Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz, Magdalena Majkowska, Bartosz Marczuk17.10.2008, 03:00

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

 • de lege ferenda(2008-10-22 14:11) Zgłoś naruszenie 00

  Należy od tego zacząć, że mikroprzedsiębiorca prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą powinien mieć dobrowolną składkę emerytalną. Dziwne, że ustawodawca na to nie wpadł. Ratio legis obowiązkowej składki stanowi ochrona zatrudnionych pracowników. W przypadku działalności gospodarczej wykonywanej osobiście należy pozostawić większą swobodę. Wtedy odpadłyby takie absurdy, jak konieczność zawieszania działalności albo możliwość egzekucji składek niezapłaconych za samego siebie. To takie uszczęśliwianie na siłę, nieprawdaż? Lekarstwo gorsze od samej choroby. Pozostając przy obowiązkowej składce dla jednoosobowego przedsiębiorcy, obowiązek jej odprowadzania należałoby uzależnić od uzyskiwania dochodu. Wymuszanie konieczności zawieszania i odwieszania działalności to jakieś nieporozumienie. Żeby odprowadzać składki i podatki, trzeba mieć najpierw dochody zapewniające utrzymanie. Obecny stan prawny to błędne koło i jedna wielka luka prawna.

  Odpowiedz
 • PAt(2008-10-20 21:59) Zgłoś naruszenie 00

  działalność bez składek !!!
  to bardzo proste wznowić działalność od 1 a zawiesić 30 i wtedy składek nie płaci się w ogóle ;-)
  zgodnie z art.36 ust 2 o sus który został wprowadzony nowelą ustawy o swobodzie działalności gosp. mówi, że płaci się składki od 1 miesiąca po miesiącu wznowieniu działalności a przy zamknięciu płaci się do końca miesiąca w którym się zawiesza. W tym przypadku zachodzi taka sytuacja w której płatnik w ogóle nie podlega składką.

  Ciekawe czy taka była wola ustawodawcy czy to tylko luka prawna ;-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane