■ KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2007-2008. Nowy rok szkolny rozpocznie się 3 września i potrwa do 20 czerwca 2008 r. - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Są przewidziane dwie przerwy świąteczne: zimowa (na Boże Narodzenie) od 24 do 31 grudnia i wiosenna (na Wielkanoc) od 20 do 25 marca. Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach: od 12 do 27 stycznia wypoczywać będą uczniowie z woj. lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 19 stycznia do 3 lutego - z woj. podlaskiego. Od 26 stycznia do 10 lutego - z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Natomiast od 9 do 24 lutego - z woj. dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Więcej www.men.gov.pl

■ W SZPITALACH NADAL GŁODUJĄ. Lekarze z dwóch spośród 72 protestujących w woj. śląskim szpitali i placówek opieki zdrowotnej prowadzą strajk głodowy - w Szpitalu Miejskim w Pszczynie i Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. W pozostałych kontynuują protest absencyjny. W niektórych miastach trwają rozmowy z władzami samorządowymi. Od soboty w rotacyjnej głodówce stale uczestniczy troje lekarzy ze szpitala w Pszczynie. W Bielsku-Białej do 21 głodujących lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego mają jutro dołączyć kolejni - ze Szpitala Ogólnego. W co najmniej kilkunastu placówkach woj. śląskiego trwają rozmowy lekarzy z dyrekcją lub za jej pośrednictwem z samorządami. W proteście uczestniczy ok. 80 proc. lekarzy zatrudnionych w publicznych ZOZ woj. śląskiego.

Więcej www.ozzl.org.pl

■ NIE BĘDĄ W STANIE UTRZYMAĆ NIEPRACUJĄCYCH ŻON. Mężczyźni, którzy przejdą na emeryturę w nowym systemie, nie będą w stanie utrzymać swoich niepracujących żon - przestrzegają eksperci PKPP Lewiatan. - Nie można rozbudzać oczekiwań, by kobiety miały przeświadczenie, że wystarczy, że mąż będzie pracował i odkładał na emeryturę, bo z tych składek nie da się sfinansować emerytur małżeńskich z II filara - powiedział doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz. Dodał, że jest silne sprzężenie między systemem emerytalnym a rynkiem pracy. - Jeżeli nie jest zrównoważony, to wszyscy podatnicy muszą dopłacać - podkreślił. W ocenie PKPP konieczna jest większa aktywność kobiet na rynku pracy i wydłużenie wieku emerytalnego kobiet.

Więcej www.pkpplewiatan.pl

■ LIST LEKARZY DO PACJENTÓW. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwrócił się m.in. do pacjentów, żeby nie przypisywali wszystkich nieprawidłowości, jakie istnieją w polskiej służbie zdrowia, strajkującym lekarzom. - Polska służba zdrowia funkcjonuje źle, bo jest niedofinansowana i źle zorganizowana. Wielu Polaków nie otrzymuje pomocy medycznej w ogóle lub czeka na nią miesiącami lub latami - nie przez strajk, ale przez rządzących, którzy pieniądze na lecznictwo uważają za zmarnowane i nie chcą wprowadzić mechanizmów rynkowych i prywatyzacji do opieki zdrowotnej, bo stracą wpływ na rozdział miliardów złotych i na obsadę stołków i stołeczków - uważa OZZL.

Więcej www. ozzl. org. pl.

■ SUKCESY I PORAŻKI W OCHRONIE ZDROWIA. Zdaniem Adama Kozierkiewicza z Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ, w ochronie zdrowia niewątpliwym osiągnięciem rządu jest przedstawienie propozycji koszyka świadczeń gwarantowanych i zapewnienie większych środków. Nie udało się natomiast rozwiązać problemu zadłużenia szpitali i kwestii współpłacenia za usługi medyczne.