statystyki

Kto może założyć rodzinny dom dziecka

autor: Małgorzata Raczkowska14.01.2016, 10:53; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:09
Utworzenie rodzinnego domu dziecka powierza się najczęściej małżeństwom, które mają własne dzieci.

Utworzenie rodzinnego domu dziecka powierza się najczęściej małżeństwom, które mają własne dzieci.źródło: ShutterStock

Odchowaliśmy z mężem już własne dzieci, wnuków jeszcze nie mamy. Mąż pracuje zawodowo, ja z zasady zajmuję się prowadzeniem gospodarstwa. Nasz duży dom jest pusty, brak nam gwaru młodzieży. Pomyśleliśmy, że chętnie przyjęlibyśmy na wychowanie dzieci potrzebujące opieki. Rozważamy organizację rodzinnego domu dziecka. Jakie warunki musimy spełnić, by powierzono nam to odpowiedzialne zadanie – zastanawia się pani Krystyna.

Pani Krystyna wraz z mężem powinni zwrócić się o informacje do powiatowego centrum pomocy rodzinie: to bowiem powiat, często za pośrednictwem tej właśnie instytucji i w odpowiedzi na zapotrzebowanie na swoim terenie, organizuje opiekę zastępczą nad dziećmi, które nie znajdują jej w rodzinie naturalnej. Jedną z form tej opieki jest prowadzenie rodzinnych domów, które mają zapewniać dzieciom warunki jak najbardziej zbliżone do funkcjonowania w rodzinie.

Utworzenie rodzinnego domu dziecka powierza się najczęściej małżeństwom, które mają własne dzieci, na ogół jednak starsze niż przyjmowane na wychowanie. Brany jest także pod uwagę wiek opiekunów i wychowanków: założeniem jest, że usamodzielnienie dziecka nastąpi przed uzyskaniem przez osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Osoby ubiegające się o powierzenie im tej misji powinny dysponować też własnym lokalem (domem lub mieszkaniem), w którym w przyzwoitych warunkach pomieszczą od czwórki do ósemki dzieci. Rzadziej rodzinne domy dziecka lokowane są w pomieszczeniach zapewnianych przez samorząd. Zawsze jednak utrzymanie lokalu współfinansowane jest przez lokalne władze (patrz ramka).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane