statystyki

Za działalność gospodarczą w szarej strefie grożą wysokie kary

autor: Patrycja Dudek26.01.2016, 20:00
praca, komputer

Prowadzenie firmy bez rejestracji to czyn karalnyźródło: ShutterStock

Pani Bożena i pan Adam od kilku lat zarabiają na czarno. Ona jest kosmetyczką, on studentem informatyki. Nie zarejestrowali działalności gospodarczej, nie płacą podatków ani składek ZUS. – Na zarejestrowaną działalność tylko na początku musiałabym przeznaczyć 1000–1500 zł miesięcznie, a są miesiące, w których nawet tyle nie zarabiam – wyjaśnia pani Bożena. Usługi świadczy u siebie w domu, a klientów zdobywa, ogłaszając się w internecie. Pan Adam zarabia jeszcze mniej – 600 zł miesięcznie. Ogłoszenia o swoim pogotowiu komputerowym rozwiesza na słupach. Uważa, że nawet jeśli wpadnie, to i tak zapłaci mniej, niż gdyby działał legalnie. – Cóż mi grozi? Najwyżej niewielka grzywna – przekonuje sam siebie.

Niestety obowiązki ciążące na przedsiębiorcy prowadzącym firmę nie mają nic wspólnego z zyskiem, który dzięki temu osiąga. Zasada jest taka, że niezależnie od tego, czy działalność przynosi zyski, czy straty, to i tak powinna być zarejestrowana, opodatkowana i oskładkowana. Kto tego nie robi, naraża się na poważne konsekwencje, które wbrew potocznym opiniom wcale nie ograniczają się do niewysokiej grzywny. Gdy urząd skarbowy trafi na trop nieuczciwego przedsiębiorcy, to zapłaci on znacznie więcej, niż wtedy gdyby działał legalnie. Organy podatkowe nauczyły się sprawnie kontrolować szarą strefę. Większość niezarejestrowanych firm wyłapują dzięki donosom, często też same odpowiadają na ich ogłoszenia.

Prowadzenie firmy bez rejestracji to czyn karalny. Sprzedaż towarów lub świadczenie usług można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu do CEIDG (centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej). Temu, kto prowadzi działalność bez wpisu, grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny (zgodnie z kodeksem wykroczeń). W praktyce jest to kara grzywny, która może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł (w zależności od dochodów sprawcy, jego warunków osobistych, rodzinnych, stosunków majątkowych i możliwości zarobkowych). Grzywna za brak rejestracji to jednak dopiero początek.

Zasadą jest też, że ci, którzy nie rejestrują działalności, nie prowadzą księgowości i nie płacą podatków (po to przecież rezygnują z firmy). Problem w tym, że brak dokumentów księgowych uniemożliwia ustalenie przychodu (dla celów PIT) i obrotu (na potrzeby VAT). Przedsiębiorca, który się tego dopuszcza, musi więc liczyć się z tym, że fiskus sam oszacuje te wartości, a określona przez niego wielkość stanie się podstawą do wymierzenia podatków. Na dodatek PIT i VAT (ten, gdy obrót przekroczy 150 tys. zł) trzeba będzie zapłacić wraz z odsetkami za ubiegłe lata.

Oprócz zaległych podatków trzeba też liczyć się z sankcjami karnoskarbowymi za uszczuplenie budżetu. Uchylanie się od opodatkowania może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Przy braku rejestracji działalności częściej będzie to przestępstwo skarbowe, bo z tym mamy do czynienia już wtedy, gdy niezapłacona kwota podatku przekroczy 9250 zł (limit na 2016 r.), za co grozi przedsiębiorcy od 616 zł do nawet 17 758 000 zł grzywny. Wbrew opiniom, które można znaleźć w internecie, przedsiębiorca nie musi już w tej sytuacji martwić się karami za brak dokumentów księgowych i niedopełnienie innych obowiązków z tym związanych. Zasada jest co prawda taka, że za nieprowadzenie np. księgi przychodów i rozchodów, nierejestrowanie obrotu na kasie fiskalnej lub nieskładanie deklaracji VAT wymierzane są mandaty. W sytuacji braku rejestracji działalności są one jednak traktowane jako czyny współukarane w ramach uchylania się od opodatkowania.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane