszymi deklaracjami Szymona Hołowni, który podczas wieczoru wyborczego ogłosił "koniec rozdawnictwa".

Jakie propozycje dotyczące emerytur ma KO, Lewica i Trzecia Droga?

  • Koalicja Obywatelska proponuje drugą waloryzację emerytur i rent, gdy inflacja przekroczy 5 proc. w skali roku.
  • Koalicja Obywatelska proponuje też, aby osoby pobierające świadczenie do 5 tys. zł brutto, nie płaciły podatku dochodowego.
  • Lewica optuje za tym, aby na tzw. śmieciówkach zatrudnieni zachowywali prawo do emerytury.
  • Lewica popiera też wprowadzenie stażówek oraz drugą waloryzację emerytur i rent, gdy inflacja przekroczy 5 proc. w skali roku.
  • Polska 2050 dąży do tego, aby każdy, kto decyduje się pracować pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, dostawał trzynastkę.
  • PSL chce wprowadzić emeryturę bez podatku.