Bezprawie ZUS w majestacie prawa. Coraz więcej osób bez zasiłku chorobowego

autor: Patryk Słowik14.12.2015, 07:16; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:12
zdrowie-choroba

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek chorobowy, określa ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwaźródło: ShutterStock

Rozporządzenie, dzięki któremu można odmówić wypłaty pieniędzy ubezpieczonemu, jest dla organu rentowego świętością. Ważniejszą niż ustawa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • z(2015-12-15 09:07) Zgłoś naruszenie 10

    Nadal nie jest dobrze , jedni sszybkie, wysokie lub jedno i drugie emerytury , tzw służb mnóstwo mających innyhc gdzieś w 99% , 100% chorobowego prze ile chcieli w czasue zatrudnenai, odprawy , defraudacje , nic się nie zmienia, stłe okradanie obywatela bez odpowiedzialnsci nikogo !

    Odpowiedz
  • Jasiek24(2015-12-14 21:52) Zgłoś naruszenie 44

    TERAZ WŁAŚNIE PRZYDAŁBY SIĘ TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY. Jednak nawet wyrok korzystny dla obywatela mógłby być podważony przez PIS jako niezgodny z ich prawem.

    Odpowiedz
  • oddajcie Slask(2015-12-14 16:07) Zgłoś naruszenie 37

    polacy są stworzeni do MUŻYŃSKOŚCI ! polacy nie umią u siebie rządzić, to już mówili Bismarck i Helmut Kohl ! W Niemczech wszędzie mówia że polska to ZACOFANA BANANENREPUBLIK ! Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła." Jaki jest JEDYNY sukces polskiej gospodarki? Wyżebrane Niemieckie pieniądze.. Był Majdan w Kijowie - czas na Śląski Majdan, polskie mohery raus ze Śląska! polaki to ta sama rasa co ruskie! największe szczęście dla polaczka to zbierać smieci u Niemieckiego Bauera potem kupić stary Opel albo VW, przejechać nim Niemieckom Autobahnom do polskiego ciennogrodu i się chwalić nim u innych polaczków! Koniec haharskiej okupacji! Oberschlesien bleibt deutsch!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • vxx(2015-12-14 14:21) Zgłoś naruszenie 210

    Żeby wyrobić sobie zdanie na temat ewidencji ZUS proponuję złożyć na piśmie wniosek o wydanie wykazu zawierającego (za okresy podlegania ubezpieczeniu): Okres rozliczeniowy, Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, Składka na ubezpieczenie emerytalne Rodzaj, Składka na ubezpieczenie emerytalne kwota Następnie porównać to z danymi na PUE (Portal Usług Elektronicznych) i tu również z datami przekazania składek do OFE. W tym momencie trzeba zachować dużą ostrożność - można przy porównaniu dostać zawału (chyba, że dziwne anomalie i braki w ewidencji dotyczą tylko nielicznych "wybrańców").

    Odpowiedz
  • vxx(2015-12-14 13:58) Zgłoś naruszenie 91

    W OBRONIE ZUS. (półżartem ??????) ZUS dysponuje ewidencją podstawy wymiaru składek (od 01.01.1999r. chyba) - ale i tak wymaga dostarczenia przed emeryturą (w celu uznania) zaświadczeń o tzw. zarobkach (zarobki w rozumieniu ustawowym dla ZUS to nie jest to samo, co potocznie się wydaje). KTOŚ TAKIE PRAWO WPROWADZIŁ - i nie był to ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • iwona(2015-12-14 13:15) Zgłoś naruszenie 107

    Proszę, co narobiła Platforma. Jeden wielki skandal. Jeszcze mają czelność coś wspominać o Konstytucji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • july04(2015-12-14 13:09) Zgłoś naruszenie 80

    przepisy, na które się powołuje, niezgodne z konstytucją - ciekawe kto to teraz stwierdzi ;)

    Odpowiedz
  • alek(2015-12-14 12:47) Zgłoś naruszenie 70

    "Skoro więc ZUS z powodu braku tego dokumentu odmawiał jej wypłaty świadczenia, postanowiła dostarczyć go do placówki zakładu osobiście. – Nie chciano jednak tego formularza ode mnie przyjąć. Powiedziano mi, że to pracodawca musi złożyć, a jeśli ja jako pracownik chcę to zrobić za niego, muszę mieć notarialne upoważnienie" trzeba było zrobic jak za PRLu - wypisac list polecony na pracodawce i go wyslac do ZUS.

    Odpowiedz
  • remek(2015-12-14 11:23) Zgłoś naruszenie 141

    jak ktoś płacił składki to zasiłek mu się należy jak przysłowiowa "psu zupa" - bez względu na to czy dostarczył jakiś papierek czy nie.ZUS ma u siebie wszelkie niezbędne informacje, gdyż co miesiąc wysłane są deklaracje i z nich wszystko wynika.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rudy z budy(2015-12-14 10:08) Zgłoś naruszenie 113

    co nam POzostało po Platformie, i pamiętajmy Mordasiewicz i wszystko jasne

    Odpowiedz
  • MiroRychoiZbycho(2015-12-14 09:26) Zgłoś naruszenie 172

    Co ZUS to afera. Kiedy w końcu tą przestępczą organizacją zajmie się Premier, Minister Pracy, Sejm, Prokuratura ? 8 lat rządów PO-PSL to 8 lat antynarodowej polityki tej instytucji. Pogrobowcy Tuska i Derdziuka dalej tam pracują. Gdzie zginęło 1,5 miliona rencistów ? Było 2,5 miliona, jest 1 milion. Ile było patologii w ZUS z przyznawaniem lipnych rent ? 5, 10, 15% ? ale nie 60% !!! ZUS sam stał się patologią. Od kilku lat, za cichym przyzwoleniem rządu, prowadzi eksterminację rencistów. Nic tu nie trzeba udowadniać. O magii uzdrowień ZUS wie każdy. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, kłamliwe rokowania - to narzędzia przestępstwa. Motyw to kasa. Przez 8 lat okradziono, najsłabszą grupę, ludzi starych i chorych, ze 100 miliardów złotych należnych świadczeń. Gdzie trafiły pieniądze z Funduszu Rentowego ? Podwyższyły emerytury, zasiłki, wspomogły Fundusz Rezerwy Demograficznej ? Nie, zasypywały dziurę budżetową. Winny jest ten kto miał z tego korzyści czyli ZUS i jego rządowi mocodawcy. Do piachu z nimi i żadnej grubej kreski. Przestępstwa na narodzie, tak samo jak zbrodnie wojenne, nie powinny podlegać przedawnieniu.

    Odpowiedz
  • Agnes_bo(2015-12-14 09:15) Zgłoś naruszenie 100

    Wypełniając ZUS Z-3 zawsze się zastanawiam po co co miesiąc wysyłane są do ZUS dokumenty rozliczeniowe. W nich przecież wykazane są wszystkie kwoty, które następnie przesyłam w ZUS Z-3. Jak dla mnie chodzi chyba o pracę dla kilku osób, które potem przekładają te papierki i porównują z wysłanymi deklaracjami. Dla mnie jest to tylko wydłużenie okresu przyznania świadczenia chorobowego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxx(2015-12-14 09:13) Zgłoś naruszenie 130

    ZUSowi nie zależy na przestrzeganiu prawa tylko aby wypłacać jak najmniejsze kwoty ze swojej kasy dla ludzi. Jak ktoś się spóźni 1 dzień z zapłatą składek to już wypada z systemu ubezpieczeń ale to nie przeszkadza brać ZUSowi składki za kolejne miesiące roku i cicho siedzieć. Jak by chcieli przestrzegać prawo to nie przyjmowali by dalszych składek od człowieka , który wypadł z systemu ubezp. A to są oszuści!!!!!

    Odpowiedz
  • xcv(2015-12-14 08:48) Zgłoś naruszenie 120

    Ciekawe jest to, że ZUS może śmiało, bez ZUS Z-3 dokonać wyliczenia świadczenia, z otrzymywanych comiesięcznie dokumentów. Pracownicy ZUS jak otrzymają Z-3 błędnie wypełnione (ich zdaniem, bo co do wypełnienia też są różne interpretacje), to zadzwonią i podadzą co i jak wpisać, żeby wg nich było dobrze, a to oznacza, że danymi dysponują. Idąc tym tropem - powinno się w ogóle odstąpić od tego świstka.

    Odpowiedz