statystyki

Rolnik ze świadczeniem za opiekę dalej poza KRUS

autor: Michalina Topolewska18.05.2015, 07:24; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:19

Część senatorów wycofała swoje podpisy z projektu wprowadzającego ułatwienia dla osób, które ze względu na zajmowanie się niepełnosprawnym krewnym nie prowadzą gospodarstw rolnych lub w nich nie pracują. W konsekwencji nie można nad nim rozpocząć prac.

Problem ten dotyczy złożonej przez senatorów PSL i PO nowelizacji ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1403 ze zm.). Projekt zakłada, że rolnik, jego małżonek lub domownik nie będą wyłączani z ubezpieczenia w KRUS, jeżeli pobierają: świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Obecne przepisy doprowadziły do sytuacji, że wspomniane osoby z momentem uzyskania pomocy finansowej mają opłacane składki do ZUS, co jest dla nich niekorzystnym rozwiązaniem. Nowelizacja proponuje, aby za tę grupę opiekunów należności dalej odprowadzał wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ale już nie do powszechnego systemu emerytalnego, tylko do KRUS.

Na razie jednak projekt został wycofany z prac legislacyjnych Senatu, ponieważ swoje poparcie dla niego cofnęli przedstawiciele PO. W ten sposób stracił on wymaganą dla senackiej inicjatywy ustawodawczej liczbę podpisów, która wynosi 10.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane