Poprawkę Lewicy do projektu ustawy o zoz-ach sejmowa komisja zdrowia poparła pod koniec zeszłego tygodnia. Według pierwotnych zapisów projektu spółki kapitałowe prowadzące zoz-y mogły otrzymywać nieruchomości zoz-ów na własność. Głosowanie w Sejmie nad pakietem ustaw zdrowotnych planowane jest we wtorek po południu.

Piecha, szef sejmowej komisji zdrowia, podkreślił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że poprawka Lewicy jest dla niego "niezrozumiała i kuriozalna". Zaznaczył, że nie zabezpiecza ona szpitali przed sprzedażą ich majątku ruchomego.

Zdaniem Piechy poprawka może służyć temu, aby "w jakiś sposób zakwestionować" inicjatywę prezydenta Lech Kaczyńskiego dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie kierunku reformy ochrony zdrowia. Prezydent zaproponował, by w referendum Polacy odpowiedzieli na pytanie, czy wyrażają zgodę "na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali".

W opinii posła PiS podczas posiedzenia komisji poprawka nie została przedyskutowana i przyjęto ją "w sporach w nocy". "Prawnicy nie mieli okazji na ten temat się wypowiedzieć" - zaznaczył.

Piecha dodał, że zapis zaproponowany przez Lewicę mówi o tym, iż spółka zostanie "wyposażona w dzierżawę wieczystą". Jak podkreślił, pytał fachowców od prawa handlowego co to oznacza i dostał odpowiedź, że "dokładnie nic". "Dzierżawa jest kosztem. (...) Kto powiedział, że nie może ona wynieść wieleset tysięcy złotych rocznie?" - mówił.

"Jest granica absurdu. Granicą absurdu jest wzywanie rady powiatu, aby głosowała za upadłością. Upadłość ogłasza sąd na postawie wyników spółki"

Piecha skrytykował także inną poprawkę Lewicy przyjętą przez komisję zdrowia mówiącą, że uchwały dotyczące rozwiązania spółki prowadzącej zoz, zbycia udziałów większościowych albo istotnej zmiany przedmiotu jej działalności, będą ważne po uzyskaniu zgody podmiotu tworzącego zoz (np. samorządu), popartej głosami trzech piątych członków organu uchwałodawczego (np. sejmiku województwa). Przyjęta zmiana daje także możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w tej sprawie.

"Jest granica absurdu. Granicą absurdu jest wzywanie rady powiatu, aby głosowała za upadłością. Upadłość ogłasza sąd na postawie wyników spółki" - podkreślił poseł PiS.

"Póki co ustalenia PO z częścią SLD są niewiążące. Będziemy głosować przeciw" - zapowiedział Piecha.