Komisje zaakceptowały sprawozdanie ws. pomostówek

23.10.2008, 16:21; Aktualizacja: 23.10.2008, 16:31

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowych Komisji Finansów oraz Polityki Społecznej i Rodziny posłowie zaakceptowali sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • Jarecki(2008-10-23 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo podoba mi się wypowiedź pani Wiesławy Tarnowskiej,która broni ludzi wszystkich zawodów.
    Tak to prawda nikt się nie prosił aby z jego wypłaty potrącano na emeryturę.
    Płaciliśmy przez 35/40 lat , nie kazano się nam zapisywać do OFE,ze względu na możliwość odchodzenia na starych zasadach na emeryturę a teraz nam chce dołożyć się lat pracy i mało kto doczeka emerytury,będziemy pracować do śmierci, a może i nawet dłużej.
    Nie powinno nas się okłamywać,
    Mieliśmy obiecywaną Japonię ,nie tak dawno Irlandię a teraz obiecuje nam się prawo do pracy do śmierci.Ale o nas dbają !!!

    Odpowiedz
  • NINA(2008-10-23 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jest możliwosć przedłużenia starych zasad i stworzenia takiej ustawy ktora nikogo nie bedzie krzywdzila.Ludzie po 35-40 latach pracy sami powinni decydowac kiedy chca odejsć na zaslużoną emeryturę.I tak większosć z ns nigdy nie odbierze zabranych mam skladek przez tyle lat.

    Odpowiedz
  • USIA(2008-10-23 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    POPIERAM WYPOWIEDZ 1 ,PANIE POSLE CHLEBOWSKI CHOćBY PO TRUPACH A DO CELU TYM SPOSOBEM DOSZłO NIEWIELU .WAżNE JEST POROZUMIENIE SPOłECZENSTWA W KAżDEJ KWESTII .PRZEANALIZOWAć KAżDY SZCZEGóL PRZEDłUżC O ROK TAK JAK CHCE TO ZROBIć PAN PREZYDENT .POPIERAM GłOS SLD I POZOSTAłYCH .PROSZę WZIAS POD UWAGę NIETYLKO SZCZEGóLNE WARUNKI ALE I LATA PRACY 35/40 .W PAZDZI 2009 UKOńCZE 55 LAT MAM PRZEPRACOWANE 35LAT +3LATA POMOC W GOSP ROLNYM RODZICOW CO MI SIE NALEZY NADAL PRACUJE ALE CHCIALABYM JUZ ZAKONCZYC

    Odpowiedz
  • zxc(2008-10-23 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat pracy -M, 35 lat -K. To jedyne kryteria przchodzenia na emeryturę.Niezależnie czy ktoś jest w OFE czy nie jest.Mirażę sprzed 10 lat związane z OFE teraz wychodzą. Różnicę emerytom powinien dopłacić Pan prof.Góra,Chłoń i Boni. Ich nowe hasło -pracuj głupcze 5 lat dłużej,a dostaniesz połowę mniejszą emeryturę. To się w głowie nie mieści - że coś takiego można było wymyślić.

    Odpowiedz
  • zzzzz(2008-10-23 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Tak popieram tych co twierdzą: 40 lat pracy mężczyzna i 35 lat pracy kobieta a nie wiek .Jeżeli dzis ma ktos przepracowane te lata i to wszystkie składkowe a miałby pracowac jeszcze 5-6 lat to dlakogo będa te składki na premie dla ZUS i rządzących . Aby je wykorzystac jak obliczono należalo by żyć prawie do 100lat.Zacznijcie ludzi naprawdę mierzyć jednakową miarką . Nie potrzeba wymyślac jakis tam pomostowych czy wcześniejszych emerytur powinny liczyc się lata pracy i tylko lata pracy. W tym roku mogą przechodzic na emerytury ci krórzy mają całą zbieraninę lat składkowych i nie składkowych ,rent zasiłków przed emerytalnich i innych a nawet jak im brakuje z rolnictwa to im tez doliczą .JA TEZ JUZ JAKO MAŁE DZIECKO MUSIAŁEM POMAGAC W GOSPODARSTWI I NIKT TEGO MI NIE DOLICZY BO MAM JUZ 42 LATA PRACY I WSZYSTKIE SKŁADKOWE ALE WIEK 59 I JA MAM PRACOWAC JESZCZE 6 LAT .Niech mądrwe głowy policzą. A może wczesniej robota mnie wykonczy na to czekacie???

    Odpowiedz
  • spragniona elementarnej sprawiedliwosci(2008-10-23 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Nie to ze nie chce pracowac, ale nie moge - chory kregoslup,krazenie,jaskra-na rente z ZUS nie ma co liczyc.Przepracowalam 35 lat pracy, ale wiek 54 lata.Jestem na bezrobociu, gdzie na sile chca mnie aktywowac.W perspektywie sw.przedemerytalne, a po 6 latach emerytura.Za jaka kare, ja sie pytam?Inni juz sa na wczesniejszej emeryturze po 30 latach pracy,majac niekiedy ponad 50 lat. Czy w tej demokratycznej Polsce moge liczyc na sprawiedliwosc?Wg PO najlepsza opcja to robic, robic i robic a potem zejsc z tego swiata.Wtedy nie maja zadnego problemu, ani z emeryturami ani ze sluzba zdrowia.Wystarczy tylko zasilek pogrzebowy.A moze ten tez sie nie nalezy? P.Prezydencie do boju!

    Odpowiedz
  • karolmaks(2008-10-23 20:10) Zgłoś naruszenie 00

    Podmostówki należą się darmozjadom z PO-dla ludzi z długoletnim stażem często w nieludzkich warunkach należą się normalne emerytury jak psu zupa

    Odpowiedz
  • obserwator(2008-10-23 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Prezydencie ratuj ludzi ciezkiej pracy przed PO przecież oni szeżą pod płaszczykim demokracji nowy ustrój-faszyzm demokratyczny te sondarze co oni pokazują to fikcja i pic na wodę niech zejdą na doły do ludzi z chodnika to się przekonają jak ludzie ich kochają ile pada słów niecenzuralnych od rana do wieczora pod ich adresem Panie Prezydencie jak oni tak dalej bedą robić to doprowadzą do wojny domowej prosze niech Pan bezwłocznie reaguje i trzyma rekę na pólsie.

    Odpowiedz
  • Hala(2008-10-23 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    Posłów z Po i PSL wysłać na księżyc niech tam rządzą. Zlikwidować sejm i senat po co tylu darmozjadów, którzy maja gdzieś tych co ich wybrali, Jeśli oni nie szanują ludzi pracy to w najbliższych wyborach ludzie podziękują im. Panie Prezydencie broń nas ludzi pracy a my się zrewanżujemy. Tusek do Niemiec wracaj.

    Odpowiedz
  • abaja(2008-10-23 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    POPSLe chcą stworzyć przymusowy obóz pracy.

    Odpowiedz
  • janek(2008-10-23 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nikt nie potrafi przemówić posłom,że wprowadzenie ustawy od 1.01.2009 w dobie kryzysu finansowego jest złe. Jak będą wyglądały nasze emeytury jeżeli Fundusze emerytalne nasze pieniądze ulokowały w akcje . Jaką ja otrzymam na drugi rok emeryturę.? Niech młodzi zostaną objęci nową ustawą emrytalną . Nie my gdy nam brakuje do emerytury 1 rok, 2lata itd. Gdyby posłowie PSL byli za nami to może większością głosów przedłużyli jeszecze o rok lub więcej starą ustawę. A tak wszystki idzie w złym kierunku.

    Odpowiedz
  • abaja(2008-10-23 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    do usi

    nie myśl tylko o sobie. Ja dla przykładu 55 lat skończę w 2010 i przepracuję 40 lat. Jeżeli rząd mi zafunduje pracę do 65 lat to mój staż o ile dożyję wyniesie 50 lat (pół wieku), ale raczej nie dożyję bo jestem po nowotworze, rodzina też nie skorzysta bo jestem w ZUS. Nadmieniam ze cały czas pracuję bez zwolnień lekarskich. To są chytre kalkulacje rządu. Kosztem weteranów pracy, fundują wczesne wakacje "pupilkom". Proponuję zapamiętać to przy wyborach.

    Odpowiedz
  • A-54(2008-10-23 22:42) Zgłoś naruszenie 00

    Obserwuję komentarze w Gazecie Prawnej ponad miesiąc właściwie wszystkie są jednakowe, chodzi o staż 35/40, lata 55/60 i naliczanie emerytur na aktualnych zasadach (bez podziału na grupy zawodowe). To i tak jest wydłużenie wymaganego stażu o 5 lat. Biorąc pod uwagę średnią życia, nikt nie odbierze złożonych pieniędzy.
    Może by zobowiązać parlamentarzystów do przeczytania choćby komentarzy pod petycją 3477 i uwzglednić tych co mają staż 35/40, lata 55/60 i naliczanie emerytur na aktualnych zasadach w ustawie pomostowej - taki zapis rozwiąże problem wszystkich urodzonych do 1969 r. Dobrze, że związki, SLD i PiS upominają się o tą grupę (bez względu na rodzaj wykonywanej pracy) oczywiście poza grupami już objętymi w proponowanej ustawie i tych co zagwarantowano im wcześniej np. w karcie nauczyciela. Już tyle razy państwo oszukiwało najsłabszych. Dobrze, że jest veto, RPO, TK, i Strasburg.
    Może dzięki tym instytucjom skończy się oszukiwanie wyborców.

    Odpowiedz
  • A-54(2008-10-23 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    c.d. 14
    Myślę również, że nieuczciwe jest straszenie i napuszczanie młodych, na tych którym na poczet emerytur państwo pobierło składki od wypłacanych pensji przez 35/40 lat. Młodzi niech pamiętają, że ich może za kilkanaście, bądż klilkadziesiąt lat spotkać to samo.Też będą mieli na papierze ile zgromadzili, a pieniędzy w kasach ZUS i OFE nie będzie. Tak nie można, może zamiast tego powiedzieć młodym, że są sprawniejsi, szybsi, mądrzejsi, czyli bardziej wydajni, jak się zwolnią stanowiska pracy to w związku z tymi zaletami będą lepiej zarabiać i więcej zgromadzą na swoja emeryturę. Dosyć tego manipulowania.
    Prezydent "be", bo zapowiada veto, ci co się upominają o tych z najdłuższym stażem też "be". Dla służb mundurowych i KRUS są pienądze w budżecie, może od nich zacznijmy reformę emerytalną, też statystycznie życie się im wydłużyło. Mundurowym dołozyć 5 lat, a KUS-owcom na początek podwoić składkę, zamiast niecałe 300 niech płacą 600 kwartalnie.

    Odpowiedz
  • marta(2008-10-24 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pomostówki to kpina ja pracuję 35 lat jako księgowa i każdy następny rok to praca w warunkach uciążliwych powinny się liczyć lata pracy czyli po 35 latach pracy każdy powinien mieć prawo do skorzystania z emerytury.Kiedy będzie więcej pieniędzy ze składek po 15 latach czy po 35 latach i bzdurą jest twierdzenie że pomostowe to mniejszy koszt dla państwa a ja uważam że to WIĘKSZY koszt.PO strasznie się spieszy żeby zatwierdzić jak najwięcej uchwał nie patrzą na jakość tylko na ilość.Przedłużcie jesze o rok wcześniejsze emerytury i uchwalcie dobry system przechodzenia na wcześniejsze emerytury.Brawo PIS jestem za WAMIi

    Odpowiedz
  • 1954(2008-10-24 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz widać jaki mamy rząd. Nie liczą się ludzie, tylko cele wyborcze.

    Odpowiedz
  • zrezygnowana(2008-10-24 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro wygasają to prosze przedłużyć o rok obecne przepisy i szukać oszczędności w KRUSIE!!!

    Odpowiedz
  • przypomnienie(2008-10-24 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zapominajcie o podpisywaniu petycji napisanej przez p. E. Chmiel do Pana Prezydenta w sprawie emerytur 1949-1960

    Odpowiedz
  • wial(2008-10-24 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    buta i arogancja odsunęła od władzy PiS, tak samo będzie z PO

    Odpowiedz
  • Niedoszły emeryt(2008-10-24 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Służby mundurowe, rolnicy to grupy uprzywiliowane dalej będą korzystać z rozdawnictwa państwa kosztem pracy innych.
    Pomostówki które się proponuje to kpina z narodu , fundusze emerytalne codziennie tracą ciężko zarobione pieniądze polek i polaków i końca nie widać do końca roku mogą być wyzerowane ale wczesniej pobierą odprawy zarządzający za ciężko wykonaną pracę.
    Dla dobra polek i polaków należy bezwzgłędnie przełożyć o rok wprowadzenie tej niesprawiedliwej reformy usiąść do dialogu społecznego i uzgodnić żeby więcej nie było świętych krów.

    Odpowiedz