statystyki

Na urlopie wychowawczym praca jest dozwolona

autor: Jan Ludwikowski09.03.2016, 19:00
Aby otrzymać świadczenie w ramach urlopu wychowawczego, trzeba mieć ustalone prawo do zasiłku rodzinnego

Aby otrzymać świadczenie w ramach urlopu wychowawczego, trzeba mieć ustalone prawo do zasiłku rodzinnegoźródło: ShutterStock

Pani Monika zamierza wykorzystać urlop wychowawczy. – Obecna praca nie pozwala mi zajmować się córką – pisze czytelniczka. – Czy na urlopie będę mogła rozejrzeć się za innym zatrudnieniem? Jeśli nie, to jakie warunki trzeba spełnić, aby liczyć na zasiłek – pyta.

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Udzielony przez pracodawcę czas wolny powinien być wykorzystywany na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Trzeba uważać, bo korzystający z urlopu, który nie będzie osobiście zajmować się pociechą, zostanie wezwany do stawienia się w pracy. Rodzic może korzystać ze swego przywileju aż do upływu roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6. rok życia. Zwolnienie ze świadczenia pracy obowiązuje maksymalnie przez 36 miesięcy, z czego miesiąc urlopu przysługuje małżonkowi.

Czytelniczka będzie miało prawo znalezienia innego zatrudnienia. Dotyczy to jednak tylko takiej pracy, która nie spowoduje braku możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Nie ma większych przeszkód, aby zatrudnić się w ramach telepracy lub umowy cywilnoprawnej realizowanej w domu.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane