Chlebowski przypomniał, że obowiązujące przepisy ustawy o wcześniejszych emeryturach wygasają z końcem tego roku.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział w czwartek podczas wystąpienia na zjeździe krajowym NSZZ "Solidarność", że zrobi wszystko, aby rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie.

Pod koniec września rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Mają one przysługiwać osobom pracującym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Blisko 40 zawodów będzie uprawnionych do emerytury pomostowej.

Zdaniem prezydenta, ta ustawa "odbiera setkom tysięcy ludzi prawo do wcześniejszych emerytur, ogranicza je w sposób zasadniczy i ogranicza je też na przyszłość". "To jest ustawa, która w realnej naszej sytuacji nie może w przyszłym roku wejść w życie. Zrobię wszystko, żeby nie weszła" - powiedział Lech Kaczyński.

Chlebowski przekonywał na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych gwarantuje utrzymanie przywilejów emerytalnych dla osób pracujących w najcięższych warunkach.

"Prezydent musi mieć świadomość, że pozbawia grupę około 250 tys. Polaków tych przywilejów emerytalnych"

"Jeżeli pan prezydent zawetuje tę ustawę, to musi się wytłumaczyć setkom tysięcy ludzi, których pozbawi tych uprawnień. Pamiętajmy, że te uprawnienia - dla wszystkich - wygasają z końcem bieżącego roku. Jeżeli nie wprowadzimy nowych przepisów, to z tych przywilejów nie skorzysta nikt" - mówił Chlebowski.

"Prezydent musi mieć świadomość, że pozbawia grupę około 250 tys. Polaków tych przywilejów emerytalnych" - dodał szef klubu PO.

Rząd chce, by ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta do końca roku, tak aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2009 r., zastępując wygasające z tym dniem przepisy ustawy o wcześniejszych emeryturach.

Na emeryturę pomostową osoby pracujące w uprawnionych zawodach mogłyby przejść na pięć lat (w kilku przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni). Warunkiem byłby też odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn).