statystyki

Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu

autor: BL01.10.2015, 07:11; Aktualizacja: 01.10.2015, 08:03

Pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, która rozwiąże się 31 stycznia 2016 r. Na czas jej nieobecności pracodawca zatrudnił osobę na zastępstwo. Również i ona zaszła w ciążę i obecnie przebywa na zwolnieniu. Kiedy w takim przypadku dobiegnie końca umowa na zastępstwo?

Zgodnie z art. 177 par. 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Natomiast zgodnie z art. 177 par. 2 k.p. zakaz wypowiadania i rozwiązywania dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę z wyjątkiem umowy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Zatem jeżeli pracownica zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży, to powyższy zakaz dotyczy również zawartej z nią umowy.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane